Одного разу в соціальній мережі зустрів історію, в якій описане інтерв’ю з Богом, а найбільшу увагу привернули такі слова: «В людях Мене найбільше дивує те, що вони половину життя тратять своє здоров’я, щоб заробити гроші, а потім другу половину життя тратять гроші, щоб заробити здоров’я». Своїм баченням цієї теми з журналом МЕГА ділиться Мар’яна Циганин, ведуча програми «Здоровим бути модно» на Івано-Франківському обласному телеканалі «РАІ».
-Мар’яно, чому саме тема здоров’я?
-Бо існує проблема. Медицина розвивається, а кількість хворих не зменшується. Люди і надалі помирають від серцево-судинних захворювань, раку, цукрового діабету, наслідків неправильного лікування, інфекційних та інших захворювань. У людей не достатньо інформації про профілактику та особливості тих чи інших хвороб. Я вирішила долучитися до змін на краще.
– Як відбувається підготовка до зйомок?
– Як правило, це складний процес. Треба знайти цікавого гостя, відзняти цікаві сюжети, а також знайти людей, які не лякаються камери на вулиці і готові поговорити. На даний час і до кінця року у нас домовлена співпраця з Івано-Франківським центром здоров’я, і це значно полегшило мені підготовку до зйомок. Зрештою, робота – вона і в Африці робота, усюди є свої приємні і важкі моменти.
– Ви відвідуєте різні медичні заклади, чи не боїтеся заразитися?
– Ні, відсоток зараження в медичних закладах у рази менший, аніж відсоток зараження на базарах, в громадському транспорті, в стоматологічному кріслі, в манікюрному салоні чи інших громадських місцях. Хоча були випади, коли наш оператор всерйоз хотів протирати спиртом мікрофони і камеру.
– А вам буває страшно?
– Інколи буває… Пригадую, одного разу ми проводили зйомку у лабораторії і мені запропонували здати кров на аналіз, щоб вони показали, як це відбувається. У мене колінка трусилися (я трошки боягузка, коли бачу всілякі голочки, скальпелі, різці), але довелося погодитися. Ну, що не зробиш задля цікавого матеріалу? Але пройти гастроентероскопію, тобто «ковтати шланг», я таки не наважилася.
– Які є ідеї на наступні програми?
– Я хочу додати більше динаміки і проводити цікаві дослідження,наприклад, щоб наші оператори місяць займалися в тренажерному залі і їли спортивне харчування, а тоді ми проаналізуємо отримані результати. Окрім того, є ще інші ідеї, які незабаром будуть втілені у життя. Для цього я як керівник даного проекту, шукаю зараз партнера і спонсора програми.
– В Івано-Франківську є шість телеканалів, але чому Ви вирішили втілювати свої ідеї саме на каналі «РАІ»?
– Цікаве питання. Тому, що саме з «РАІ» склалися усі пазли. Я за освітою проектний менеджер, а не медик і навіть не журналіст. Проте я переконана, що лікарі повинні лікувати хворих, а от здорові люди самі несуть відповідальність за себе і повинні берегти себе, займаючись профілактикою. І задавати питання на цю тему спеціалістам мають також усі люди. З цією думкою погодився генеральний директор каналу Андрій Русиняк і дав «зелене світло» для реалізації мого бачення телепроекту, за що йому велике
«Дякую». Багато хто говорить, що дає можливості молоді, уступає дорогу і кидає подібні вислови, але це не завжди так в реальності. Я більше чотирьох років займаюсь соціальною роботою, очолюючи громадську організацію «Віолла», і стикнулася з цим на практиці як в органах влади, так і на підприємствах різних форм власності. Думаю, що саме страх довірити якусь роботу молодій людині заважає інноваційному розвитку всієї організації. До слова, з Андрієм Русиняком ми познайомились саме через громадську діяльність і зараз ми обдумуємо соціальний напрямок діяльності каналу «РАІ», який принесе користь різним верствам населення в області. Ми уже здійснювали міні-пілотні проекти, але поки що не розкриватиму всіх карт.
Олександр Шиманко