Артеріальна гіпертензія: причини її виникнення та лікування. Корисні поради від лікаря-кардіолога Сергія Федорова

Середа, 28 жовтня 2015 21:11
Сергій Федоров – доктор медичних наук, доцент кафедри терапії і сімейної медицини післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету. Ми вирішили розпитати Сергія Федорова, що таке артеріальна гіпертензія та основні причини її виникнення, чи впливають емоції на підвищення тиску, дізнались в якому віці люди найчастіше хворіють на артеріальну гіпертензію, про основні симптоми даного захворювання. Також Сергій Федоров дав відповіді на питання:  чи впливають метеорологічні умови на підвищення та чи потрібно приймати антигіпертензивні препарати постійно.

Що таке артеріальна гіпертензія, причини її виникнення?

На даний час діагноз артеріальної гіпертензії виставляється в тому випадку, коли у людини впродовж місяця щонайменше три рази на візитах у лікаря (в різні дні) визначають рівень артеріального тиску більший ніж 140 на 90 мм рт.ст. Чому саме ці цифри? Є велика доказова база в медицині, велика кількість досліджень, клінічних та експериментальних, і було показано, що артеріальний тиск 140 на 90 і вище є ризиком виникнення інфаркту, інсульту й інших ускладнень. Відповідно до сучасного поділу, артеріальна гіпертензія поділяється на 2 великі групи:

1.есенціальна артеріальна гіпертензія або гіпертонічна хвороба, коли причину підвищеного тиску встановити не вдається.

2.симптоматичні або вторинні артеріальні гіпертензії, коли чітко встановлюється причина чому тиск високий. Це може бути хвороби нирок, хвороби ендокринної системи, може бути патологія серця чи розвитку судин, захворювання або травми головного мозку, вживання певних медикаментів, певних наркотичних речовин, а також енергетиків. Сюди ж належить так звані артеріальні гіпертензії, які можуть виникати під час операції, а також артеріальні гіпертензії у вагітних жінок.

Що стосується ессенціальної гіпертензії, то на нинішній день існують багато теорій. Вчені прийшли до такої думки, що це так звана мультифакторна патологія. В ній має місце генетична схильність, тобто якщо десь у когось в родині тато, мама, дідусь, бабуся мали високий рівень артеріального тиску, то відсотків вірогідності 80-90 людина буде мати високий рівень артеріального тиску. Далі відіграє велике значення спосіб життя: здорове харчування, фізична активність, не зловживання сіллю та алкогольними напоями, не куріння, тобто люди які ведуть здоровий спосіб життя рідше на перспективу хворіють тими чи іншими серцево-судинними захворюваннями. Створює есенціальну артеріальну гіпертензію також місце проживання: вважається, що люди, які проживають у місцевості, де у грунтових водах є великий рівень натрію хлориду, кухонної солі, у них частіше трапляється артеріальна гіпертензія. Також темношкіре населення нашої планети частіше, ніж білошкіре, має артеріальну гіпертензію.

Емоції впливають на підвищення тиску?

Впродовж останніх десяти років взагалі дискутується значення емоцій і позитивних, і негативних, в розвитку тих чи інших серцево-судинних захворювань. Існують такі доказові дані, що навіть банальна тривожність, для прикладу, людина вийшла з дому, не пам’ятає чи виключила газ, і вже на 70% підвищує ризик несприятливих кардіоваскулярних подій: виникнення артеріальної гіпертензії, і, якщо у неї вже є ішемічна хвороба, то можлива її дестабілізація, тобто виникнення гострого коронарного синдрому (інфаркту міокарда чи нестабільної стенокардії). Негативні емоції підвищують ризик серцево-судинних захворювань, зокрема, депресії. Депресії провокують виникнення артеріальної гіпертензії. І часто у хворих гіпертоніків має місце депресія і створюється таке зачароване коло.

Чи впливають метеорологічні умови на підвищення тиску?

Так впливають. Дуже багато людей є метеозалежними. При чому відсоток метеозалежністі зростає з віком. Чим старша людина, тим більше вона має ймовірність стати метеозалежною. Вважається, що 70% хворих серцево-судинними захворюваннями, в тому числі і з артеріальною гіпертензією, чи ішемічною хворобою серця, чи ті, які мають серцеву недостатність, вони, як правило, метеозалежні.

В якому віці люди найчастіше хворіють артеріальною гіпертензією?

Це все досить індивідуально. Звичайно, основна маса хворих на артеріальну гіпертензію припадає на вік 40-45 років у чоловіків. Жінки частіше починають хворіти на артеріальну гіпертензію по мірі того як в них згасає захисна функція естрогенів, тобто вони переходять в клімактеричний період, (у віці 50-55 років і старше). Але досить часто і в молодих людей трапляються артеріальні гіпертензії, особливо, якщо в них батьки хворі на дану недугу, або мають усі ті вторинні причини: чи ниркові, чи ендокринні, про які ми вже говорили.

Іноді буває таке, що в людини може одномоментно підвищитись тиск, хоча в інші дні вона цього не помічала. Чи варто в такому випадку одразу приймати ліки? Про що таке підвищення може свідчити?

Якщо це вперше, в будь-якому разі підвищений рівень артеріального тиску вимагає згодом детального обстеження і консультації в лікаря. Чому? Тому що в більшості випадків людина може навіть і не знати, що вона хвора на артеріальну гіпертензію. На сьогоднішній день, в кардіології артеріальну гіпертензію вважають «німим вбивцею». Більшість людей не відчуває підвищеного артеріального тиску і вперше про це дізнається коли потрапляє у лікарню з приводу інфаркту чи інсульту, чи серцевої недостатності. Тому якщо в людини підвищується артеріальний тиск, потрібно звернутись до лікаря для того, щоб провести обстеження і верифікувати чи в неї є артеріальна гіпертензія, чи в неї підвищення тиску, особливо у молоді, яке пов’язане з емоціями, фізичним чи психічним перенапруженням.

Основні симптоми, по яких це захворювання можна розпізнати без приладів (тонометра).  

Все це досить індивідуальне. В загальному, це може бути стійкий головний біль, запаморочення, інколи деякі люди відчувають жар по всьому тілі, миготіння мушок перед очима – ці симптоми можуть свідчити про те, що у людини підвищений рівень артеріального тиску. Але кінцевий діагноз поставить вимірювання артеріального тиску і обстеження у фахівця.

Часто люди, маючи діагноз артеріальної гіпертензії, можуть не приймати ліки, зважаючи на те, що протягом тривалого часу у них не підвищувався тиск. Чи правильно це?

Якщо в людини вже встановлений діагноз артеріальної гіпертензії, то вона повинна слідувати таким основним принципам:

-насамперед, це здоровий спосіб життя, тому що в кардіології на нинішній день немає лікування будь-якого серцево-судинного захворювання без модифікації способу життя;

-другий момент, що стосується артеріальної гіпертензії, це, що немає поняття курсового лікування артеріальної гіпертензії. Це лікування протягом всього життя. Лікар підбирає дозу одного ліку чи їх комбінації, і людина протягом життя змушена приймати ці ліки, тому що артеріальна гіпертензія – це хронічна недуга.

Бувають такі ситуації, коли людина протягом тривалого часу  приймала 2, 3, 4 антигіпертензивні ліки, в неї відмічається стійкий низький рівень артеріального тиску, тоді лікар коригує дозу препаратів або один із цих 3, 4 препаратів може відмінити.  

Також слід зазначити, що крім артеріальної гіпертензії потрібно лікувати інші супутні захворювання: цукровий діабет, хронічну хворобу нирок, ішемічну хворобу серця, бо поєднання артеріальної гіпертензії з цими захворюваннями в кілька десятків разів підвищує ймовірність виникнення інфаркту міокарда чи інсульту. 

 

 

 

                                                                                                                                                        Розмовляла Катерина Волошин

Перегляди 2331 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Коментарі  

0 #1 Oksana Baryliv 29.10.2015, 13:15
Цінні поради від хорошого лікаря сьогодні - на вагу золота. Спасибі!
Цитата

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

Франківськ ввійшов у ТОП-5 “велосипедних” міст У Франківську п’яний водій поцупив дорожній знак Калуські амбулаторії отримали нові автомобілі Футболіст МФК "Прикарпаття" став батьком На Прикарпатті оголосили штормове попередження: шквальний дощ та град На Франківщині врятували лелеченя, що випало з гнізда Поїхав по гриби та не повернувся: поліція розшукує зниклого прикарпатця В Богородчанах горіла машина. ФОТО На Прикарпатті за добу затримали 16 водіїв у стані сп’яніння Велике будівництво: На Городенківщині добудовують школу Прикарпатця, який упродовж років скидав сміття у лісі, змусили прибирати І сміх і гріх: вчителі опублікували скріни листування з учнями під час карантину В Івано-Франківському ЦНАПі запроваджено низку нових послуг (відео) Поліція передала допомогу для Центру соціально-психологічної реабілітації дітей У "Vodafone" розповіли, яку компенсацію запропонують через збій у роботі В Івано-Франківську розповіли про особливості проходження ЗНО. ВІДЕО Коли запустять комунальний маршрут, який з’єднає Хоткевича та центр M GROUP DEVELOPMENT оголошує про відкриття нової вакансії в Івано-Франківську Прикарпатські поліцейські прибули на Донеччину для вшанування пам’яті загиблих правоохоронців. ФОТО Франківські муніципали затримали п’яного чоловіка, який побив літню жінку. ФОТО