Поки в суспільстві точаться суперечки , яким чином і коли відзначати день Перемоги, Міністерство освіти вже видало рекомендації, як це зробити у навчальних закладах.
Міносвіти розіслало інструкції, як відзначати у школах свято 9 Травня і новий День пам’яті.
Так, у школах в цей день рекомендується подивитися фільм про “кіборгів”, зустрітися з учасниками АТО, а війну вже іменувати не Великою Вітчизняною, а Другою світовою з датами 1939-1945 рр.
Подивляться фільм і принесуть квіти
Лист з рекомендаціями Міносвіти розіслало в обласні управління освіти. Згідно з ним, 8 травня у всіх школах повинні пройти святкові лінійки і лінійки в пам’ять про загиблих під час Другої світової війни і АТО. Також директорам шкіл рекомендують показати дітям документальний фільм про “кіборгів” і оборону Донецького аеропорту – “Добровольці Божої чоти”. Крім цього, МОН просить провести в школах зустрічі з ветеранами та учасниками АТО, а 9 травня, згідно з інструкціями, варто покладати квіти до поховань загиблих під час Другої світової війни та учасників АТО.
“Цей день визнаний, як День пам’яті ООН, тому тепер, коли і в підручниках, і в програмах вивчається в цілому Друга світова війна, а не Велика Вітчизняна, – це логічно”, – сказав екс-глава департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН Олег Єресько.
За його словами, лист Міносвіти носить рекомендаційний характер, і в кожній конкретній школі керівництво само вирішує, які заходи проводити. Політолог Вадим Карасьов вважає правильним, що лист МОН носить рекомендаційний характер.
“Він не директивний – і це вже добре. Значить, в кожному регіоні будуть шукати свій компроміс, як відзначати ці дати. Так, правильно, що ми згадали, що є не тільки Велика Вітчизняна, а й Друга світова війна. Але вводити це потрібно м’яко”, – вважає Карасьов. Директор Українського Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник вважає, що рекомендації МОН не працюють на “склеювання” країни.
“З моменту здобуття незалежності це вже шоста або сьома спроба переписати історію. Тексти в підручниках і назви свят змінюються кожні кілька років, в результаті в головах у українців – каша. Я вважаю, що влада має право переписувати історію тільки в тому випадку, якщо вона вже зробила щось значне у цьому. І зараз у нас явно не той випадок. Такі рекомендації до Дня Перемоги лише озлоблять частину населення”, – сказав Бортник.
Бояться провокацій У школах поки немає точного плану заходів.
“Наскільки я знаю, ми збираємося прикріпити до кожного класу одного-двох ветеранів, щоб діти сходили і провідали їх. А ввечері в школі пройде святковий концерт, на який теж запросять ветеранів”, – говорить завуч однієї зі шкіл Києва Людмила Косаченко.
За її словами, можливо, для дітей також організують зустріч з бійцями АТО. “З приводу 8 травня і 1939-го року замість 1941-го – я тільки за. У свідомості дітей має бути закладено, що ця війна стосувалася не тільки їхньої батьківщини. І загиблі, і постраждалі є по всій Європі”, – вважає завуч. У школах Запоріжжя на 9 травня не планують масштабних заходів. “Раніше ми завжди водили хлопців на хід ветеранів, але цього року обмежимося внутрішньо-шкільними заходами – можуть бути провокації в місті”, – каже вчителька української мови та літератури із Запоріжжя Наталія Кривошеєва. Її бентежить, що назва День Перемоги не буде фігурувати в цьому році: “Діти звикли чути про нього щороку, а тепер наче сам зміст свята трохи змінюється”.