Власна безпека безкоштовною не буває, за неї слід платити

П'ятниця, 23 січня 2015 15:32
5 січня Івано-Франківщина отримала головний фінансовий документ на 2015 рік. Про його особливості, «плюси» й «мінуси» та бюджетну децентралізацію розповів голова постійної депутатської комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій Юрій Бабій. 

Про бюджет можна багато говорити негативу, але з досвіду хочу сказати, що бюджет – це сухі цифри. В умовах, коли в Україні йде війна, перш за все треба думати про обороноздатність нашої країни і про матеріально-технічне забезпечення військовослужбовців і силовиків, що стоять на передовій. Переконаний, що переважна більшість тих, хто його критикує – це люди, з яких мало хто читав цей документ. 

Повертаючись до обласного бюджету, хочу звернути увагу на те, що обласна рада всіма можливими засобами допомагала й продовжує допомагати військовослужбовцям та добровольцям, що беруть участь у бойових діях на Сході України. Зокрема, на одній з комісій мною була внесена пропозиція віддати весь невикористаний фонд передбачений на виконання депутатських повноважень на потреби АТО – а це 150 тис. гривень. Також за моєю пропозицією до цієї суми з резервного фонду було додано 300 тис. гривень матеріально-технічного забезпечення 128 окремої механізованої бригади Збройних Сил України, в якій несуть службу переважно вихідці з Івано-Франківської області. 

Приймаючи бюджет 2014 року, ми не передбачали витрат на війну. Однак, зважаючи на великі запити, обласна рада спільно з департаментом фінансів зуміли забезпечити фінансування на потреби АТО в межах можливостей обласного бюджету. На наступний рік в Івано-Франківській області почне діяти цільова програма фінансування мобілізаційних заходів та заходів з територіальної обороноздатності, фінансування якої планується у розмірі 8,1 млн. гривень.

Щодо питання про «плюси» й «мінуси» бюджету 2015 року вважаю, що говорити про це поки недоречно. Адже щоб компенсувати 20-відсоткову втрату економіки та частину коштів, які спрямовано на війну, Уряд України вдався до цілком безпрецедентних кроків – формування бюджету на основі нових підходів. Переконаний, що тільки з перспективи часу ми матимемо змогу оцінити їх успішність та ліквідувати всі недоліки.

Попри все, як позитив можна відмітити можливість місцевих бюджетів обслуговуватися через банківську систему в частині видатків бюджету розвитку місцевих бюджетів. Враховуючи проблеми у проведенні платежів через систему органів держказначейства минулих років, це безумовно є позитивним моментом для управління на місцях.

Багато говорять, що в цьому році вперше фінансування видатків освіти та охорони здоров’я покладено «на плечі» обласного бюджету. Але хочу зазначити, що це не відповідає дійсності. Значну частину бере на себе державний бюджет, який шляхом відповідних цільових субвенції фінансуватиме дані галузі. А це 735 мільйонів гривень цільових коштів. 

Окремо хочу констатувати той факт, що бюджет розвитку області виріс у понад два рази. Якщо у 2014 році на розвиток область мала 11 млн. гривень, то у 2015 році на ці цілі передбачено 25 млн. грн.

Також хочу звернути увагу на питання децентралізації. Насправді воно доволі складне і багатогранне. З ухвалення змін до бюджетного та податкового кодексів на місця буде передано низку повноважень. Це ті інструменти, які на місцях нададуть можливість виконувати багато соціальних проектів.

Окремої уваги заслуговує питання екологічного фонду. Відповідно до прийнятого пакету бюджетних реформ у 2015 році 80% екологічного податку залишатиметься в області, з яких 55% залишатиметься в обласному бюджеті. А це 115 мільйонів гривень. Для порівняння, у бюджеті 2014 року це було 35%, з яких 10% залишилося в обласному бюджеті, що склало 22 мільйонів гривень.

Реальним наповненням для місцевих бюджетів стане також встановлення у розмірі 5% від обсягу реалізації ставки акцизного податку з роздрібних продажів пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та палива. 

Іншим джерелом наповнення міської казни є податок на об'єкти житлової нерухомості, який зараховується і адмініструється місцевими органами влади. Ця норма піддається чи не найбільшій критиці. Наголошую, що тарифні ставки на нерухомість визначаються місцевими радами. Це в їхній компетенції визначити ставку тарифу від 0% до 2%, спрямовуючи ці кошти на благоустрій інфраструктури для місцевих громад. Власний комфорт безкоштовним не буває, за нього слід платити. Я розумію, що напередодні місцевих виборів кожен політик готує ґрунт для своєї передвиборної кампанії. Але слід розмежувати господарську діяльність і популістичні лозунги. 

На шляху до євроінтеграції, про яку так багато всі говорять, треба нарешті зрозуміти одне – кожен крок до Європи слід починати з себе. А це означає, що кожен громадянин повинен перестати смітити на вулиці і паркуватися на газонах та пішохідних переходах.

 

Перегляди 577 разів


Loading...


Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK