На Івано-Франківщині запровадили програму неонатального скринінгу — новонароджених почали перевіряти на 21 рідкісне захворювання. Про це розповіла завідувачка першого дитячого відділення обласного перинатального центру Оксана Бойко.
За її словами, раніше немовлят перевіряли лише на чотири рідкісні недуги. Тепер перелік розширили до понад двох десятків. Процедура передбачає забір крові. Після цього зразки відправляють на лабораторне дослідження у Львів. Готові результати приходять за сім днів, каже Оксана Бойко, пише Суспільне.
Процедура неонатального скринінгу передбачає забір зразків крові. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Якщо результат сумнівний, з генетичного центру телефонують безпосередньо мамі. Попереджають, що потрібно перездати аналіз. Зараз ми відправили понад сотню зразків і негативних результатів поки не було”, — пояснює завідувачка першого дитячого відділення обласного перинатального центру.
Завідувачка першого дитячого відділення обласного перинатального центру Оксана Бойко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Важливим для неонатального скринінгу є час його проведення. Завідувачка кабінету катамнестичного спостереження Івано-Франківського обласного перинатального центру Оксана Постоловська пояснює: для точного результату забір крові потрібно проводити після другої-третьої доби від народження дитини.
Медсестра бере кров у немовляти. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Щоб аналіз був інформативним, немовля має отримувати повноцінне ентеральне харчування. Найчастіше дітей годують грудьми, і з кінця другої доби прибуває добрий обсяг молока, тож матір годує повноцінно”, — додає Оксана Постоловська.
З її слів, здебільшого батьки радо дають згоду на проведення процедури. Втім, каже, є й ті, які відмовляються. Оксана Постоловська додає, неонатальний скринінг — дуже важливий для вчасної діагностики важких вроджених захворювань.
Завідувачка кабінету катамнестичного спостереження Івано-Франківського обласного перинатального центру Оксана Постоловська. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Якщо вони діагностовані протягом 10-20 днів життя дитини, то жодних наслідків ще немає. Ми вчасно корегуємо, лікуємо немовля і пояснюємо батькам, що потрібно робити у такому випадку”, — пояснює Оксана Постоловська.
У маленького Лева беруть кров. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Леву та Артему — п’ять днів. Їхня мати Юлія Гудз каже, на проходження неонатального скринінгу дала згоду одразу. Жінка пояснює: це — чудова нагода перевірити немовлят на низку захворювань ще й безкоштовно.
Породілля Юлія Гудз каже, на проведення неонатального скринінгу дала згоду одразу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За її словами, раніше за розширений скринінг батьки доплачували у приватних медичних закладах понад 4 тис. грн.
Фото: Суспільне Івано-Франківськ
“Вісім років тому народжувала старшу донечку і робила їй подібний тест. Але на той час була можливість перевірити тільки на чотири генетичні захворювання. Зараз дізналася, що його можна зробити на понад 20 хвороб. Тому й вирішила зробити його для хлопців”, — розповідає породілля Юлія Гудз.