Обіцянки європейського майбутнього України починають виконуватися – тарифи на ключові послуги для населення, а також пенсійні параметри поступово наближаються до рівня ЄС.
Починаючи з другого кварталу 2015 року, і впродовж двох наступних років заплановано радикальне підвищення ставок оплати за електроенергію, газ, тепло, а також зміну умов отримання пенсій. У всіх випадках основною причиною підвищення уряд називає вимоги МВФ. Представники Фонду та інших міжнародних донорів справді неодноразово декларували, що Україна в останні роки жила не по кишені і зараз пожинає плоди цього марнотратства. З іншого боку, підвищення тарифів – найпростіший, але не єдиний спосіб звести баланс витрат і доходів держави.
«Найчастіше з МВФ роблять страшилку. Що МВФ сказав, що робити – от і все», – констатував заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв. Водночас, за його словами, в меморандумах попередніх років Фонд висував вимоги збалансованого бюджету, але не давав прямих вказівок підвищити пенсійний вік або підвищити тарифи на тепло. «Ніде не сказано, що ми повинні підняти тарифи на стільки-то на нафту, газ тощо», – підкреслив він.
«За розрахунками МВФ, споживча інфляція внаслідок значного підвищення тарифів на газ і теплокомуненерго досягне 27%. Національний банк зараз вважає, що [інфляція] буде 24-25%», – повідомила очільниця НБУ Валерія Гонтарева, виступаючи в парламенті.
Не заперечуючи того, що до останнього часу тарифи в Україні, в тому числі – в періоди зростання економіки, були на невиправдано низькому рівні, Forbes проаналізував, чи існувала альтернатива їх підвищенню.
Електроенергія
Динаміка підвищення
З 1 квітня 2015 року, виходячи з обсягу споживання:
– До 100 кВ-год – на 19%, до 36,6 коп./кВ-год;
– До 600 кВ-год – на 50%, до 63 коп./кВ-год;
– Понад 600 кВ-год – на 5%, до 140,7 коп./кВ-год.
Пенсійний вік
Динаміка підвищення
– З 1 березня 2015 року – поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок.
– Підвищення на 5 років страхового, а за окремими професіями – і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих і особливо шкідливих умовах праці і на пенсію за вислугу років.
– Пенсіі працюючим пенсіонерам виплачуються в розмірі 85%.
Як зазначає заступник міністра фінансів Ігор Уманський, зараз одного пенсіонера забезпечують двоє працюючих громадян України. Оскільки вирівняти вікову структуру населення неможливо, дефіцит Пенсійного фонду в розмірі 19 млрд гривень потрібно скорочувати за рахунок зменшення і в принципі ліквідації високих спецпенсій, а також скасовувати різний підхід до визначення мінімального трудового стажу.
Альтернатива
Поліпшення демографічної ситуації, інвестиції в охорону здоров’я, лояльна міграційна політика.
Перехід на накопичувальну пенсійну систему. Для забезпечення тривалої працездатності (в Україні середня тривалість життя жінок становить 75 років, чоловіків – 64,3 року, що на 10 років менше, ніж у країнах ЄС) – впровадження обов’язкової перевірки на онкологію та профілактика серцево-судинних захворювань, які, за статистикою, займають перше місце серед причин смерті українців.
З 1 вересня 2015 року та 1 березня 2016-го кожен тариф піднімуть на 25% при споживанні до 100 кВ-год і до 600 кВ-год, а також на 5% при витраті понад 600 кВ-год.
Залізничні тарифи
Динаміка підвищення: +30%
Зруйнована інфраструктура на Донбасі, збільшення боргового навантаження через девальвацію гривні, а також зростання собівартості перевезень змусили «Укрзалізницю» підняти тарифи на вантажоперевезення на 30%.
З 31 січня ціни підвищили для всіх видів вантажу, крім кам’яного вугілля, перевезення якого дорожчатимуть поетапно: на 10% з лютого, і ще на 18% – з квітня. В УЗ визнають, що зростання вартості вантажоперевезень не покриє всіх необхідних витрат українських залізниць, але дасть можливість частково стабілізувати фінансове становище держадміністрації та забезпечити безперебійність і безпеку роботи.
Дохід залізниць за рахунок підвищення тарифу може збільшитися на 12-13 млрд гривень, підрахував економічний ефект старший аналітик інвестгрупи «АРТ Капітал» Олексій Андрейченко.
Альтернатива
Андрейченко впевнений, що підвищення цін на вантажоперевезення цілком обґрунтоване. З іншого боку, аналітик побоюється, що в галузі можуть залишатися старі корупційні схеми, внаслідок яких собівартість вантажоперевезень завищується штучно.
Максим Бланк, виконуючий обов’язки генерального директора УЗ, каже, що індексація цін не виправдає поточну собівартість, враховуючи як мінімум той факт, що вартість пально-мастильних матеріалів, які є другим елементом витрат після оплати праці, зросла більш ніж на 100%. Також, згідно з даними УЗ, в 2014 році збільшилися ціни на продукцію, що закуповується для потреб залізниці. Зокрема: дизельне пальне – на 73%, природний газ – на 34%, електроенергія – 16,8%, стрілочні переводи – 21,5%, рейки – 10% і т.д.
Не омине подорожчання і пасажирських перевезень. Так, за словами Ігоря Бреуса, начальника департаменту пасажирських перевезень дальнього сполучення УЗ, цього року у внутрішньому сполученні планується провести індексацію тарифу в три етапи: з 1 березня на 6%, з 1 квітня на 7% і з 1 травня на 6,5 % з урахуванням інфляції.
В цілому за рік це становитиме 21%. Індексація торкнеться проїзду в усіх категоріях вагонів, крім вагонів першого класу поїздів «Інтерсіті+». У вагонах другого класу «Інтерсіті+» тариф планується підняти в один етап з 1 березня на 5,2%. Індексація тарифів дасть змогу знизити перехресне субсидування пасажирських перевезень за рахунок вантажних, скоротивши витрати на 414,8 млн гривень. У 2015 році перехресне субсидування в дальньому сполученні планується на рівні 5 млрд гривень.
З 1 вересня 2016 року ціни збільшать ще на 25% першої категорії споживачів, на 30% – другої і на 5% – третьої.
Після останнього, п’ятого підвищення з 1 березня 2017 року вартість електроенергії по першому блоку становитиме 90 коп./кВ-год, по другому і третьому – 168 коп./кВ-год.
Тарифи для населення на електроенергію за два роки піднімуться в 3,5 рази. Українців чекає 5-етапне підвищення цін на електрику. До весни 2017 року середньозважений рівень тарифу для громадян досягне позначки в 122,83 коп./кВ-год проти нинішніх 35,58 коп./кВ-год.
Економічний ефект від підвищень тарифів на електроенергію для населення, згідно з розрахунками НКРЕКУ, становитиме 5,4 млрд гривень (без ПДВ) на рік.
Альтернатива
Альтернатива – повсюдне запровадження енергозберігаючих технологій, обов’язкова установка 2-зонних лічильників і відповідальні громадяни, які вимикають світло, виходячи з кімнати. Для таких стартових інвестицій у держави немає коштів, а реформи «знизу», у вигляді добровільної ініціативи населення, мають обмежений ефект.
Опитані Forbes експерти сходяться на думці, що тарифи необхідно було підвищувати, але, а) набагато раніше, у фазі росту економіки; б) не продовжувати вдаватися до напівзаходів, витрачаючи величезні суми на субсидування населення.
Практика перехресного субсидування за рахунок промисловості себе вичерпала. Сума субсидій вже перевалила за 50 млрд гривень на рік, що давало змогу населенню платити тільки 21,3% від економічно обґрунтованого тарифу. Чи був рівень підвищення адекватним, стане зрозуміло, виходячи з розміру неплатежів за підсумками року.
Підвищення тарифів – абсолютна необхідність, вважає президент Енергетичної асоціації України Василь Котко. «Сьогодні реальна вартість 1 кВт давно переступила за 1 гривню, а у нас він продається по 30 копійок. За таких обставин в країну неможливо залучити інвестиції в енергетичну галузь», – підкреслює Котко. На сьогодні немає джерел, за рахунок яких можна було б стримувати підвищення, пояснює Котко, додавши, що до підвищення тарифів потрібно було прийти раніше, коли в країні була більш-менш нормальна економічна ситуація.
Газ
Динаміка підвищення: +280%
Підвищення цін на газ є однією з вимог Міжнародного валютного фонду та інших донорів.
За оцінками економістів VoxUkraine, після підвищення цін утворений економічний надлишок на суму $5 млрд перейде або до НАК «Нафтогаз України», або в бюджет. При першому варіанті існує ризик, що створює можливості для НАК у процвітанні корупції, наприклад, шляхом укладення договорів з третіми особами. З іншого боку, споживачі можуть отримати прямі субсидії.
Альтернатива
Альтернатива – НБУ продовжує друкувати гривні для покриття дефіциту «Нафтогазу» – по суті, альтернативою не є. Триваліша, але й ефективніша стратегія – політика енергозбереження на всіх рівнях, диверсифікація поставок газу і розвиток внутрішнього видобутку. Ці пункти напам’ять знає вже велика частина населення країни, але успішній реалізації така очевидність не допомагає. Також серед способів зниження залежності від блакитного палива – перехід на електрообігрів у житлових будинках, розвиток біоенергетики, використання пеллет.
На поточному етапі альтернативи підвищенню тарифів на газ немає, вважають експерти. В іншому випадку МВФ не надав би Україні кредит – і країну протягом двох-трьох місяців чекав би дефолт, вважає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій.
«Питання в тому, наскільки виділення субсидій дозволить скоротити провал рівня розрахунків споживачів за ресурс. Можна підняти тариф у 120 разів, однак якщо у людей не буде грошей, вони просто не заплатять», – підкреслює Марунич. На його думку, потрібно повернутися до схеми поступового підвищення тарифів на 60-70% на рік, а також вести боротьбу з девальвацією, і при зростанні доходів населення можна буде досягти результату.
Крім того, за відсутності ринку як такого складно визначити обґрунтовану ціну на газ. Нинішній її рівень є заміною або відстрочкою глибинних реформ у галузі.
Теплоенергія
Динаміка підвищення
– Для населення: на 71,8% (на 224,5 грн/1 Гкал) – до 537,2 грн/1 Гкал без ПДВ з 1 квітня.
– На газ для теплокомуненерго: до 2934,3 грн/1 тис. куб м.
Новий тариф на електроенергію для населення, на відміну від підвищень багатьох інших ключових тарифів – не напівзахід. За словами в.о. голови НКРЕКП Дмитра Вовка, він на 100% покриває собівартість виробництва теплоенергії.
Для теплокомуненерго новий тариф покриватиме 24% вартості імпортного газу, що використовується ТКЕ.
Альтернатива
В умовах підвищення ціни газу зберегти ціновий статус-кво на теплоенергію неможливо. Щоб забезпечити беззбитковість підприємств із теплопостачання, необхідна масштабна модернізація тепломереж, залучення інвестицій, розвиток державно-приватного партнерства в цій сфері, погашення накопиченої на сьогоднішній день заборгованості – в тому числі через суди з приватними особами і погашення боргу за рахунок реалізації їх майна, незважаючи на непопулярність такого рішення.