Лівія втягує у війну Єгипет та Італію

Джихадистам ІДІЛ майже вдалося втягнути декілька держав у війну на території Лівії. Відеозйомка обезголовлювання 21 християнина спонукала Єгипет скинути бомби на портове місто, а...

Джихадистам ІДІЛ майже вдалося втягнути декілька держав у війну на території Лівії. Відеозйомка обезголовлювання 21 християнина спонукала Єгипет скинути бомби на портове місто, а Італію – приступити до «захисту Рима» від терористів і біженців.

Радикальні ісламісти з Лівії не вперше провокують іноземні держави. Наприкінці минулого місяця бойовики ІДІЛ серед білого дня штурмували елітний готель Corinthia у Триполі й убили п’ятьох іноземців, які перебували в ньому: американця, француза, корейця і двох філіппінців.

Тоді ці вбивства викликали в Європи лише «серйозну стурбованість». Проте минулої неділі лівійським джихадистам удалося шокувати європейських політиків публікацією шокуючої відеозйомки масової страти християн і озвучуванням погрози «захопити Рим», від якого бойовиків ІДІЛ відділяють лише 500 морських миль.

Жорстока страта

У п’ятихвилинному відео під заголовком «Християни, послідовники ворожої церкви Єгипту» (людям зі слабкими нервами не дивитися!)терористи в чорному одязі ІДІЛ на березі Середземного моря вистроюють в ряд 21 заручника, після чого змушують усіх бранців стати на коліна і кинджалами відрізають їм голови. Чоловіки, страчені в Лівії, вбрані в точно такі ж помаранчеві костюми, як і в’язні з США, Британії та Японії, яких терористи ІДІЛ демонстративно вбили в Іраку.

Усі заручники-єгиптяни були робітниками-мігрантами, які приїхали до Лівії із збіднілих областей центрального Єгипту. Вони потрапили в полон до джихадистів наприкінці грудня чи на початку січня. Чотирнадцятеро з них виявилися родом з одного села Аль-Ауа. За даними The Telegraph, усіх цих єгиптян люди в чорному викрали серед ночі прямо з гуртожитків міста Сирт. У руках джихадистів залишається ще одна група з 21 єгипетського християнина, захоплених у лівійському місті Містрата.

Розправу над заручниками на середземноморському березі головний кат супроводжував погрозами англійською мовою. «Усі хрестоносці, ми клянемося Аллаху, що те море, в якому ви сховали тіло шейха Усами бен Ладена, буде змішано з вашою кров’ю».

Відео Єгипту у відповідь

У ніч на понеділок, через декілька годин після публікації відео страти, уряд Єгипту оголосив семиденний траур за жертвами ІДІЛ, а президент Фаттах аль-Сісі у зверненні до нації пообіцяв, що за вбитих помстяться.

«Ці боягузливі дії не підірвуть нашої рішучості. Єгипет і весь світ ведуть люту боротьбу з екстремістськими угрупованнями, які насаджують екстремістську ідеологію і мають однакову мету. Жоден злочин ІДІЛ не залишиться безкарним», – заявив Фаттах аль-Сісі.

Його слова підкріпила трансляція того, як було завдано авіаударів по території Лівії. У понеділок вранці державне телебачення Єгипту показало, як єгипетські винищувачі в темряві вилітають з ангарів, наводять приціл на будівлі та підривають їх і потім, уже на світанку, повертаються назад.

Військове командування Єгипту офіційно підтвердило факт нанесення бомбових ударів «по тренувальних таборах, полігонах і складах ісламістів, які перебувають на території Лівії неподалік від єгипетського кордону», а також по портовому місту Дерна, яке ультрарадикальні ісламісти захопили й утримують із вересня. Так Каїр уперше визнав, що веде прямі військові дії в сусідній нафтовидобувній державі.

Також у понеділок Єгипет повідомив про укладення угоди з купівлі у Франції великої партії зброї на суму 5,2 млрд євро. Каїр придбає 24 винищувачі Rafale покоління 4+, багатоцільовий фрегат FREEM і ракети малої та середньої дальності.

Войовничі заклики Італії

Погрози ісламістів не на жарт стривожили політиків у Римі. Прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці закликав ООН навести лад у Лівії, зазначивши, що Європа повинна «перестати спати», тоді як джихадистське угрупування продовжує бурхливо розростатися біля європейських кордонів.

Міністр оборони Італії Роберта Пінотті в інтерв’ю газеті Messaggero повідомила про готовність Рима очолити багатотисячну коаліційну армію держав Європи та північної Африки у війні проти джихадистів.

«Якщо в Афганістан ми направляли 5 000 військовослужбовців, то в Лівії, яка набагато ближче до наших кордонів, місія може бути дуже значною з погляду чисельності. Загроза неминуча, ми не можемо більше чекати. Італія повинна захищати інтереси своєї національної безпеки і не може допускати існування халіфату на березі навпроти нас», – заявила Роберта Пінотті.

Лівія була колонією Італії з 1911-го по 1942 рік. За словами експертів, у Рима потрійний інтерес навести в ній лад. Італія прагне убезпечити активи своїх енергетичних компаній у Лівії, зупинити потік біженців і запобігти проникненню терористів на свою територію. У неділю італійській береговій охороні довелося рятувати біля своїх берегів лівійців, які переплили Середземне море на десяти човнах. Біля острова Лампедуза рятувальники витягли з води та пошкоджених човнів і привезли в італійські порти понад 2 100 біженців, серед яких цілком могли затесатися терористи ІДІЛ.

Ливия втягивает в войну Египет и Италию
Лівійські нелегали часто тонуть при спробі перебратися до Італії. На знімку: італійські військові беруть участь у рятувальній операції біля берегів о. Лампедуза. Жовтень 2013 року

Фото Gettyimages

Стратегія ІДІЛ у Лівії

Який сенс джихадистам дражнити Єгипет та Італію? Експерти вважають, що їхня мета – звернути світову увагу на те, що сирійсько-іракська ІДІЛ відкрила в Лівії філію, під чорні прапори якої можуть збиратися ультрарадикальні ісламісти. Водночас терористи намагаються розпалити в місцевого населення ненависть до сусідніх держав. Помірні ісламісти Лівії недоброзичливо ставляться до Єгипту після репресій, яких члени руху «Брати-мусульмани» зазнали від Каїру. Неприязнь до колишнього колонізатора – Італії – у багатьох лівійців збереглася з минулого століття.

«На культивуванні таких ворогів ІДІЛ будує свою ідеологію. Екстремісти можуть розраховувати на підтримку населення Лівії в разі військової інтервенції Єгипту, особливо якщо авіаудари Каїра поцілять по цивільному населенню. Ісламська держава використовує як докази того, що Бог – на її боці, той факт, що ІДІЛ вистоює й розширюється навіть при багатьох країнах-противниках. Це підживлює їхню базу прихильників», – пояснює дослідник Вашингтонського інституту близькосхідної політики Аарон Зелін.

Ініціювавши обстріли позицій ІДІЛ у Лівії, президент Єгипту, можливо, потрапив у пастку. Прем’єр-міністр самопроголошеного уряду Лівії Омар аль-Хассі вже оголосив авіаудари, завдані Фаттахом аль-Сісі, нападом на суверенну державу. За його словами, у результаті атаки загинули три дитини, двоє дорослих чоловіків і 21-річна жінка.

Єгипет, який ділить із Лівією довгий сухопутний кордон, ризикує зіткнутися з контрнаступом ісламістів і війною на своїй території. Уразливість Каїра щодо ісламістів посилює величезна кількість єгиптян, які перебувають на заробітках у Лівії. Їх, за різними оцінками експертів, від кількох сотень тисяч до декількох мільйонів.

«Що ж до інтервенції Рима в Лівію, вона може виявитися і з політичного, і з військового погляду найбільшим суїцидом Італії з моменту її вступу в Другу світову війну. Італія стала б прекрасною мішенню для ІДІЛ. На території Лівії італійці, враховуючи їхнє колоніальне минуле, зіткнулися б з абсолютно іншим видом ворогів, ніж ті, проти кого вони воювали у складі місій ООН в Афганістані та Лівані», – зазначає експерт з Лівії Європейської ради з міжнародних відносин Маттіа Тоалдо.

Лівія занурювалася в анархію протягом останніх трьох років, і населенню цієї держави неабияк набридла ситуація, коли їхню країну розривають на безліч шматків два центральні уряди, які ворогують один з одним, і декілька самостійних ополченських формувань.

Шокуючи лівійців звірячими вбивствами іноземців, ІДІЛ ще більше підриває їхню віру у здатність місцевої влади гарантувати безпеку, а також розпалює ненависть до країн Заходу. Коаліцію США і НАТО, яка допомогла повстанцям повалити режим Муаммара Каддафі 2011 року, чимало лівійців вважають головним винуватцем політичного хаосу, що виник у країні. У такому середовищі, як показали торішні події в Іраку, угрупування ІДІЛ здатне дуже швидко розростатися й захоплювати території.

Категорії
ВСЕУКРАЇНСЬКІ НОВИНИ
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...