Український Центр громадського здоров’я повідомляє про зростання випадків метапневмовірусу (HMPV), який може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів. Від початку сезону офіційно підтверджено 13 випадків, хоча реальна кількість інфікованих, ймовірно, значно вища.
Про це написала лікарка-епідеміологиня Ольга Голубовська.
Що таке HMPV?
Метапневмовірус належить до родини Pneumoviridae, до якої входить також респіраторно-синцитіальний вірус (RSV). HMPV може вражати людей будь-якого віку, але найуразливішими є діти, люди похилого віку та пацієнти з ослабленою імунною системою.
Хоча більшість випадків захворювання протікає легко (нежить, кашель), інколи можливі ускладнення, включаючи тяжку дихальну недостатність. У групах ризику хвороба може прогресувати особливо швидко.
Як поширюється вірус?
Зараження відбувається крапельним шляхом. Інкубаційний період становить 3-6 днів, а тривалість захворювання — 7-10 днів. Вірус найбільш активний у помірному кліматі в кінці зими та навесні.
Чому спалах стався саме зараз?
Лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська пов’язує це зі змінами в імунній системі людей після пандемії COVID-19. Тривалі локдауни зменшили контакти між людьми, що вплинуло на місцеві імунні реакції організму. Крім того, прогнозоване зростання захворюваності респіраторними інфекціями після зняття обмежень підтверджується і в Україні.
Що робити?
- Діагностика та тестування. При перших ознаках респіраторного захворювання, особливо у групах ризику, рекомендовано підтвердження діагнозу.
- Профілактика. Дотримуйтесь заходів особистої гігієни: мийте руки, провітрюйте приміщення, уникайте контактів із хворими.
- Моніторинг стану здоров’я. Використовуйте пульсоксиметр для вимірювання сатурації крові та своєчасно звертайтесь до лікаря у разі погіршення самопочуття.
Лікарів закликали:
- Не зволікати з госпіталізацією пацієнтів, особливо якщо їхній стан погіршується.
- Застосовувати емпіричну противірусну терапію для тяжких хворих, враховуючи можливість супутніх інфекцій.
Дотримання профілактичних заходів, своєчасна діагностика та правильна тактика лікування допоможуть мінімізувати наслідки спалаху.