Корисні поради батькам від дитячого отоларинголога Івана Чугайди

Іван Чугайда – лікар-отоларинголог у Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні. Пропонуємо читачам цікаву розмову з ним. Зокрема, ми поцікавились, яке захворювання є найбільш поширеним...

Іван Чугайда – лікар-отоларинголог у Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні. Пропонуємо читачам цікаву розмову з ним. Зокрема, ми поцікавились, яке захворювання є найбільш поширеним у дітей, його основні симптоми та лікування. Також дізнались чим відрізняються поліпи від аденоїдів та коли їх потрібно видаляти. Іван Чугайда розповів також про основні симптоми гаймориту та його лікування, а також дав базові поради батькам як можна вберегти дитину від захворювань.

1.З яким захворюванням та у якому віці дітей батьки найчастіше звертаються до дитячого отоларинголога?

Одне з найбільш розповсюджених захворювань дитячого віку гостре запалення середнього вуха (ГСО, отит). До п’ятирічного віку його переносить біля 70 % дитячого населення. Причиною даного захворювання є бактеріальні, вірусні інфекції на фоні зниження імунологічної реактивності організму.

2.Якими є симптоми гострого запалення середнього вуха?

На жаль, батьки не одразу можуть запідозрити запалення середнього вуха  у дитини, оскільки в кожної другої дитини отит проходить безсимптомно або малосимптомно. Видимі ознаки для занепокоєння нерідко виникають лише коли на барабанній перетинці виникає перфорація, а з слухового ходу йде відтік гнійних виділень.

Так як спочатку, як правило, поражається слухова труба, то першими симптомами отиту буде шум і закладеність у вусі. Потім виникає найразючіший симптом такий як гостра біль у вусі, який призводить до неспокою, дратівливості дитини, зниженні апетиту, поганому сну, а інколи і його відсутністі через нестерпний біль. Підвищення температури тіла, в подальшому з явищами інтоксикації виникає через 1-3 дні.

Звичайно при перших проявах обов’язково потрібно звертатися до лікаря отоларинголога (ЛОР лікаря), оскільки від швидкості якісного обстеження та назначеного лікування буде залежати подальший розвиток захворювання.

3.Як потрібно лікувати дане захворювання?

Лікування ГСО повинно бути комплексне. Перш за все потрібно боротися з запальними змінами носа та носоглотки для покращення дренування слухової труби та відновлення її повітрообміну,  для цього застосовуємо судиннозвужуючі краплі в ніс називін, віброцил, риназолін. Для зняття болю і запального процесу застосовуємо краплі у вухо такі як ототон, отіпакс, дроплекс. При погіршенні стану і наростанні симптомів антибіотикотерапія, гіпосинсибілізуюча та фізіотерапія.

При гнійних виділеннях обов’язкове лікування в стаціонарі, туалет слухового ходу і краплі в вухо – ципрофарм, отофа. Та обов’язково застосування антибіотикотерапії для більш ефективного лікування і зменшення вірогідності ускладнень. Якщо гній сам не витікає то застосовується хірургічне лікування – парацентез барабанної перетинки (маленький розріз барабанної перетинки для евакуації гнійних виділень).

Прогноз. При своєчасній і кваліфіковано наданій допомозі прогноз сприятливий – до повного одужання.

4.Профілактика отиту.

Профілактика ГСО– це своєчасне кваліфіковане лікування захворювань носу та горла (ринітів, аденоїдів, фарингітів, тонзилітів). Необхідно закаляти організм, вести здоровий спосіб життя, важливим є також харчування для (та) зміцнення імунітету.

5.Поліпи, аденоїди часто бувають у дітей різного віку. Є різні думки стосовно того чи потрібно їх видаляти. Яка Ваша думка з цього приводу?

Поліпи  знаходяться у порожнині носа дитини, аденоїди – в носоглотці. В дітей дуже рідко бувають поліпи (2-3%). Поліпи здебільшого можуть бути у дорослих.

Зовсім інша річ аденоїди. Вони є у всіх дітей.  Аденоїди є корисними для організму дитини оскільки відіграють захисну імунну функцію не пропускаючи інфекцію в нижні дихальні шляхи. Є 1, 2, 3 ступінь аденоїдів. 1, 2 ступінь лікується консервативно, після чого дитина може нормально дихати носом і їхня захисна функція відновлена. Але коли є 3- тя ступінь, то їх потрібно видаляти, оскільки вони гіпертрофовані і їхня захисна функція вичерпалась, а самі аденоїди є осередком інфекції. Основні симптоми аденоїдів 3 ступеня: дитина хропить у ночі, спить з відкритим ротом, деформується щелепа так званий аденоїдний тип обличчя, часто хворіє на простудні захворювання, погіршується апетит.

6.Назвіть основні симптоми гаймориту. Як його правильно лікувати?

Основними симптомами є: закладеність носа більше тижня, виділення з носа гнійного або серозного характеру, біль голови, біль та відчуття тиску в області щік та перенісся, загальна слабкість.

Перш за все гайморит лікується в стаціонарі оскільки неправильне лікування призводить до дуже серйозних ускладнень. Основне завдання – це зняти набряки. Зробити це можна за допомогою судиннозвужуючих крапель. Далі потрібно промивати носа сольовими розчинами очищеної морської солі. Крім судиннозвужуючих крапель і промивання носа потрібно обов’язково антибіотикотерапія, гіпосинсибілізуюча та фізіотерапія.

7.Є батьки, які не звертаються до фахівців, а намагаються самостійно лікувати дитину. Також є інша категорія батьків, які при незначному захворюванні дитини одразу ж ведуть її до лікарів. Ваша особиста думка стосовно цього. Коли потрібно звертатись до лікарів?

Моя думка і думка багатьох отоларингологів та педіатрів полягає в тому, що при проявах риніту (нежиті) у дитини необхідно звертатися до фахівців. Часто неправильне лікування може призвести до хронічних захворювань, та ускладнень які потребують стаціонарного а інколи і хірургічного лікування. Проблема нашої медицини в тому, що люди в більшості випадків не звертаються до лікарів при початкових стадіях хвороби, а звертаються тільки в тому випадку, коли вже виникли якісь ускладнення, і обов’язковим є стаціонарне лікування. Щоб не було цих ускладнень, то краще звертатися до лікарів при перших проявах любого захворювання.

8.Ваші поради батькам як вберегти дітей від захворювань.

Звичайно, старатись якимось чином обмежити контакти з хворими дітьми, особливо це дитсадки та школи. Дитина може або мати хороший імунітет, або поганий. Дитина зі слабким імунітетом більш схильна до захворювання. Імунний стан відіграє важливу роль. Діти, які часто хворіють повинні обстежуватись у імунолога. Необхідно, щоб організм вмів і мав можливість боротися з інфекцією. Для цього потрібне правильне природне харчування, з великою кількістю вітамінів, мінералів. Обов’язковим є також закалювання організму. Спорт, легкі пробіжки, коли дитина правильно дихає носом, контрастні душі також є корисними.

 Якщо дитина уже має риніт, то його потрібно лікувати, очікувати, що само собою мине є неправильно. Після нежиті у дитини можуть бути ускладнення.

Лікування навіть риніту повинно бути правильним. Це повинні бути не тільки судиннозвужуючі каплі для зняття набряку, а також  спреї для промивання носика та очищення його від носового слизу.

Категорії
Особистості
Новини
Loading...