Які зміни нас чекають після прийняття нового Трудового кодексу? Розмова з юристом Віталією Волосянко

Понеділок, 16 листопада 2015 15:02
В Україні проводиться реформа правового регулювання трудових відносин між роботодавцем і працівником. Зокрема, проект нового Трудового кодексу містить низку принципово нових положень. Кваліфікований юрист, Віталія Волосянко, розповіла нам які основні нововведення нас чекають після прийняття нового Трудового кодексу, дала оцінку нормативно-правовим актам, які регулюють трудові відносини в Україні на даний час, а також висловила свою фахову думку стосовно нового Трудового кодексу.

1.Які основні нормативно-правові акти забезпечують правове регулювання трудових відносин в Україні?  

На сьогоднішній день усі трудові відносини регулюються Кодексом законів про працю від 1971 року. До даного законодавчого акту протягом всього часу вносилося багато змін, але він не відображає економічні реалії та реалії правового регулювання трудових відносин. Також часто зустрічаються розбіжності між Кодексом законів про працю і нормативно-правовими актами, які регулюють трудові відносини і були прийняті пізніше. Істотним недоліком Кодексу законів про працю є його невідповідність Конституції України.  

2.У чому проявляється невідповідність Кодексу законів про працю від 1971 року Основному Закону?

Вона проявляється у випадках примусового залучення працівника за згодою виборного органу профспілкової організації до надурочних робіт (ч. 3 ст. 62, ст 64 КЗпП). Також, слід зазначити, що примусове залучення до праці є порушенням принципу заборони примусової праці, що передбачений ч. 3 ст. 43 Конституції України. Також у чинному Кодексі зберігається такий порядок вирішення індивідуальних трудових спорів, що не відповідає нормам Конституції України.

3.Які ще недоліки має Кодекс законів про працю?

У чинному Кодексі поняттю трудового договору та його змісту відведено небагато норм і не вказано законодавцем, які є істотні (обов’язкові) умови такого договору.  Також в Кодексі збережено положення про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність. Це суперечить Конституції щодо індивідуального характеру юридичної відповідальності.

4.Що  суспільству готує новий Трудовий кодекс, який швидше всього набере чинності в січні 2016 року?

Структурно Проект Трудового кодексу України складається з 9 книг і містить 398 статтю, прикінцеві та перехідні положення. На відміну від поки що чинного Кодексу законів про працю України, у новому Трудовому кодексі детально регламентовано питання суміщення професій (посад), порядок визнання трудового договору недійсним, надомну, тимчасову, сезонну роботу, відсторонення від роботи, припинення трудових відносин у зв’язку зі смертю працівника, а також визначено такі поняття як важкість і напруженість праці, роз’їзний характер праці, вахтовий метод, польові умови праці, чергування тощо. Окрім цього, у Трудовому кодексі є й низка кардинальних новацій ― наприклад, запровадження «призупинення трудових відносин», новий вид відпустки — «заохочувальна відпустка, що надається за ініціативою роботодавця» тощо.

5.Які основні та найважливіші зміни готує нам новий Трудовий кодекс?

По-перше, новий Трудовий кодекс зобов'язує роботодавців з усіма працівниками укладати письмовий трудовий договір. Усі роботодавці матимуть один рік з моменту набрання чинності Трудовим кодексом на укладення з усіма працівниками письмових трудових договорів.

Ще одним нововведенням є те, що  такого поняття, як «трудові контракти» більше не буде.

Такожвідбудеться збільшення тривалості робочого тижня з 40 до 48 годин, і наділення роботодавця правом самостійно регулювати внутрішній трудовий розпорядок своїми актами.

В Трудовому кодексі передбачено нову підставу для звільнення працівників, зокрема, у зв’язку з розголошенням працівником державної, комерційної таємниці чи якоїсь іншої інформації з обмеженим доступом.

Трудовий кодекс дає право роботодавцю звільнити за своєю ініціативою одиноку матір в тому випадку, якщо вона не виконує або неналежним чином виконує свої трудові обов’язки;

Трудовим кодексом для суб’єктів малого підприємництва зменшено термін повідомлення про скорочення, він становить один місяць. Інші роботодавці можуть скоротити термін повідомлення за умови виплати працівнику місячної заробітної плати. Трудовим кодексом дозволено використовувати технічні засоби для контролю за виконанням працівниками своїх трудових обов’язків. Матеріали взяті з даних технічних засобів можуть використовуватися в суді як докази.

Згідно з Трудовим кодексом тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки продовжується з 24-х до 28-ми календарних днів.

Трудовий кодекс встановлює такі нові види режиму робочого часу, як поділ робочого дня на частини, самостійне планування працівниками свого робочого часу, гнучкий графік роботи та інше.

В новому Трудовому кодексі розширений перелік дисциплінарних стягнень, а саме догана, звільнення, попередження.

Строк позовної давності по трудових спорах був продовжений з 3-х місяців до 1-го року.

Слід зазначити, що це тільки основні зміни, які нам готує трудове законодавство. Більш детально Ви зможете ознайомитися з Проектом Трудового кодексу на Офіційному Порталі Верховної Ради України.

6.Ваша фахова оцінка нового Трудового кодексу.

Особисто я вважаю, що даний Трудовий кодекс не є досконалим, але Кодекс законів про працю, прийнятий багато десятиліть тому, сьогодні не дає відповіді на багато питань. Звичайно потрібний час щоб роботодавці та працівники адаптувалися до нового врегулювання трудових відносин. Маю надію на те, що новим Трудовим кодексом перш за все буде врегульовано баланс інтересів роботодавця і працівника.

 

 

 

Розмовляла Катерина Волошин

Перегляди 1522 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

Від COVID-19 помер 57-річний калушанин За добу на Прикарпатті виявили 14 п’яних водіїв У ЗСУ за минулу добу нових випадків COVID-19 не виявлено В Україні зафіксували 21245 випадків COVID-19, на Прикарпатті – 1281 Курс валют: долар і євро подешевшали після вихідних Окупанти застосовують 120-мм міномети та артилерію, втрат немає Літо не квапиться: синоптики прогнозують дощі та грози У Галицькому районі знайшли тіло літньої жінки На Прикарпатті автівка збила пішохода В Івано-Франківську муніципали затримали двох нетверезих хуліганів. ФОТО У Івано-Франківській ЦМКЛ не прийматимуть планових хворих до кінця карантину Фахівці визначили, яка річка найчистіша на Прикарпатті "Стоп реванш": протестувальники прийшли під будинок Зеленського Сьогодні в останню путь провели відомого політика Анатолія Матвієнка. ФОТО У Карпатах випав сніг. ФОТО На 46% менше: на Прикарпатті впали продажі нових автомобілів У Коломиї жителі, які взялися ремонтувати дах будинку, без газу залишили 220 осіб В Івано-Франківську вшанували пам’ять першого голови ОУН На Прикарпатті ветеран війни виготовляє палети з відходів деревини На Прикарпатті за добу підтвердили 3 випадки коронавірусу