Політологічний аналіз конфлікту в Мукачево

Понеділок, 13 липня 2015 22:14
Питання того, що відбувається зараз в Мукачево хвилює кожного українця. Ми попросили здійснити ґрунтовний аналіз даної ситуації місцевого політичного експерта, кандидата політичних наук, доцента кафедри політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Доцяка Ігора Івановича:

«Є різні варіанти та версії того, що відбулося. Не можна сказати, що це збройний конфлікт, просто це прояв і реалізація тої політики, яка відбувалась в країні постійно, та наслідки конфлікту на сході України.

Цей конфлікт показав багато серйозних проблем, які невирішені і які загрожують призвести до певної кризи, соціального і політичного вибуху.

Є такі основні 4 проблеми:

1).регіоналізація. Проявляється в тому, що регіони здаються на відкуп певним кланам, особам, політичним силам. Як приклад можемо подати практику Донецької і Луганської областей. У них були свої особи, які повністю контролювали ситуацію в цих регіонах і забезпечували собі дивіденди з цього, вони демонстрували зовнішню лояльність до центральної влади, а вона в свою чергу не мішала їм реалізовувати свою політику, забезпечувати свої потреби і накопичувати капітали. До чого це призвело ми побачили, ця еліта вирішила превентивно зберегти свої інтереси і розвинути сепаратистські настрої. Те, що зараз відбулося якраз і є наслідком регіоналізації цих еліт.

Ту саму ситуацію ми спостерігаємо в багатьох регіонах. Найбільш гостро регіональні клани проявляються в тих регіонах, де є серйозні джерела прибутків, де є серйозна власність, яку можна перерозподілити, капіталізувати. Саме таким прикладом є Закарпаття. Там також пройшла регіоналізація жорстко і чітко. Там сформувалась певна модель, коли певна група людей контролює всю область.

Чому центральна влада йде на це? Їй це вигідно, це з одної сторони забезпечує лояльність, адже якщо детально розглядати даний процес, то побачимо, що на президентських виборах та на виборах до Верховної Ради, закарпатці були лояльні до Блоку Петра Порошенка. Тому, фактично, ті, що контролюють Закарпаття, забезпечували лояльність до діючої влади.

2).існує низький рівень довіри як до центральних інститутів влади, так і до цілої системи забезпечення закону і порядку. Тобто наявний низький рівень легітимності влади. Виключне право на застосування насилля має держава. Якщо це право вона не може реалізовувати або реалізовує неефективно, тоді виникають ті структури, які прагнуть через насилля реалізувати свої інтереси, ті ж парамілітарні структури такі як Правий сектор.

3).військовий конфлікт на сході України розгорнув такі процеси, які міняють загальнополітичну ситуацію і будуть серйозно впливати на майбутнє України. По-перше, це процес створення парамілітарних структур, тобто вони не є офіційними в повній мірі, вони не контролюються інститутами державної влади, а діють в межах своїх власних інтересів, групових чи особистих. Прикладом цього є Правий сектор. Його, звичайно, велика заслуга в тих подіях, які відбувались під час революції і війни, вони були силою, яка мобілізовувала ці процеси, але в сучасний період відбувається перехід до певної анархії та вседозволеності. Навіть ми бачимо, що Правий сектор не виступає цілісною структурою. Провід його не може контролювати. Було повідомлено, що ті бійці, які знаходяться в Закарпатті, відмовились складати зброю на вимогу Яроша і взагалі комусь підпорядковуватись. Тобто тут стоїть питання наскільки вони взагалі керовані. Якщо вони зовсім не керовані з боку держави, то вони й некеровані своїми структурами.

4).всі ці процеси привели до зміни суспільної свідомості, вплинули на ментальність і на поведінку людей. Це і зміна розуміння самого конфлікту і втрата цінності людського життя, а також цінності прав і свобод людини. Права і свободи людини не так і високо в нас цінилися, але все-таки в Україні традиційно обходилось без жорстких протистоянь і дуже рідко переходилась грань, пов’язана з вбивством людей, насильницькими діями. Війна все нівелювала. Втратилась цінність людського життя. І ми бачимо, що в будь-якому випадку без ніяких там докорів сумління в першу чергу застосовується зброя і ця зброя використовується проти будь-кого без належної на те мотивації. Проблема України в першу чергу в тому, що немає верховенства права,  немає дотримання норм права і закону на всіх рівнях. Саме правовий нігілізм приводить до анархії та хаосу».

Розмовляла Катерина Волошин
Перегляди 1125 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

Прикарпатців запрошують на всеукраїнську прощу у Крилос У Коломиї триває будівництво унікального спорткомплексу. ВІДЕО Понад 200 пасічників і гості з Данії: фестиваль "Меди Прикарпаття" підсолодить Франківськ У Калуші посеред ночі рятувальники зняли дитину з даху будівлі У Франківську латають пішохідну зону пасічнянського мосту. ФОТО У Коломиї скутерист в'їхав у місток – двоє людей у лікарні У Галицькому районі внаслідок отриманих травм у ДТП велосипедист помер у лікарні. ФОТО У МФК "Прикарпаття" представили нового нападника. ФОТО В Івано-Франківську на вулиці Хоткевича встановили лавки та столики. ФОТО В Івано-Франківську зупинилися українська команда льотчиків. ФОТО В Івано-Франківську пожежні машини оточили ОДА. ФОТО В Івано-Франківську за крадіжку в магазині затримали неповнолітню В Івано-Франківську почали ремонтувати вулицю Івасюка. ФОТО Прикарпатцям нагадують правила збирання та споживання грибів До Ямницької ОТГ приєднається ще один населений пункт Прикарпатців попереджають про погіршення погодніх умов Прикарпатцям нагадують правила збирання та споживання грибів На Прикарпатті розпочали безстрокову акцію протесту проти бездоріжжя. ФОТО Франківці запустили у мережі масовий флеш-моб на підтримку кандидата від "Європейської солідарності" Олексія Петечела. ФОТО/ВІДЕО Прикарпатська поліція знайшла водія, який на смерть збив літнього пішохода і втік