У цей день завершують всі фінальні приготування до Великодня: фарбують яйця, печуть пасочки та готують останні страви до святкового столу.
19 квітня православні християни в Україні за новим стилем відзначають останній день перед Великоднем – Велику суботу, яка завершує увесь довгий шлях до свята Воскресіння. До кінця року залишається 256 днів.
За переказами, після смерті Ісус Христос зійшов у пекло, щоб визволити душі праведників, зокрема прародичів людства — Адама і Єву. У цей день віряни згадують поховання Ісуса Христа та очікують великого чуда — Його воскресіння.
У храмах проходять урочисті богослужіння. Священники одягають світле святкове вбрання, а віряни несуть до церкви великодні кошики з пасками та крашанками для освячення.
Традиційно у Страсну суботу в Єрусалимі сходить Благодатний вогонь — одна з найдавніших християнських традицій. Його поява в храмі Гробу Господнього знаменує близькість Великодня та Воскресіння Христового.
У цей день діють певні обмеження. Церква не рекомендує:
- розговлятися до ранку неділі;
- веселитися, вживати алкоголь, співати чи слухати музику;
- працювати фізично, займатися рукоділлям чи хатніми справами;
- хрестити дітей, святкувати весілля або іменини;
- виносити речі з дому чи давати щось у борг.
Водночас, Страсна субота — це день тиші, добрих справ та милосердя. Вважається, що у цей день не можна відмовляти в проханнях і варто допомагати потребуючим.
Народні прикмети свідчать: якщо у Велику суботу ясно і тепло — таким буде і літо. А той, хто не спатиме в ніч з суботи на Великдень, матиме щастя упродовж року.