Бути здоровим – це великий привілей, проте не всі бережуть його. Дбати про своє здоров’я потрібно не тільки тоді, коли ти захворів, але постійно. У Сергія Федорова, доктора медичних наук, доцента кафедри терапії і сімейної медицини післядипломної освіти Івано-Франківського національного медичного університету, ми вирішили розпитати що потрібно робити для того щоб вберегтись від формування та розвитку серцево-судинних захворювань.
Сергій Федоров розповідає: «На нинішній день існують певні правила, які стосуються первинної профілактики серцево-судинних захворювань, дотримуючись яких можна якомога пізніше захворіти на те чи інше захворювання або не захворіти взагалі. Основні постулати:
1.Насамперед це жодної сигарети, тобто людина, яка хоче мати здорове серце і судини не повинна курити і не дозволяти своїм рідним чи друзям, які її оточують курити в її присутності, тому що ризик пасивного куріння в плані виникнення інфаркту, інсульту, подібний до ризику активного куріння.
2.Щодня повинна бути достатня фізична активність. Або три кілометри щодня людина повинна проходити, або займатись фізичними вправами середньої інтенсивності упродовж щонайменше 30 хвилин.
3.Мають місце також певні вимоги до дієти та харчування. Європейські експерти-кардіологи рекомендують щонайменше 5 разів на день вживати овочі і фрукти. Загалом, якщо перерахувати на вагу, то це повинно бути 400-500 г овочів і фруктів в будь-якому вигляді. Окрім того, потрібно обмежити вживання кухонної солі та тваринних жирів, тобто найкраще м’ясо – це риба. Американські експерти говорять, що двічі на тиждень, щонайменше, людина повинна для профілактики серцево-судинних недуг вживати рибу, причому один раз в тиждень ця риба повинна бути морська.
4.Людина повинна контролювати рівень артеріального тиску. Він повинен бути менший як 140 на 90 мм рт.ст., рівень холестерину менший як 5 ммоль/л, контролювати рівень глюкози в крові, тобто людина не повинна бути хворою на цукровий діабет, тому що це теж значний і небезпечний ризик несприятливих кардіоваскулярних подій».
Відомий британський професор-кардіолог Ян Грехем дані правила зобразив у вигляді формули:
0 – не курити
3 – щоденна хода на відстань 3 км
5 – 5 порцій овочів та фруктів щодня
140 – верхня межа систолічного артеріального тиску не повинна перевищувати 140 мм рт.ст.
5 – вміст загального холестерину в плазмі крові менше за 5 ммоль/л
3 – вміст у крові найбільш небезпечного для судин холестерину ліпопротеїдів низької густини не повинен перевищувати 3 ммоль/л
0 – жодного зайвого кілограму та нормальний вміст глюкози в крові.
Сергій Федоров також відповів на питання про те, чи правда, що пасивне куріння більшою мірою негативно впливає на організм людини ніж активне: «На даний час немає таких досліджень. Всі дослідження говорять про ризик виникнення інфаркту й інсульту як від активного, так і від пасивного куріння однаковий. Колись, до недавнього часу, існувала така хибна думка, що куріння легких сигарет, кальяну, куріння сигар, люльки, має менший негативний вплив на стан серця і судин. На даний час, повністю це все заперечується. Будь-яке вживання нікотину в будь-якому вигляді все одно дає високий ризик виникненню інфаркту й інсульту».
Також ми розпитали Сергія Федорова про активний спосіб життя та фізичну культуру: «Людина повинна займатись для себе фізичною культурою. Це необов’язково спорт, важкі фізичні навантаження. Це може бути банальне ходіння, ходити по рівній місцевості більше ніж 3 км щодня, насолоджуватись своїм життям… Американці навіть говорять, що людина, яка живе в багатоповерховому будинку, повинна не користуватись ліфтом, а намагатись частіше ходити сходами. В них років три тому назад на черговому Конгресі американського кардіологічного товариства було мотиваційне повідомлення для учасників: «Людина, яка багато сидить і не рухається, – менше живе».
Фахова та компетентна думка Сергія Федорова стосовно дієтичного харчування: «Що стосується дієтичного харчування, то існують різноманітні підходи до дієти. Дієта повинна бути здорова: рослинна їжа, велика кількість горіхів, злакових продуктів у вигляді каш теж рекомендується для профілактики серцево-судинних захворювань. Людина повинна не переїдати. Факт надмірної маси тіла й ожиріння теж є вагомим для виникнення небажаних кардіоваскулярних подій. Окрім того, в кардіології останні десять років домінує таке положення: ожиріння по типу яблука, коли жирова клітковина осідає в районі живота, воно більш небезпечне в плані виникнення і розвитку інфаркту чи інсульту, ніж ожиріння по типу груші, коли жир відкладається в районі стегон».
Сподіваємось, що поради лікаря-кардіолога Сергія Федорова стануть вам у нагоді і допоможуть бути здоровими.
Розмовляла Катерина Волошин