Субота перед Трійцею: у що вірили та як готувалися до свята наші предки

Субота, 26 травня 2018 14:07
Сьогодні відзначають Троїцьку батьківську суботу - Духів день. Її важають  головним поминальним днем у році.

Ще з дохристиянських часів вважали, що в цей день русалки виходять із водойм на сушу і співають у лісах і полях. Щоб втихомирити їх та водяного в селах лякали їх - палили багаття, діти бігали з палаючими гілками біля водойм.

Заведено відвідувати кладовища, облаштовувати могили й поминати близьких. Прикрашають квітами і зеленню і влаштовують ритуальні трапези.

Жінкам заборонялося шити, в'язати, прясти, прати, прибирати в будинку, особливо підмітати хату. Існувала приказка: "З Троїцької суботи три дні не метуть, а на четвертий в будинку прибирають".

Під забороною прогулянки лісом. Також в цей день не прийнято було працювати в полі і в городі.

На кладовищі не можна говорити погано про покійних. У цей день взагалі рекомендується утриматися від подібних слів, де б ви не знаходилися.

У Троїцьку суботу не рекомендується сваритися, конфліктувати, з'ясовувати стосунки – особливо на кладовищі або в храмі.

Не рекомендується в цей день палити, пити, вживати продукти тваринного походження – м'ясо, рибу, яйця, молочні продукти і морепродукти.

Купання в цей день під суворою забороною, та й взагалі дуже близько до води підходити не слід. Забороняється також прати і занадто активно вмиватися, вважається, що це може спонукати русалок разом з водяним потягти ослушника на дно.

У цей день відзначали, що теплі вітри приносять комарів та інших комах.

Перед Трійцею подвір'я чисто вимітали і ставили молоде дерево. Під ним – горщик із водою. Дівчата ходили по двору або сиділи на лавах. Хлопці тримали у руках заготовлену їжу та пиво. Одна з дівчат підходила до дерева й перекидала горщик з водою. Потім брала дерево в руки й заспівувала пісню. З її голосом з'єднувалися голоси інших. Ворота відчинялися. Весь гурт оточував дівчину.

Виходили на вулицю і йшли до лісу. Там розсідалися і діставали їжу та питво. Потім дівчата розходилися по лісу. Вибирали березу і завивали на ній вінки

Читайте також: В Івано-Франківську ледь не обвалилися дві електроопори

 

Перегляди 298 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK