Наша держава є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курять більш 30 % юнаків і дівчат. Це доволі сумна статистика, адже вік курців щороку зменшується і зменшується… А це, звісно, згубно впливає на підростаюче покоління.
Не секрет, що куріння – це бомба сповільненої дії. Але в дні сьогоднішні, коли саме завдяки рекламі шкідливої звички живляться засоби масової інформації, різноманітні заходи та змагання, багато хто скаже, що куріння – це статус, це – модний тренд, що з роками все удосконалюється… А й справді, яскраві картинки ідеального життя з цигаркою в руках і прекрасними дамами поруч – хороша перспектива для підлітків, що живуть фільмами і намагаються бути бодай трішки схожими на свого кумира з зомбоящика.
Звісно, хто з представників відомих тютюнових компаній відмовиться від реклами тютюнопаління? Невже вони готові перекрити собі кисень? Ясна річ, що ні…
В Івано-Франківську проблема тютюнопаління теж стоїть гостро. Вийшовши на вулицю, сльози навертаються від побаченого: юні представники 21 століття вже не соромляться відкрито показувати свою прихильність до нікотину на вулиці.
Звична ситуація, що частенько трапляється в місцях, де багато людей: маленькі дітлахи років 10-11 просять у перехожих гроші, а потім, замість того, аби підживити своє тіло їжею, живлять його нікотиновою залежністю…
Вбиває інше: на що дивляться продавці цигарок? Невже вони настільки завербовані бажанням збагатитись в той час, коли своїми вчинками примножують хворобу суспільству?
Звісно, не все залежить від них, адже затяті курці постукають і в десяток дверей, якщо знадобиться, аби затягнутись димом. Однак є чинне законодавство, що статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено відповідальність суб’єктів господарювання, які продають алкоголь чи тютюн особам, що не досягли 18-річного віку. До таких суб’єктів застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у сумі 6800 гривень.
Окрім фінансової відповідальності, суб’єкта господарювання за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім чекає анулювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Напевно, це замаленький штраф для франківських продавців сигарет, адже в більшості випадків (за результатом проведеного досліження) вони не цікавляться віком покупця, а якщо й цікавляться, то наступним чином: «Є 18?» – і якщо ти відповідаєш, що є, то вони сліпо вірять у правдивість сказаних тобою слів. Звісно, довіряти ближньому – хороша людська якість. Але чи актуальна в даному випадку?
Трішки фактажу:
– За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб пов’язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.
– Дослідження показує: якщо молодь віком 12-17 років віку палить, то ймовірність вживання ними героїну у 12 разів, а кокаїну у 51 раз вища, ніж у тих, хто не палить.
– Якщо молодь 12-17-літнього віку випалює більше пачки цигарок, то ймовірність вживання ними героїну вища у 51 раз, а кокаїну у 106 разів.
– Україна займає ІІ місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина. На кожного українця припадає понад 2500 сигарет — майже 7 щоденно;