“Карпатнафтохім” та ВО “Карпати” серед 50 головних експортерів України 2022, – Forbes

Forbes визначив найбільших експортерів воєнного року – 50 компаній, які дали змогу вистояти українській економіці у 2022 році. До переліку потрапили два підприємства з...

Forbes визначив найбільших експортерів воєнного року – 50 компаній, які дали змогу вистояти українській економіці у 2022 році. До переліку потрапили два підприємства з Івано-Франківщини.

За даними Державної митної служби, експорт товарів із України у 2022 році скоротився на 35%, до $44,2 млрд. Скорочення вдарило по всіх галузях. Єдиним помітним винятком став експорт IT‑послуг, який зріс на 6%, до $7,35 млрд, пише Forbes.

Лідерами за обсягами експорту у воєнний рік стали агропромисловий та гірничо‑металургійний комплекси, які забезпечили понад ⅔ товарного і більш як половину сукупного експорту. Лідери за вартістю експорту серед товарів – зернові культури, соняшникова олія та чорні метали. У довоєнному році саме метал був головним експортним товаром країни. За підсумками 2022‑го його експорт обвалився більш як утричі, до $4,5 млрд. 

У списку топ‑50 експортерів – компанії з різною стратегією. Деякі знайшли нові ринки та спромоглися збільшити обсяги експорту, інші – навпаки, заморозили виробництво на початку російського вторгнення, далі лише розпродаючи залишки продукції. 

На частку ЄС припало понад 63% товарного експорту. Серед решти країн найбільшими покупцями української продукції стали Туреччина та Китай. 

Як рахували

Найбільшим українським компаніям було запропоновано надати інформацію про їхній експорт у 2022 році або за останній відомий період 2022 року. Для компаній, які відповіли на інформаційний запит Forbes, вказано інформацію, отриману за цим запитом. Незначна частка компаній мають інформацію про експорт у відкритому доступі на своїх корпоративних сайтах.

Для решти компаній експорт розраховано Forbes на основі даних сервісу Import Genius, який надає доступ до митних декларацій, оформлених у період до 30 вересня 2022 року. Інформація, подана у митних деклараціях, не претендує на виключну повноту, оскільки одна компанія може експортувати продукцію через різних юридичних осіб, а кожна юридична особа не обов’язково однаково вказана у кожній її митній декларації. Водночас для більшості зазначених компаній похибка розрахунку відсутня або становить менш ніж 1%.

За результатами підрахунку до переліку найбільших експортерів потрапили калуський “Карпатнафтохім” та ВО “Карпати” з Івано-Франківська.

“Карпатнафтохім” за 9 місяців 2022 р. експортував продукції на 148 млн доларів.

У довідці Forbes зазначається, що «Карпатнафтохім» зупинив виробництво 25 лютого. У серпні суд за клопотанням Генпрокуратури наклав арешт на корпоративні права на суму 2,3 млрд грн і 35 обʼєктів нерухомості компанії у справі про ухиляння від сплати податків, яку розслідує Бюро економічної безпеки. За 10 днів Шевченківський суд Києва скасував арешт. Але 7 жовтня вже Братський районний суд Миколаївської області знову наклав арешт на корпоративні права і нерухомість. Судовий спір триває. Підприємство досі не працює. Складських запасів та перших двох місяців 2022 року вистачило, щоб потрапити у список 50 найбільших експортерів.

ВО “Карпати” за 9 місяців експортували продукції на 49 млн доларів США. Це дозволило компанії потрапити до десятки найбльших експортерів в галузі машинобудування.

Категорії
Економіка
Новини
Loading...