Порушення зору у дітей. Актуальні поради дитячого офтальмолога Тетяни Волощук

Середа, 14 жовтня 2015 20:00
Порушення зору у дітей — поширена проблема в усьому світі. В лікаря дитячого офтальмолога медичного центру «ВІЗУС КІДС» Тетяни Волощук, ми вирішили поцікавитись чи є якісь методики  ефективні для профілактики та лікування проблем зору в домашніх умовах.

 

1.Як, крім медогляду, можна виявити, що в дитини є проблеми із зором?

У період початку навчання дітей у школі діти починають мружити очі, низько нахиляти голову, у школі виникають труднощі пов’язані з читанням інформації з шкільної дошки –  це можуть бути перші ознаки пониження зору на які батьки можуть звернути увагу вдома.

Перші прояви патології зору у дітей дошкільного віку батьки можуть відмічати тільки при неправильному положенні очей (косоокості) чи порушенні окорухових функцій ( парези та паралічі). Також при уважному спостереженні зауважують різницю в розмірах між зіницями, нечітке або біле свічення зіниці особливо помітно на фотографіях.

Малюкам можна вдома перекривати кожне око і у формі гри спостерігати за орієнтацією дитини та пізнання навколишнього. Звісно ж перевірка зору в домашніх умовах не може дати достовірної картини здоров’я очей вашої дитини. Тільки лікар зможе якісно перевірити зір.

2.Часто діти в початковій школі вже можуть мати поганий зір. З чим це може бути пов’язано?

Звичайно ж у маленьких дітей в першу чергу проявляються вроджені вади зору, які не були діагностовані, або не проявляли себе через відсутність зорового навантаження. Проблемою є те, що дітки не вміють пояснити, та не взмозі оцінити порушення свого бачення. А збільшення зорового навантаження зразу порушує зорову роботу і погіршує гостроту зору. Але сьогодні втрату зору ми часто маємо саме у здорових дітей, що пов’язане з поширеним використанням комп’ютерних технік. Особливо шкідливою є робота на малих екранах планшетів та смартфонів, з близької відстані діти зазвичай нахиляють низько голову. Недотримання режиму освітлення та неправильна посадка за робочим місцем також погано впливають на зір людини. Часті захворювання організму, особливо інфекційні, захворювання щитовидної залози, цукровий діабет, проблеми з шийним відділом хребта також вливають на зір, тому повинно бути комплексне обстеження та поєднане лікування для досягнення найкращого результату.  Батькам потрібно змінити звички дітей, обмежити надмірне  використання гаджетів, встановити пріоритети і дотримуватись зорового режиму.

3.Якщо у дитини вроджені вади зору. Чи можна їх виправити?

Вроджені аномалії зору зазвичай підлягають виправленню. Якщо батьки наполегливі і уважні, то зір можна вилікувати до 100 відсотків ( тут ми не враховуємо високу короткозорість та захворювання з органічними змінами ока).

Вроджені вади успішно лікуються спеціальними апаратами, які використовуються у лікувальних закладах, або підлягають хірургічному втручанню. Спадковість відіграє основну роль в передачі захворювання від батьків та навіть далеких родичів. Негативно позначається на зір дитини: обтяжена вагітність, складні пологи і захворювання, що перенесла мама під час вагітності. Тому такі захворювання як вроджена глаукома, катаракта, аномалії розвитку тяжко піддаються лікуванню, але своєчасна діагностика та правильна тактика лікування дає можливість не тільки покращити стан роботи ока, а й вилікувати певну ваду. Адже для дитини зір - це найперший крок до пізнання, навчання, розвитку, що є запорукою успішного та повноцінного майбутнього життя.

4.Який вік для дітей є неповоротним для корекції зору?

Розвиток зору у дитини починається від народження. Основний період завершення формування розмірів і роботи ока настає у 6-7 років. Тому найпозитивніший результат лікування очних патологій є саме у цей період.

Але сучасна лікувальна апаратура дає можливість працювати навіть з пізньовиявленими проблемами, а особливо це важливо з набутими формами захворювання.

Навіть у віці старше 16 років ми часто отримуємо позитивні результати лікування, але про повне вилікування тут вже говорити складно.

В старшому віці ми можемо тільки в основному допомогти корегувати патологію окулярами чи контактними лінзами, або ж запропонувати певні хірургічні методики.

5.Чи впливає харчування на зір дитини? Які продукти слід вживати для покращення зору?

Саме незбалансоване харчування є основним чинником порушення зору. Адже очі, які мають підвищене навантаження, потребують посиленого харчування  вітамінами та мікроелементами.

Це одна з найважливіших умов нормального зору. Принцип харчування можна умовно поділити на дві групи:

 Перша, загальне харчування, направлена на здоров’я організму в цілому та на зміцнення імунітету. А друга –  це додаткове харчування для пацієнтів з очною патологією. Найпотрібніший вітамін А  є основою для утворення зорового пігменту, джерелом його є печінка, морква, гарбуз, абрикоси, сир. Вітамін Е міститься у кукурудзі, горіхах та пшеничних зародках. Вітаміном С багаті фрукти та овочі, цитрусові, чорна смородина, капуста. Вітаміни групи В основні в обміні речовин та забезпеченні роботи очної тканини, містяться у бобових злаках та горіхах. А також необхідна в раціоні харчування риба у якій містяться корисні жирні кислоти. Лютеїни та зеаксантини – головні пігменти сітківки містяться у кабачках, брюсельській капусті, салатах, шпинатах, фісташках, червоному солодкому перці. Одним з найважливіших елементів є цинк та селен з повсякденними продуктами харчування ми їх отримуємо в малих кількостях, тому збагачуємо наш раціон мідіями та іншим морепродуктами багатими на них.

Чорниця – основний компонент усіх вітамінних комплексів для очей, адже вона є найсильнішим антиоксидантом та джерелом вітаміну А і С, тому вживати її потрібно якомога більше, в сезонний період, хоча б по 100 грам в день.

6.Що краще для дітей: лінзи чи окуляри?

І ті  і інші володіють своїми перевагами і недоліками. Для малечі дошкільного віку ми рекомендуємо переважно окулярну корекцію. Особливо це важливо при косоокості або амбліопіях, коли потрібно закривати одне око для стимуляції розвитку зору іншого ока. На сьогоднішній день оправи та окулярні лінзи можна підібрати з найякіснішого та безпечного матеріалу, а зовнішній вигляд навіть надає прикрасу обличчю. Та все ж таки в окулярах ми можемо бачити лише в межах скла, а підіймаючи очі в гору чи в низ видимість вже погіршується. При перепаді температур скло має здатність запотівати. Але найчастіша проблема дитячого користування – поломка оправ та розбиті скельця.

Контактні лінзи мають перевагу в цих моментах, але використання їх надає пацієнтам більшої складності, вимагає певного режиму дотримання гігієни та є досить дорожчою методикою. Контактній лінзі надаємо перевагу при занятті дитиною певними видами спорту, патологіям одностороннім, і звичайно ж, для тих хто не хоче чи не може користуватися окулярами.

7.Все більшої популярності набуває такий метод лікування зору як гімнастика для очей. На Вашу думку, такий метод є ефективним? Основні поради батькам щодо використання даної технології.

На сьогоднішній день існує безліч вправ для очей, гімнастика знаття зорової втоми та спеціальне апаратне лікування, що покращує та відновлює зір. Сучасна офтальмологія включає в апаратне лікування цілий комплекс різних видів стимуляцій на роботу зорового аналізатора.  Індивідуально кожному пацієнту на курс лікування підбираються певні апарати та вправи відповідно до його захворювання.

Плеопто-ортоптичне лікування направлене на відновлення роботи очного м’язу кришталика, зняття його спазму та покращення зору в далину, що потрібно особливо при короткозорості, укріплення та покращення живлення заднього відрізку ока. Формування правильного злиття та розвитку бінокулярного зору при косоокості та багато іншого.  Успішно сьогодні ми можемо лікувати астигматизм та вроджену далекозорість, найрезультативніші показники отримаємо при порушеннях функцій від косоокості, та й саму косоокість. Особливо новий метод лікування призмами показав позитивні результати в лікуванні косоокості.

При міопіях маємо отримати зупинку прогресування розтягнення очного яблука та відновлення та підтримання правильної роботи ока при зоровому навантаженні, що зупиняє падіння зору.

Відновлення зору вимагає комплексного підходу, лише тоді ефект буде не тимчасовий, а на більш тривалий час.

8.Комп’ютери, смартфони – все це стало невід’ємною частиною життя дітей. Ваші основні поради батькам як захистити зір дитини від негативного впливу новітніх технологій.

Для профілактики порушень зору потрібно дотримуватись таких основних правил:

- при зоровому навантаженні робити перерви кожні 20 – 40 хв і гімнастику для очей;

- відстань до зорової поверхні не нижче 30-35 см від очей;

- освітлювати робоче місце, обов’язково настільна лампа з лівого боку для правшів і з правого боку для лівшів;

- не читати пізно ввечері, особливо заборонено лежачи;

- обмежувати роботу за комп’ютерами, планшетами чи іншими гаджетами (до 60 хв на день);

- для зняття напруги очей виконувати розслаблюючі вправи

Профілактика порушень зору – це ціла система методів, щоб покращити гостроту зору, вона включає в себе: дотримання правил гігієни зору, вживання вітамінів для зору, здоровий спосіб життя, заняття спортом, повноцінний сон.

Недостатньо просто один раз поїсти правильні продукти чи вітаміни чи один раз обмежити перегляд комп’ютера. Потрібна постійна увага до свого здоров’я та здоров’я своїх очей.

Дотримуватись гігієни зору треба постійно і запобігати порушенням кожного дня.

Розмовляла Катерина Волошин
Перегляди 4537 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

У Франківську в одній з багатоповерхівок загорілася квартира. ВІДЕО Дощі - не завада: в Івано-Франківську продовжують облаштовувати двори. ФОТО На Прикарпатті викрили військового на розголошенні держтаємниці. ФОТО Уряд вніс зміни до Порядку надання субвенції громадам на їх розвиток Міський голова розповів про новий маршрут комунального автобуса З 1 червня вводяться сезонні обмеження для руху великовагового транспорту Післязавтра розпочнеться продаж електронних пільгових карток На кордоні затримали українця підозрюваного у вбивстві. ФОТО 11 осіб з підозрою на коронавірус госпіталізували в Івано-Франківську Медичні заклади Прикарпаття, які лікують хворих на COVID-19, в числі найбільш забезпечених профільним обладнанням у державі Поліція розшукує телефонних аферистів, котрі ошукали прикарпатку на 12 тисяч гривень На Прикарпатті розпочинається призов на строкову військову службу Розпорядок богослужінь у храмах Франківська у день Зіслання Святого Духа На Франківщині прокуратура вимагає повернути громаді землю вартістю 39 млн грн У районній лікарні на Прикарпатті закривають хірургію. Жителі вийшли на акцію протесту У Франківську на даху будівлі міськради встановили метеостанцію – слідкувати за даними можна онлайн Мешканець Рожнятівщини сяде у тюрму за психологічне насильство у сім’ї На річках басейну Дністра розпочалося формування дощового паводку. ФОТО Прикарпатські поліцейські розслідують ДТП, у яких постраждали двоє дорослих і неповнолітній Самуїл, Раяна та Данелія: як франківці називали своїй новонароджених дітей у травні