Компенсація за неякісне електропостачання: як вона діятиме

Понеділок, 14 січня 2019 20:08
Разом з реформуванням системи електропостачання в Україні новим законодавством передбачена відповідальність надавачів послуг з розподілу та постачання електроенергії за неналежну якість цих послуг.

Хто і за що відповідає та як отримати цю компенсацію – розповідають журналісти 24 каналу.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прописала Порядок, за яким споживач може розраховувати на захист своїх інтересів у випадку порушень якісного надання послуг з електропостачання. 

Контролювати стандарти самостійно для споживача досить складно – необхідно мати відповідні вимірювальні спецприлади і вміти ними користуватися. Але невідповідну роботу електромережі видно і неозброєним оком – коли дуже тьмяно світять лампочки чи коли, наприклад, виходять з ладу електроприлади. Споживач має право звернутися з відповідною заявою до свого ОСР (оператора системи розподілу, – 24) або електропостачальника і повідомити його про невідповідність стандартам. Також відтепер передбачена відповідальність за невчасне підключення до електромереж.

Згідно з постановою НКРЕ відповідальна організація повинна зреагувати і у випадку, якщо дійсно надані неякісні послуги споживачеві, – компенсувати ці витрати.

Нагадаємо, з 2019 року згідно з законом про електричну енергію монопольні обленерго розділились на операторів системи розподілу та постачальників електроенергії. 

За що відповідає ОСР

1. Оператор системи розподілу має дотримуватися показників зміни напруги, встановлених Кодексом систем розподілу.

2. Усунути причини недотримання показників якості електричної енергії за результатами розгляду скарги споживача з наступного дня після такого звернення – якщо відомі причини збою; у строк 30 днів – якщо усунення можливе оперативними діями персоналу ОСР; у строк 180 днів – якщо необхідні будівельні роботи або заміна елементів мережі.

3. Оператор має розглянути скаргу споживача щодо неналежної якості електроенергії: у строк 15 днів без проведення вимірювань параметрів якості електроенергії в точці розподілу споживачеві; у строк 30 днів – з проведенням таких вимірювань.

4. Відновити електропостачання ОСР повинен упродовж 24 годин.

5. Видати технічні умови на приєднання разом iз проектом договору про приєднання з дня реєстрації заяви про приєднання:

- у строк 10 робочих днів для стандартного, а також для нестандартного – якщо не треба погодження технічних умов з оператором системи передачі,

- у строк 20 робочих днів – для нестандартного приєднання з необхідністю погодження техумов.

6. Подати робочу напругу для проведення випробувань електрообладнання замовника з дня отримання заяви замовника з повним пакетом документів:

- у строк 5 робочих днів, якщо подання напруги не потребує припинення електропостачання інших користувачів,

- у строк 10 робочих днів, якщо таке відключення потрібне.

7. Підключення електроустановок замовника до електромережі з дня отримання заяви замовника:

- у строк 5 робочих днів, якщо підключення не потребує припинення електропостачання користувачів,

- 10 робочих днів, якщо потребує.

8. Видача паперового примірника підписаного договору про надання послуг з розподілу – у 3-денний термін з дня звернення споживача.

9. Видача підписаного ОСР паспорта точки розподілу – у строк 10 робочих днів з дати отримання звернення споживача;

10. Відновлення електроживлення електроустановки споживача, яка була відключена за заявою споживача, у строк 5 робочих днів з дати надання споживачем документів, що підтверджують оплату ліцензіату послуги з відновлення електроживлення.

11. Відновлення електроживлення електроустановки споживача, яка була відключена за ініціативи ОСР, з дати надання споживачем підтвердження усунення виявлених порушень, оплати заборгованостей за надані послуги та/або несанкціонований відбір електроенергії, а також відшкодування збитків: у міській місцевості – упродовж З робочих днів, у сільській – упродовж 5.

12. Відновлення електроживлення електроустановки споживача, відключеної за зверненням електропостачальника, з дати отримання від електропостачальника інформації про усунення причин відключення: у міській місцевості — у строк З робочі дні, у сільській – 5 робочих днів.

13. Перевірка лічильника – у строк 20 днів з дати отримання від споживача відповідної заяви.

14. Розгляд звернень/скарг/претензій споживачів з дня їх отримання – упродовж 30 днів. Якщо необхідна технічна експертиза чи перевірка засобу обліку – у строк 45 днів.

15. Розгляд звернень споживачів щодо відшкодування збитків, завданих недотриманням ОСР показників якості електропостачання – у строк 30 днів з дати отримання звернення.

16. Розгляд звернень споживачів щодо перевірки правильності рахунку за послуги з розподілу електроенергії, передбачених договором про надання послуг – упродовж 5 робочих днів з дати отримання звернення.

За що відповідає постачальник електроенергії

Гарантовані стандарти якості надання послуг наступні.

1. Надання даних про споживання електричної енергії – упродовж 5 днів з дня отримання запиту споживача.

2. Розгляд звернень/скарг/претензій споживча з дня отримання – 30 днів. І 45 – якщо треба здійснити технічну перевірку або провести експертизу засобу обліку.

3. Розгляд звернень споживачів щодо перевірки правильності рахунку на оплату – у строк 5 робочих днів з дати отримання звернення.

4. Сума компенсації за недотримання гарантованих стандартів якості має бути врахована у кінцевому рахунку споживача упродовж 30 днів з дня отримання повідомлення від ОСР щодо виплати компенсації. За умови, що постачання електроенергії споживачу здійснюється постачальником універсальних послуг або якщо плату за надання послуг з розподілу електроенергії забезпечує електропостачальник.

Як відбувається відшкодування

ОСР враховує суму компенсації у рахунку за надання послуг з розподілу електроенергії (якщо ці послуги сплачує споживач, згідно з договором) – не пізніше 45 днів з дня недотримання стандартів якості. А якщо порушені пункти 5 і 6 відповідальності ОСР – щодо видачі технічних умов на приєднання та подачі напруги, то компенсація враховується з дня укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії.

Якщо порушено дотримання показників змінення напруги, то ОСР надає компенсацію щомісячно за кожен календарний місяць з дня отримання скарги споживача до дня усунення причини – у строк не більше 45 з дня завершення кожного календарного місяця.

Якщо ОСР не вкладається у визначені порядком строки усунення причин неякісного надання послуг – компенсація надається ОСР у строк не більше 45 з дня недотримання гарантованого стандарту та з періодичністю в 90 календарних днів, і до дня усунення причини недотримання показників.

Електропостачальник надає споживачу компенсацію за недотримання гарантованих якостей стандартів надання послуг шляхом урахування суми компенсації у рахунку за спожиту електричну енергію – не довше 45 днів з дня недотримання гарантованого стандарту якостей надання послуг.

При цьому ОСР/електропостачальник самостійно визначає факт недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання, визначає споживачів, яким має надати компенсацію, і надає її без додаткового звернення зі сторони споживача. Тобто, маєте проблему – звертаєтесь зі скаргою. Якщо дійсно мало місце надання неякісної послуги – отримаєте компенсацію. Писати заяву на отримання компенсації не треба.

Якщо ж електропостачальник або ОСР не надають передбачену компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання – споживач має право самостійно звернутися до електропостачальника або ОСР iз заявою за формою, наведеною в додатку З до цього Порядку. У paзi необгрунтованої відмови у наданні компенсації або залишення заяви без розгляду споживач має право звернутись до НКРЕКП та територіальних органів.

Якщо сума компенсації перевищує суму рахунку за надання послуг – ОСР та електропостачальник ураховують її у розрахунках майбутніх платежів.

Якщо споживач має заборгованість – компенсацію зможуть зарахувати в рахунок зменшення заборгованості.

Якщо ОСР порушує строки виплати компенсації – її сума подвоюється.

Надання компенсацій також не позбавляє споживача права вимагати від ОСР або електропостачальника відшкодування збитків, завданих через недотримання ними показників якості електропостачання.

В яких випадках відшкодування не передбачене

Компенсації не буде, якщо причина неналежної якості послуг з електропостачання наступна:

- форс-мажорні обставини;
- планована перерва у електропостачанні з попереднім сповіщенням споживачів;
- письмова відмова споживача від отримання компенсації;
- якщо затримка в електропостачанні сталася з вини споживача або третіх осіб, і це було доведено.

Читайте також: Поліцейські нагадують продавцям про відповідальність за продаж неповнолітнім алкогольних та тютюнових виробів. ФОТО

Перегляди 213 разів


Loading...


Додати коментар

Захисний код
Оновити

Читайте нас в соціальних мережах

Сторінка Франківчанни в FACEBOOK

На Прикарпатті підведено підсумки весняного призову громадян на строкову військову службу В Івано-Франківську відбулись змагання з багатоборства серед поліцейських. ФОТО Прикарпатські рятувальники розповідають, як уберегтися від блискавки У військкоматі спростували "викрадення" юнака з лікарні на Прикарпатті Аномалія розвитку: 10-річному Євгену Озарку потрібна допомога Суд визнав винною 16-річну дівчину, яка вийшла з плакатом за імпічмент Зеленського Франківцям показали, як буде виглядати оновлена вулиця Петрушевича. ФОТО Франківські поліцейські розшукують водія, який при русі транспорту стріляв в інше авто. ФОТО НБУ введе в обіг монети номіналом у 5 та 10 гривень Учора на Рожнятівщині зникла 4-річна дитина На Франківщині пенсіонера вкусила змія Працював, як у рабстві. На Прикарпатті прощаються з заробітчанином, який помер за загадкових обставин. ВІДЕО Чоловік, який травмувався на Бурштинській ТЕС, перебуває у реанімації на штучній вентиляції легень. ВІДЕО На Прикарпатті за крок до об’єднання чергова територіальна громада. ФОТО На Прикарпатті через дощі просів та обвалився міст На Прикарпатті через дощі просів та обвалився міст Окружний адмінсуд Києва скасував найменування проспектів Бандери і Шухевича МАРСіани ліквідували борщівники на трьох франківських вулицях ЦВК зареєструвала франківського кандидата від партії Петра Порошенка Прикарпатець побив дружину, бо не дала йому їсти: чоловік відбувся штрафом