Інвестор готовий відновити пам’ятку архітектури у центрі Франківська

Кам’яниця на площі Ринок, 5 зведена 1870 року. Фасад її ще тримається, але сам будинок вже більше схожий на руїни. Нарешті знайшовся інвестор, готовий...

Кам’яниця на площі Ринок, 5 зведена 1870 року. Фасад її ще тримається, але сам будинок вже більше схожий на руїни. Нарешті знайшовся інвестор, готовий відбудувати пам’ятку.

 

Заклопотаним мешканцям міста й туристам, на перший погляд, може здатися, що будинок просто занедбаний. На першому поверсі працюють два магазинчики, а донедавна було й кафе. Верхні поверхи – порожні, але з фасаду це не кидається у вічі, пише Репортер.

Та якщо зайти з іншого боку – вулиці Тринітарської – то там бачиш зовсім іншу картину. Від людських очей та гріха подалі внутрішній двір відгороджений високою дерев’яною брамою. За нею – купа із залишків покрівлі та стін. Увінчують це все молоденькі деревця. Складно уявити, на якому чесному слові тримається той фасад і решта з того, що залишилось.

Власниця нежитлових приміщень на першому поверсі приватний підприємець Оксана Хованець розповідає, що намагається підтримувати стан приміщень, в яких доводиться працювати, але далі зволікати вже нема куди. Адже можуть постраждати люди, наприклад, перехожі. Запевняє, інвестор є, і будинок таки відновлять. А нещодавно там відійшла бокова стіна і завалилися балки, які тримали стелю й підлогу.

«Будинок сьогодні вже в критично аварійному стані, – каже пані Оксана. – Нам братися за реставрацію і відбудову, закривати магазини на першому поверсі на рік-два – не вигідно, та іншого виходу я не бачу. І саме будівництво буде дороговартісним. Скоріш за все, уся реставрація буде ручною – і розбирання, і відновлення. Там немає місця для роботи техніки».

Ще у 2005 році спеціалісти Львівського науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація» провели детальне дослідження стану будівлі. Вже тоді її стан визначили як аварійний, а фізичний знос становив 68 %. У висновку йшлося, що «існуючий стан конструктивних елементів не може гарантувати безпеку при подальшій експлуатації будинку». Тож інститут рекомендував повну перекладку будинку з його відтворенням.

Начальник міського відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак підтверджує, що пам’ятка в аварійному стані, щодня її стан погіршується.

«Сказати, що там безпечно, я не можу. Був там, бачив, – говорить Ідак. – Там стіна посунулася. Будинок в аварійному стані. Але власник думає щось робити, готується до виготовлення проектної документації».

За словами Ідака, департамент архітектури працюватиме над вихідними даними: містобудівні обмеження, реставраційне завдання, участь у підготовці акту обстеження, акту втрати первісного виду, втрати технічного стану. Однак, скільки часу займе підготовка паперів, передбачити не може. Додає, що департамент готовий включатися в роботу.

Категорії
Життя
Новини
Loading...