Раковецький замок (Замок Беневського)

Четвер, 28 січня 2016 10:40
Ці залишки замку ХVІІ ст. розташовані в с. Раковець Городнеківського району Івано-Франківської області. Вони мають статус пам’ятки архітектури національного значення.

Ця фортифікаційна споруда була побудована галицьким підчашим Домініком Войцехом Бєнявським (Беневським) в серед. ХVІІ ст. Точно відомо, що будівництво завершили в 1660 р. Але ще до цього замок встиг відзначитися. Адже в 1657 р. тоді не добудований замок витримав облогу козаків під час Національно-визвольної війни під проводом Б.Хмельницького. В 1667 р. цю будівлю безуспішно штурмували татари.  Однак під час походів турків на Річ Посполиту ними було захоплено та зруйновано цю твердиню в 1672 та 1676 рр.

Після свого відновлення Раковецький замок разом з Чернелицьким замком  стають стратегічно важливими форпостами Речі Посполитої часів Яна ІІІ Собеського. Важливість цього місця, яяерез яке були постійні військові сутички,  виходила з таких факторів: наявність переправи через Дністер (нині її вже нема), запаси провіанту та амуніції. В ХVІІІ ст. замок поступово втрачає свою оборонну рол ь та слугує помешканням. В часи Барської конфедерації 1768 р. ця фортифікаційна споруда згоріла і її вже не нмагалися відновити. В 1840 р. власник Раковця пан Дверницький влаштував на території фортеці поташеву фабрику, але й та невдовзі згоріла. На кінець ХІХ ст. власником замкових руїн став Шмуль Баран. Але тоді ця колись героїчна твердиня являла собою погане враження. Поступово місцеві селяни розібрали залишки оборонних мурів для свої власних потреб. Можна зустріти і досі паркани та будівлі, побудовані із замкового каменю. Є свідчення, що ще в 1960-х рр. зберігалися великі фрагменти оборонного муру, проте , нажаль, цього вже нема.

За планом Замок Беневського був неправильним багатокутником, приблизно 40х60 м. Три башти, які поєднував мур, виступали за периметр: південно-західна, північно-західна та південно-східна. Біля південно-західної башти колись був палац. Науковці також знайшли сліди зведеного моста, великих пивних та природного джерела води. Можливе останній фактор і був вирішальним при обранні мцся для замку. До наших днів збереглися такі руїни Раковецького замку – шестикутна башта і залишки північно-західного муру. Найбільш інтерес для істориків та відвідувачів носить вціліла башта, яка має сім ярусів та арочний вхід з боку дитинця. Вона подібна до башт-доджонів, з цього припускають, що замок міг бути заснований раніше. Кожен ярус башти має щілиноподібні та квадратні бійниці.

Щодо оборонного муру, то його стіни були товщиною в 1, 7 м та висотою  9 м. На мурах знаходилися бойові яруси з бійницями. Цікаво, що руїни Раковецького замку тільки випадково врятувалися від місцевих жителів. Вціліла башта  досить  незручно для них розташована: згори до неї важко добратися, а знизу ще важче витягти цеглину, оскільки є можливість що вся споруда впасти може на «Руйнівників».

Для туристів та подорожуючих

Раковецький замок (Замок Беневського, названий на честь засновника) входить до 100 чудесних замків, палаців та фортець України.

Координати: 48°48’11” пн. ш. 25°18’4″ сх. д

Добратися до цієї пам’ятки можна залізничним транспортом – ст. Городенка, відстань до замку – бл.20 км. Або на авто: дорога в ліву сторону від траси Тлумач–Горденка, через с. Олієво-Королівка.

Джерело

 

 

Перегляди 583 разів

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

Диплом чи освіта: у Франківську обговорили навчання у приватних університетах На Коломийщину привезуть мощі святого апостола Юди-Тадея. ФОТО Суд зобов’язав церкву Московського патріархату звільнити комунальне приміщення на Чорновола У Франківську пройде благодійний концерт, щоб зібрати кошти на лікування дівчинки На Івасюка збили літню жінку: переходила на пішохідному У жовтні знизяться ціни на газ для населення Франківців через фотовиставку закликають подбати про екологію. ФОТО На національний перепис населення планують витратити 3,4 млрд гривень Термін експлуатації пасічнянського мосту завершиться у 2021 році Івано-Франківськ стане центром для органів юстиції чотирьох областей, – Кабмін Понад 130 тисяч гривень аліментів наперед сплатив батько з Прикараття На Одещині 12-річні хлопці заради розваги забили безхатька На вихідних комунальний транспорт Івано-Франківська курсуватиме зі змінами Міністр інфраструктури порадив Оксані Савчук шукати гроші на міст у місцевому бюджеті На Тисмениччині відкрили сучасний спортивний майданчик. ФОТО Франківців кличуть долучитись до всесвітнього флешмобу на честь дня перезапуску серця У Івано-Франківську через порив тепломережі мешканці 26 вулиць залишилися без тепла Члени ВРП будуть звільняти себе самостійно, бо Рада провалила важливу правку – ЦПК У Франківську розповіли, які дороги Прикарпаття не відремонтували за рік Пітбуля, який зник три тижні тому на Чорновола, перепродали на автобазарі