Бюджетна ніч. Як в буфеті Ради зник дорогий коньяк

Якою була найдовша передноворічна ніч в Раді, як депутати домовлялися приймати бюджет і хто кого переграв – про це в репортажі Еспресо.TV з самісінької гущі парламентського...

Якою була найдовша передноворічна ніч в Раді, як депутати домовлялися приймати бюджет і хто кого переграв – про це в репортажі Еспресо.TV з самісінької гущі парламентського екшену.

Сьогодні о 4.20 ранку парламент, попри численні прогнози експертів, міжфракційні суперечки та демарші окремих депутатів, прийняв один із найсуперечливіших документів – бюджет-2015. Ніч перестала бути томною ближче до дев’ятої години, коли стало зрозуміло, що насправді всіх будуть дотискати до ранку. Після семигодинної перерви засідання Ради врешті-решт починається, і депутати хоч і зі скрипом, але приймають низку бюджетних законів. Найбільш активними “противсіхами” як завжди виявилися депутати “Самопомочі”, які врешті-решт самі себе і переграли.

Зокрема, Арсенію Петровичу вдалося двічі обвести навколо пальця команду Садового під час голосування за бюджетні законопроекти.

Так під час прийняття одного із найбільш контраверсійних законів – так звану податкову реформу – “Самопоміч” активно лобіювала автоматичне повернення ПДВ для зернотрейдерів. Варто зазначити, що один із депутатів політсили Іван Мірошниченко –  віце-президент компанії «АТ Каргілл» – дочірньої компанія Cargill, яка, зокрема, є одним з найбільших у світі зернотрейдерів. У зв’язку з цим голова фракції Олег Березюк особисто виступив з пропозицією до 1 липня залишити автоматичне повернення ПДВ і для виробників, і для трейдерів (в урядовому законопроекті пропонувалося залишити автоматичне повернення ПДВ тільки для виробників). В той же час УДАР в особі голови аграрного комітету Кутового наполягав, що потрібно позбавити права на відшкодування ПДВ великі агрохолдинги, не чіпаючи малий і середній бізнес. У зв’язку з цим ані “Самопоміч”, ані УДАР не дали жодного голосу і провалили урядовий законопроект. Після цього Яценюк вносить з голосу пропозицію (яку до речі в сесійній залі майже ніхто не зрозумів) всіх урівняти і позбавити такого права усі суб’єкти аграрного ринку. Втомлені  депутати з другої спроби приймають закон з поправкою Яценюка,  навіть не усвідомлюючи, що наносять удар по всій аграрній галузі. В результаті Яценюк отримує в бюджет додаткові 8 млрд грн. автоматом, регулюючи повернення ПДВ аграріям в ручному режимі, і виконує ще одну вимогу МВФ.

Або інший приклад: “Самопоміч” вносить поправку до одного із законів, про те, що Держказначейство зобов’язане перераховувати кошти в місцеві бюджети протягом двох днів по захищеним статтям, і протягом п’яти  днів по незахищеним. Яценюк каже, я погоджуюся, давайте по обох статтях – до п’яти днів, а потім щось невиразно шепоче. Закон приймається з поправкою Яценюка. А згодом виявляється, що Яценюк додав: “Якщо доходна частина бюджету буде виконана”, що повністю нівелює цю поправку.

О пів на десяту після прийняття низки законопроектів Гройсман оголошує чергову перерву – рада коаліції знову йде домовлятися.  Вони на декілька годин закриваються на третьому поверсі парламенту. Найцікавіше, від кожної фракції на переговорах зібралися керівники, або люди, які за щось відповідають. Від “Самопомочі” ж на нараду прийшло не менше 15 депутатів. І тут розпочався справжній балаган – вони починають один в одного виривати мікрофон і говорити. Паралельно, зривати переговори починають депутати від  БЮТу, і з цього часу стає зрозуміло, що у фракції Тимошенко щось замислили.

В той же час люди, які не задіяні в переговорному процесі – журналісти і депутати – із сесійної зали почали поступово пересуватися в буфет. І приблизно о пів на дванадцяту ночі коньяк “Тиса”, “Ужгород” і “Карпати” зникли з буфету – вони всі були випиті. Залишився тільки “Закарпатський***”. Варто зазначити, що в парламенті і досі діють пережитки славнозвісного сухого закону, запроваджені ще екс-спікером-комуністом Олександром Ткаченком. Зокрема, тоді до 16 години було заборонено пити у Верховній Раді і всі склянки були вилучені з буфету. Але народні обранці пити усе одно не припинили, і тоді з’явилася традиція пити “холодний чай”: замовляєш такий напій, і тобі коньяк наливають в чашку з-під кави.

То ж депутати разом з помічниками та журналістами поступово починають пити “холодний чай” і спорожнюють коньячні запаси в буфеті. Опівночі веселощі входять в активну фазу – виявляється, що у міністрів Юрія Стеця, Ігоря Жданова та депутатів  Альони Шкрум та Нестора Шуфрича сьогодні день народження. Шкрум подарували білі троянди, Жданов і Стець з шампанським (дуже потрошку) приймають вітання. Поступово втомлені парламентарі починають засинати.

В кулуарах навіть ходить легенда про депутата, який з декількох спроб так не зміг попасти в зелену кнопку системи “Рада”.

Коли після чергової перерви приблизно о другій ночі нарешті почалося обговорення законопроектів  в залі, нардепи говорили вже не досить певною мовою.

Однак через деякий час депутати знову йдуть на кількагодинну перерву. Ідуть дискусії про бюджет, які частково є конструктивними частково ідіотичними. Але всі розуміють, що потрібно голосувати сьогодні – завтра ти вже нікого не збереш. Починається повний маразм. Лещенко та Найєм бігають до “Сампомочі” і БЮТ і говорять, що ми повинні голосувати завтра. А краще у вівторок. В цей момент з’являється чутка, що бютівці виставляють нову вимогу – хочуть крім двох міністрів, ще одного губернатора однієї з найбільших областей. В кулуарах всі починають про це говорити.

Потім з’являється інформація, що Тимошенко 100% не голосує і треба мобілізуватися. Тимошенко починає грати свою гру. Вона порахувала, що бюджет не голосується і в зв’язку з цим переноситься на вівторок. Тоді йдуть до неї і домовляються і вона всіх рятує. Але вона не прорахувала непередбачуваність “Самопомочі”.

І коли ситуація досягає нервового апогею, “Самопоміч” заявляє, що вони хочуть поспілкуватися з двома міністрами. Всі сидять в залі і чекають, поки вони порадяться. Тим часом команда Садового приймає рішення про вільне голосування, дає 10 голосів, які й вирішили долю бюджету. Свою гру також веде і УДАР. Але в УДАРа дуже складна ситуація – не проголосувати за бюджет – це не проголосувати за 1,9 млрд для Києва. Кличко особисто прийшов на голосування. І УДАР змушений голосувати за бюджет.

Потім на табло 233. Депутати розходяться. Хто в ресторан “Філіні”, хто додому спати. А лідери фракцій та урядовці ідуть в кабінет голови ВР. Очевидно “погомоніти”.

P.S. В кулуарах багато хто говорив, що під час коаліціади Ляшко найбільше торгувався за питання рентних платежів. І всі ці речі несподівано були вирішені в цьому бюджеті.

Категорії
Життя
Новини
Loading...