На території м. Івано-Франківська, протягом поточного тижня, було зареєстровано підозру на гостре інфекційне захворювання – КАШЛЮК.
Кашлюк є хворобою дихальних шляхів, яка викликана бактерією Bordetella pertussis. Захворювання легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят та дітей до 3-х років.
Хвороба має тривалий період заразності до 30 днів, а сприйнятливість до кашлюку висока (близько 70%). Зараження можливе лише при безпосередньому тривалому контакті з хворим, тому для попередження поширення інфекції хворого слід ізолювати в окрему палату чи напівбокс. Передача збудника через речі або третіх осіб малоймовірна через його нестійкість у навколишньому середовищі і може відбуватися лише у виняткових випадках.
Перші симптоми, зазвичай, з’являються через 7-10 днів після інфікування.
Початковими ознаками кашлюку є загальна слабкість, підвищення температури тіла до 38’5º С, нежить, сухий кашель, почервоніння горла. Цим захворювання дуже схоже зі звичайним ГРЗ, проте згодом характер кашлю змінюється на довготривалий, спастичний.
Посилення кашлю супроводжується систематичними нападами, що характеризує симптоми кашлюку у дітей. Спазматичний напад включає в себе кілька поштовхів кашлю, що супроводжуються вдихом зі свистом, потім цикл знову поновлюється. Один напад включає до 15-20 серій кашлю і залежить від того, в якій формі тяжкості протікає хвороба.
Дитина під час спазматичного кашлю стає дратівливою, вона червоніє, на очних кон’юнктивах можуть з’явитися крововиливи, на шиї здуваються вени. У немовлят до року на піку нападу іноді може зупинитися дихання, з’являються судоми м’язів. Закінчення кашльових циклів супроводжується блювотою.
В залежності від тривалості та частоти нападів кашлю захворювання може протікати у легкій, середній та тяжкій формах.
Діагностика хвороби полягає у виявленні бактерій Bordetella pertussis в організмі хворого. Також обстеженню підлягають всі особи, які були у контакті з хворим.
Профілактика
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Для цього здебільшого використовують адсорбовану кашлюково-дифтерійно-правцеву вакцину (АКДП або АаКДП).
Проведення вакцинації формують у щеплених дітей стійкий імунітет не тільки проти кашлюку, а й проти дифтерії та правцю.
Вчасно розпочате лікування здатне вилікувати дитину ще до появи приступоподібного кашлю, а своєчасна профілактика, зменшує ризик виникнення захворювання.
Бережіть своє здоров’я – вакцинуйтесь!