За період воєнного стану міграційна служба Івано-Франківської області видала 13 довідок про визнання осіб без громадянства. Це важливий крок для людей, які з різних причин не мають громадянства жодної країни та прагнуть легалізувати свій статус.
Про це повідомляє міграційна служба області
Наразі в Україні офіційно проживає близько 6,5 тисяч осіб без громадянства, а реальна кількість може бути значно вищою.
До прикладу, до підрозділів УДМС в Івано-Франківській області лише від часу воєнного стану в Україні звернулися 13 людей з заявами про визнання їх особами без громадянства. У кожного свої життєві перипетії; хтось втратив належність до громадянства, хтось не зміг підтвердити або набути громадянство України після розпаду колишнього СРСР, певна категорія людей узагалі ніколи не переймалася питанням документування паспортом. Власне зараз вони звертаються до міграційної служби з надією про упорядкування правового статусу, адже отримання довідки про звернення за визнанням її особою без громадянства є єдиним шансом для влаштування подальшого життя.
Що дає статус особи без громадянства?
Після отримання довідки про звернення людина може:
✔ оформити посвідку на тимчасове або постійне проживання;
✔ отримати дозвіл на імміграцію;
✔ в перспективі – стати громадянином України;
✔ офіційно працевлаштовуватися, отримувати медичну допомогу та освіту, пенсію та цілий спектр інших соціальних та економічних привілеїв.
Маємо наочні приклади, як це працює. Упродовж 2022-2024 років статус чотирьох людей зазнав кардинальних змін – від особи без громадянства до повноправного громадянина України.
Приміром, довгоочікуваний паспорт громадянина України оформила пані Галина, яка проживає у Городенківській територіальній громаді Коломийського району. Майже все свідоме життя етнічна українка проживала на території рф, деякий час була громадянкою цієї країни, але у вирі життєвих перемін опинилася у стані безгромадянства.
Інший приклад – 63-річний Володимир, який нині мешкає у Яблунівській селищній громаді Косівського району. Уродженець Київщини в часи радянського союзу подався на заробітки далеко на чужину, потім таки повернувся в Україну, однак за цими мандрами та з інших причин вчасно не подбав про належне оформлення документів, які б ідентифікували його особу.
І вже зовсім неординарною є життєва історія 53-річного мешканця Долинської територіальної громади Калуського району. На час розпаду СРСР молодий чоловік проходив строкову службу у радянському війську далеко від батьківщини. Щойно дізнавшись про те, що такої країни вже не існує, хлопець самовільно залишив військову частину. Виглядає неймовірно, але донедавна чоловік проживав без паспорта і належності до громадянства України.
За інформацією відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства, зараз в УДМС в Івано-Франківській області опрацьовують матеріали щодо 3 людей, які звернулися до міграційної служби з заявою про отримання довідки про визнання іх особами без громадянства. Йдеться про чоловіків літнього віку – уродженців Грузії і Молдови, а також 56-річної уродженки рф. Кожен з заявників майже все життя прожив на території України, не маючи ідентифікаційних документів.