В умовах реальної загрози російського вторгнення, нарощування військових сил Російської Федерації біля кордонів України одним з найважливіших питань безпеки суспільства та держава є територіальна оборони.
Сьогодні в Україні створюється новий вид Збройних Сил України – Сили територіальної оборони. Важливим стимулом для цього стало ухвалення Верховною Радою України в липні 2021 року Закону України «Про основи національного спротиву». Проєкт Закону вніс до парламенту як невідкладний Президент України Володимир Зеленський, а наша команда зробила все можливе для того, щоб закон було ухвалено і максимально ефективно реалізовано.
Зауважимо, військові частини та підрозділи територіальної оборони формуються сьогодні також на Прикарпатті.
Сьогодні в області створенні управління бригади територіальної оборони та 7 окремих батальйонів територіальної оборони в усіх шести районах області та обласному центрі – місті Івано-Франківську.
Наразі відбувається комплектування особовим складом бригади та батальйонів тероборони.
За словами командира бригади тероборони підполковника Юрія Копадзе, йдеться про діючих військовослужбовців, які працюють за контрактом. Це те організаційне ядро, яке буде здатне розгорнути та забезпечити зброєю і матеріально-технічними засобами підрозділи за штатом воєнного часу. Основна задача такого особового складу –підготувати комплект документів за штатом воєнного часу і при необхідності за наказом відповідно розгорнути бригаду, батальйони до штатів воєнного часу. При цьому їх треба забезпечити всіма видами ракетно-артилерійського озброєння та матеріально-технічними запасами.
До кінця лютого, укомплектувати частини та підрозділи тероборони планується на рівні не менш, ніж 70%.
Вступити на військову службу за контрактом до військових частин та підрозділів територіальної оборони сьогодні можна через районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (колишні військові комісаріати).
Для осіб, які мають офіцерські звання, діють певні обмеження.
Щодо осіб молодшого офіцерського складу це вік до 40. Щодо осіб старшого офіцерського складу – до 50 років. Разом з тим, можливе зарахування також офіцерів, які за віком є старшими за встановлені обмеження – за рішенням атестаційних комісій відповідних органів військового управління.
Щодо осіб рядового, сержантського та старшинського складу вікових обмежень немає. Наразі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки приймають усіх охочих віком від 18 до 60 років.
Варто, тим не менш, зауважити: громадяни, які раніше не проходили військову службу, відбираються районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і повинні направлятися в навчальні центри для здобуття військово-облікової спеціальності. Після цього вони зможуть проходити службу в підрозділах територіальної оборони. Ті ж військовозобов’язані та резервісти, які мають військово-облікову спеціальність, направляються напряму до підрозділів територіальної оборони.
Іншим важливим компонентом служби у частинах та підрозділах Сил територіальної оборони є служба у військовому резерві. За рахунок резервістів Сили тероборонив разі настання особливого періоду можуть розгорнути до 130 тисяч військовослужбовців, а відповідно до останніх ініціатив Глави держави, озвучених на засіданні Ради національної безпеки та оборони України 11 лютого цього року у Харкові, цю цифру з урахуванням добровольчих формувань тероборони може бути збільшено до 2 мільйонів осіб.
Вступити на військову службу у резерві Сил територіальної оборони може кожен охочий віком від 18 до 60 років, який пройде медичний огляд і укладе контракт зі Збройними Силами України на службу у резерві.
Сьогодні Міністерство оборони України проводить роботу щодо спрощення процедури укладення контрактів на службу у частинах та підрозділах територіальної оборони. Зокрема, в оборонному відомстві вже дозволили частинам тероборони укладати контракти на службу в резерві з військовозобов’язаними, які мають обмеження за станом здоров’я і в тому числі з особами з інвалідністю.
Для того, щоб укласти контракт на проходження військової служби у кадрі частин територіальної оборони або на службу у військовому резерві, необхідно звернутись до районних (міських) центрів комплектування та соціальної підтримки за адресами та телефонами:
- Івано-Франківський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – місто Івано-Франківськ, вул. Княгинин, 20,адреса електронної пошти [email protected], телефон: (0342)75-46-43;
- Івано-Франківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – Івано-Франківська область, місто Тисмениця, вул. Липова, 7, адреса електронної пошти: [email protected], телефон: (03436)2-10-69;
- Калуський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – Івано-Франківська область, місто Калуш, вул. С.Бандери, 25а, адреса електронної пошти: [email protected], телефон: (03472)6-67-17;
- Коломийський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – Івано-Франківська область, м.Коломия, вул. Франка 6, адреса електронної пошти: [email protected], телефон: (03433)2-49-17;
- Косівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – Івано-Франківська область, Косівський р-н, село Старий Косів, вул. Шевченка, 2д, адреса електронної пошти: [email protected], телефон: (03478)2-14-33;
- Верховинський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – Івано-Франківська область, селище Верховина, вул. Франка 6, адреса електронної пошти: [email protected];
- Надвірнянський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – Івано-Франківська область, місто Надвірна, вул. Шевченка, 96, адреса електронної пошти: [email protected], телефон: (03475)2-25-37
або до Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за адресою: Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки – м.Івано-Франківськ, вул. Довженка, 21, адреса електронної пошти: [email protected], телефони: (0342) 57-27-37, 57-27-57, 55-55-73, (063) 748-18-96;
Крім того, віднедавна запрацював call-центр Сил територіальної оборони, у якому можна отримати необхідну інформацію щодо вступу до лав підрозділів тероборони, а також з’ясувати можливі проблемні питання. Звернутись до call-центру можна за телефоном (0800) 507 028.