Ібупрофен вперше пов'язали з ризиком зупинки серця

Середа, 15 березня 2017 17:26
Данські вчені вперше показали, що прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), що відпускаються без рецепта, пов'язаний з підвищеним ризиком зупинки серця.

Стаття опублікована в European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacotherapy (EHJ-CVP).

До НПЗП відносяться лікарські засоби, які мають жарознижуючу, знеболюючу, протизапальну ефектами. Більшість препаратів цієї категорії, наприклад аспірин і ібупрофен, відпускаються без рецепта, оскільки передбачається, що вони не представляють собою статистично значущою загрози для здоров'я. Завдяки доступності і широкого спектру дії НПЗП популярні у населення: за статистикою, тільки в США в 2010 році такими ліками скористалися 29,6 мільйона чоловік.

Тим часом дослідження останніх років показали, що прийом НПЗП, особливо селективних інгібіторів ферменту циклооксигенази-2 (ЦОГ-2), зокрема целококсіба, корелює з ризиком окремих серцево-судинних епізодів: аритмії, інсульту і інфаркту міокарда. За однією з гіпотез, це відбувається через пригнічення синтезу простагландинів, які забезпечують роботу ендотелію кровоносних судин. Однак до сих пір зв'язок НПЗП з фактичною причиною смерті - зупинкою серця - не вивчалась.

Виявлення такого зв'язку обмежена тим, що ізолювати НПЗП від впливу социодемографических факторів і основного захворювання важко. Щоб обійти це обмеження, фахівці з лікарні Гентфорт Копенгагенського університету і Університету Ольборга використовували метод «випадок-контроль», який передбачав проведення двох перехресних досліджень. На першому етапі автори виділили всі випадки позалікарняної зупинки серця з загальнонаціонального Датського регістра випадків зупинки серця за 2001-2010 роки (28 947 осіб у віці від 15 років на момент епізоду). Потім вибірку розділили на чотири експериментальні групи і порівняли з чотирма контрольними групами, сформованими відповідно до їх віком і статтю (всього 115 788 осіб). За значущі приймалися періоди прийому нестероїдних протизапальних засобів тривалістю 30 днів до епізоду.

Оцінка прийому препаратів проводилась по датах, в які пацієнти використовували рецепти для покупок, і тривалості лікування виходячи з прописаної схеми прийому і стандартної добової дози. У роботі враховувалися випадки прийому селективних інгібіторів ЦОГ-2 (целококсіб, рофекоксиб), неселективних НПЗП (диклофенак, напроксен, ібупрофен) і інших. Єдиним нерецептурних НПЗП в Данії є ібупрофен, який відпускається в невеликих дозах (200-міліграмової упаковка з 20 таблетками).

Частіше за інших пацієнтам призначалися ібупрофен і диклофенак - 51 і 21,8 відсотка випадків відповідно. Неселективні НПЗП корелювали з більш раннім віком, чоловічою статтю і низькою частотою серцево-судинних епізодів в порівнянні з інгібіторами ЦОГ-2. Тоді як на тлі контрольних груп НПЗП частіше призначалися жінкам з низьким ризиком серцево-судинних захворювань і високим ризиком ревматичних хвороб і раку. При цьому прийом всіх неселективних НПЗП (але не інгібіторів ЦОГ-2) був пов'язаний зі значним зростанням ризику зупинки серця.

Проте, побічні ефекти протизапальних препаратів не завжди зв'язуються з ризиком для здоров'я. Раніше американські вчені виявили, що інгібітор ЦОГ-2 целебрекс може уповільнювати прогресування злоякісних новоутворень. Ібупрофен і аспірин, в свою чергу, виявилися перспективними при профілактиці і лікуванні сепсису.

 

Джерело

Перегляди 3169 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

У Франківську в одній з багатоповерхівок загорілася квартира. ВІДЕО Дощі - не завада: в Івано-Франківську продовжують облаштовувати двори. ФОТО На Прикарпатті викрили військового на розголошенні держтаємниці. ФОТО Уряд вніс зміни до Порядку надання субвенції громадам на їх розвиток Міський голова розповів про новий маршрут комунального автобуса З 1 червня вводяться сезонні обмеження для руху великовагового транспорту Післязавтра розпочнеться продаж електронних пільгових карток На кордоні затримали українця підозрюваного у вбивстві. ФОТО 11 осіб з підозрою на коронавірус госпіталізували в Івано-Франківську Медичні заклади Прикарпаття, які лікують хворих на COVID-19, в числі найбільш забезпечених профільним обладнанням у державі Поліція розшукує телефонних аферистів, котрі ошукали прикарпатку на 12 тисяч гривень На Прикарпатті розпочинається призов на строкову військову службу Розпорядок богослужінь у храмах Франківська у день Зіслання Святого Духа На Франківщині прокуратура вимагає повернути громаді землю вартістю 39 млн грн У районній лікарні на Прикарпатті закривають хірургію. Жителі вийшли на акцію протесту У Франківську на даху будівлі міськради встановили метеостанцію – слідкувати за даними можна онлайн Мешканець Рожнятівщини сяде у тюрму за психологічне насильство у сім’ї На річках басейну Дністра розпочалося формування дощового паводку. ФОТО Прикарпатські поліцейські розслідують ДТП, у яких постраждали двоє дорослих і неповнолітній Самуїл, Раяна та Данелія: як франківці називали своїй новонароджених дітей у травні