У Івано-Франківську визначили переможців конкурсу до Днів сталої енергії в громаді. Це учні наших закладів освіти, які дослідили та зобразили у своїх проектах ефективні рішення щодо переходу на так звану зелену енергетику, заощадження та використання енергії у часі війни.
«Щороку восени ми проводимо дні сталої енергії. Цей рік не став виключенням. Цього року у вересні розпочали дні сталої енергії, де брали участь понад 100 учнів наших закладів освіти віком від 7 до 17 років. Були різні номінації, усього 4: створення відеороликів, створення плакатів тощо. Всі дітки, які отримали перемогу, сьогодні нагороджені та мають великі гарні відзнаки для своїх закладів освіти», – розповіла заступниця міського голови, директорка Департаменту освіти і науки Вікторія Дротянко.
В кожного переможця позаду великий обсяг досліджень. Учениця ліцею №3 Лідія Личагіна зайняла 3 місце у номінації «Проведення енергоаудиту». Основну увагу у проекті, розповідає одинадцятикласниця, приділила зеленій енергетиці і порівняла навчальні заклади Івано-Франківська та столиці країни, які користуються альтернативними джерелами енергії.
«Я порівняла ірпінський ліцей «Мрія», а також ліцей №15, в якому завдяки, до речі, бюджету участі з’явилися сонячні панелі, дізналася, власне, як ми зберігаємо енергетику і що ми можемо, власне у моєму ліцеї №13 робити для того, щоби покращити ситуацію», – каже учениця ліцею №3 Лідія Личагіна.
Семикласниця Варвара Малахова отримала перемогу у номінації «Оформлення плакатів». За словами Варвари участь у конкурсі надала можливість дізнатися багато цікавого. Дівчина шукала найнеочікуваніші факти про відновлювальні та невідновлювальні джерела енергії.
«Наприклад в Америці почали будувати дорогу. І коли по ній будуть їздити машини, то на ній буде вироблятися електроенергія. Найцікавішим був сам пошук фактів. Дізналася багато того, чого не знала. Найскладнішим, напевно, було оформлення саме цього плакату. Усе це вмістити на формат А3», – каже учениця ліцею №3 Варвара Малахова.
Переможці номінації «Створення відеороликів» Дмитро Мануляк, Вадим Беренда та Дмитро Квятковський у межах конкурсу створили відеогру. Хлопці їздили сонячними фермами та приватними господарствами, де встановлено сонячні панелі.
«В межах проєкту ми відвідали Павлівську енергостанцію, яка знаходиться в Павлівці. І ми також їхали в село Чукалівка, щоби поговорити також з нашим колишнім однокласником, сім’я якого встановила сонячні панелі в себе на подвір’ї. Тема близька, цікава нам, перш за все тому, що це актуальна тема, бо Україну зобов’язали перейти на відновлювальні джерела енергії до 2030, 2050-го року, дані розходяться», – розповідає учень ліцею №3 Дмитро Мануляк.
Кожен, хто взяв участь у конкурсі, добре обізнаний. У часі війни Україні, як ніколи, необхідна енергетична безпека. А тому школярі закликають заощаджувати та берегти ресурси.
«Енергозбереження – це один із способів, яким можна допомогти нашій країні. Я думаю, що кожен може вимкнути світло в кімнаті, в якій він не перебуває, чи вимкнути телевізор, коли він іде з дому. Це насправді прості речі, але, якщо так робитиме кожен, ми зможемо значно допомогти нашій енергосистемі і нашій країні», – каже учениця ліцею №4 Софія Куриш.
За словами міського голови Руслана Марцінківа, залучення школярів до подібних проектів важливе. Адже питання енергоефективності у воєнний час в Україні – на часі. Очільник громади додає, молодь повинна вивчати та розуміти культуру енергозбереження.
«Насправді дуже важливо, що діти навчаються енергозбереженню і що такі програми діють. Дуже важливо з такими ініціативами підтримувати учнівську молодь, учнів нашого міста. Тому я вважаю, що це дуже добре проведення такого конкурсу і відзначення тих дітей, які сьогодні задумуються над такими речами і дають практичні поради», – резюмує Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
До слова, Дні сталої енергії в Україні відзначають щороку разом із Європою. Саме в ЄС започаткували тиждень сталої енергії. І це стало гарною нагодою вчергове об’єднати зусилля у створенні енергоефективного суспільства.