На Франківщині попереджають про ризик поширення сарани: аграріям радять посилити моніторинг

У зв’язку з активізацією розвитку саранових в південних регіонах України, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу сільгоспвиробників, органів місцевого самоврядування та інших...

У зв’язку з активізацією розвитку саранових в південних регіонах України, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу сільгоспвиробників, органів місцевого самоврядування та інших зацікавлених сторін на важливість проведення постійного фітосанітарного моніторингу. З метою своєчасного виявлення та контролю чисельності і шкідливості цих потенційно небезпечних комах. Регулярно обстежувати сільськогосподарські угіддя, неорані землі, пасовища та прибережні зони.

В України поширені такі види родини саранових:

  • прус, або сарана італійська(Calliptamus italicus L);
  • сарана перелітна(Locusta migratoria migratoria L);
  • сарана марокканська(Dociostaurus maroccanys Thunb), загалом до 20 видів.

Сарана – типовий поліфаг, харчується усіма рослинами, проте надає перевагу злаковим культурам: кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо.

Саранові, зокрема перелітна сарана (Locusta migratoria), є звичайними представниками місцевої ентомофауни. Ці комахи зазвичай живуть осередками та лише за певних кліматичних умов можуть утворювати щільні групи, які переміщуються в пошуках кормової бази.

Наразі умови в окремих регіонах можуть бути сприятливими для розвитку личинок саранових. З метою попередження можливих втрат сільгоспкультур важливо своєчасно виявляти місця концентрації комах і вживати відповідних заходів.

Що варто знати:

  • Розвиток саранових має циклічність, яка залежить, насамперед, від погодних умов та сонячної активності.
  • Основні «резервуари» популяції мешкають в заплавних луках у дельтах великих річок.
  • У фазі личинок комахи малорухливі та легко піддаються локалізації.
  • Пересування личинок і дорослих особин зазвичай обмежене й передбачуване, що дає змогу своєчасно реагувати.

Рекомендації:

Проводити обстеження в першу чергу стацій-резерваторів саранових:

– неорні землі( перелоги та узбіччя), ділянки з розрідженою рослинністю вздовж зрошувальних каналів, галявини та узлісся лісових насаджень;

– посіви багаторічних трав, поля де не проводились агротехнічні заходи.

Проводити ранкові та вечірні обстеження потенційних місць розселення.

У разі фіксації підвищеної чисельності – звертатися до територіальних органів Держпродспоживслужби (https://dpss.gov.ua/sluzhba/teritorialniorgani).

За потреби – застосовувати дозволені інсектициди відповідно до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів (https://mepr.gov.ua/…/derzhavnyj-reyestr-pestytsydiv-i…/).

Восени – здійснювати агротехнічні заходи (дискування, оранка), які перешкоджають збереженню яєць у ґрунті.️

У разі виявлення осередків перелітної сарани (Locusta migratoria) негайно повідомте про це територіальний орган Держпродспоживслужби та вживайте заходів щодо обробки посівів і угідь із дотриманням регламентів застовування засобів захисту рослин.

Контакти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області:- адреса – вул. Берегова, 24, м. Івано-Франківськ,- електронна пошта – [email protected],- електронна приймальня на веб-сайті управління – https://vetif.gov.ua/component/banners/click/36.html– телефон – (0342) 511389.

Категорії
ВСЕУКРАЇНСЬКІ НОВИНИНовиниПрикарпаття

Новини
Loading...