Ібупрофен вперше пов'язали з ризиком зупинки серця

Середа, 15 березня 2017 17:26
Данські вчені вперше показали, що прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), що відпускаються без рецепта, пов'язаний з підвищеним ризиком зупинки серця.

Стаття опублікована в European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacotherapy (EHJ-CVP).

До НПЗП відносяться лікарські засоби, які мають жарознижуючу, знеболюючу, протизапальну ефектами. Більшість препаратів цієї категорії, наприклад аспірин і ібупрофен, відпускаються без рецепта, оскільки передбачається, що вони не представляють собою статистично значущою загрози для здоров'я. Завдяки доступності і широкого спектру дії НПЗП популярні у населення: за статистикою, тільки в США в 2010 році такими ліками скористалися 29,6 мільйона чоловік.

Тим часом дослідження останніх років показали, що прийом НПЗП, особливо селективних інгібіторів ферменту циклооксигенази-2 (ЦОГ-2), зокрема целококсіба, корелює з ризиком окремих серцево-судинних епізодів: аритмії, інсульту і інфаркту міокарда. За однією з гіпотез, це відбувається через пригнічення синтезу простагландинів, які забезпечують роботу ендотелію кровоносних судин. Однак до сих пір зв'язок НПЗП з фактичною причиною смерті - зупинкою серця - не вивчалась.

Виявлення такого зв'язку обмежена тим, що ізолювати НПЗП від впливу социодемографических факторів і основного захворювання важко. Щоб обійти це обмеження, фахівці з лікарні Гентфорт Копенгагенського університету і Університету Ольборга використовували метод «випадок-контроль», який передбачав проведення двох перехресних досліджень. На першому етапі автори виділили всі випадки позалікарняної зупинки серця з загальнонаціонального Датського регістра випадків зупинки серця за 2001-2010 роки (28 947 осіб у віці від 15 років на момент епізоду). Потім вибірку розділили на чотири експериментальні групи і порівняли з чотирма контрольними групами, сформованими відповідно до їх віком і статтю (всього 115 788 осіб). За значущі приймалися періоди прийому нестероїдних протизапальних засобів тривалістю 30 днів до епізоду.

Оцінка прийому препаратів проводилась по датах, в які пацієнти використовували рецепти для покупок, і тривалості лікування виходячи з прописаної схеми прийому і стандартної добової дози. У роботі враховувалися випадки прийому селективних інгібіторів ЦОГ-2 (целококсіб, рофекоксиб), неселективних НПЗП (диклофенак, напроксен, ібупрофен) і інших. Єдиним нерецептурних НПЗП в Данії є ібупрофен, який відпускається в невеликих дозах (200-міліграмової упаковка з 20 таблетками).

Частіше за інших пацієнтам призначалися ібупрофен і диклофенак - 51 і 21,8 відсотка випадків відповідно. Неселективні НПЗП корелювали з більш раннім віком, чоловічою статтю і низькою частотою серцево-судинних епізодів в порівнянні з інгібіторами ЦОГ-2. Тоді як на тлі контрольних груп НПЗП частіше призначалися жінкам з низьким ризиком серцево-судинних захворювань і високим ризиком ревматичних хвороб і раку. При цьому прийом всіх неселективних НПЗП (але не інгібіторів ЦОГ-2) був пов'язаний зі значним зростанням ризику зупинки серця.

Проте, побічні ефекти протизапальних препаратів не завжди зв'язуються з ризиком для здоров'я. Раніше американські вчені виявили, що інгібітор ЦОГ-2 целебрекс може уповільнювати прогресування злоякісних новоутворень. Ібупрофен і аспірин, в свою чергу, виявилися перспективними при профілактиці і лікуванні сепсису.

 

Джерело

Перегляди 3096 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

Родичі породіллі, яка померла у франківському пологовому, підозрюють лікарів у недбальстві В Івано-Франківську урочисто завершили байкерський сезон. ФОТО/ВІДЕО Міський голова привітав почесного громадянина Франківська з Днем народження. ФОТО "Прикарпаття" на виїзді зіграло в нічию з "Черкащиною" В Івано-Франківську власники найкращих літників отримали відзнаки. ФОТО Франківчани долучилися до ініціативи Папи Франциска "Мільйон дітей моляться вервицю". ФОТО У Ямницькій ОТГ для школярів влаштували Малі олімпійські ігри. ФОТО У мережі з'явилися світлини Бурштинського водосховища з висоти пташиного польоту. ФОТО В Івано-Франківську проходить чемпіонат України зі спортивної ходьби. ФОТО Прикарпатські рятувальники знову гасять пожежі залишків сухої трави і сміття. ФОТО У Франківську на вулиці Мазепи наносять розмітку холодним пластиком. ФОТО В Івано-Франківську поліцейські виявили у водія наркотики. ФОТО Прикарпатські рятувальники цілу ніч розшукували у лісі жінку, яка заблукала На Прикарпатті набирають працівників у Службу судової охорони На Долинщині можуть майже вдвічі підняти тариф на воду За чотири метри від руїни: франківка просить у мера допомоги На Прикарпатті тривають роботи з відновлення дамб після травневих паводків. ФОТО “Потенціал та ідеї цих жінок вражають”, – Марцінків про проєкт для підприємниць Спецоперація “Мігрант”: на Прикарпатті поліцейські перевірятимуть іноземців Малий бізнес Прикарпаття сплатив до місцевих бюджетів понад 517 мільйонів гривень єдиного податку