Закон про запровадження ринку землі: хто і на яких умовах зможе купити

Сьогодні, 22 липня,  в Івано-Франківській ОДА відбувся пресбрифінг  з питань запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, передає “МІСТО“. Запровадження ринку землі створює нові умови господарювання...

Сьогодні, 22 липня,  в Івано-Франківській ОДА відбувся пресбрифінг  з питань запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, передає “МІСТО“.

Запровадження ринку землі створює нові умови господарювання приватного сектору, фермерських господарств та великих агрофірм. Так, з 1 липня в Україні скасували мораторій на продаж аграрної землі. Що це означає для прикарпатців пояснив  директор департаменту  агропромислового розвитку Іван Андріїшин.

Станом на 20 липня в Івано-Франківській області продали 41 земельну ділянку загальної площею 19,9 гектари вартістю майже 200 тисяч гривень. Ми не бачимо ажіотажу на цьому ринку. Ми бачимо, що ціна на землі надзвичайно низька. На думку експертів, вона має бути у рази вищою. Щорічно вартість землі має збільшуватися  на 5-7%,  вартість одного гектара має бути від 1 тисяч до кількох тисяч доларів – це залежить від  розташування ділянки.

Відтепер переважно більшість земель за межами населених пунктів перейшла у розпорядження громад.

У нашій області майже сім тисяч земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею майже 60 тисяч гектарів передали у розпорядження територіальних громад. Це означає, що податки, сплати за землю  будуть надходити у громади. Також нарешті за 20 років у землевласників з’явилася можливість продавати власні земельні ділянки. Окрім того, вони зможуть брати кредити під заставу землі.

Хто може купувати землю

До 2024 року право купувати земельну ділянку до 100 гектарів мають право лишень громадяни України – фізичні особи. Після 2024 року – зможуть придбати землю юридичні особи. В одні руки можна придбати до 10 тисяч гектарів. Проте і тут є певні умови. Юридичні особи мають бути створені і зареєстровані за законодавством України, а їх учасниками можуть бути лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади.

Іноземці не можуть купувати землю в Україні до проведення загальнонаціонального референдуму. Нинішні орендарі землі матимуть переважне право на її покупку. Вони також можуть передати це право, але повинні письмово повідомити про це власника землі.

До 2030 року мінімальна ціна землі не повинна бути меншою за нормативну оцінку. Під заставу землі можна отримати позику в банку.

Як продати або купити землю

Щоб укласти угоду про купівлю-продаж землі, потрібні документи:

  • паспорти та ідентифікаційні коди продавця та покупця,
  • документи, що підтверджують право власності на ділянку (витяг з реєстру прав на нерухоме майно або державний акт),
  • витяг з Державного земельного кадастру,
  • звіт про експертну грошову оцінку ділянки.

Якщо продавець землі володіє земельною ділянкою понад три роки, її розміри не перевищують норми безоплатної передачі, а ця угода є першим за рік продажем нерухомості, то податок на доходи фізичної особи (ПДФО) та 1,5% військового збору (ВЗ) платити не треба. В іншому разі резиденту доведеться сплатити 5% ПДФО та 1,5% ВЗ від вартості земельної ділянки за договором. Якщо продавець землі не є резидентом, ставка ПДФО 18%.

Окрім того, новостворені фермерські господарства можуть скористатися державної підтримкою.

Можуть отримати дотацію на гектар ріллі від  5 до 100 тисяч грн, дотацію на отримання корів від 5 до 250 тисяч грн. Також  цьогоріч вперше можна отримати дотацію на утримання овець та кіз –  по тисячу грн на оду тварину.

Категорії
Новини
Новини
Loading...