Сьогодні виповнюється рік, як не стало культового українського музиканта, фронтмена гурту “Скрябін” Андрія “Кузьми” Кузьменка. 2 лютого 2015 року страшний трагічний випадок забрав життя Кузьми. Його позашляховик зіштовхнувся із вантажівкою, коли Андрій повертався з гастролей у Кривому Розі.
У річницю смерті знаменитого музиканта сайт ТСН.ua поспілкувався із друзями та колегами “Скрябіна”. Ми попросили артистів згадати найяскравіші моменти, пов’язані із Кузьмою. А деякі зіркові друзі під впливом спогадів про Андрія заспівали фрагменти своїх улюблених пісень із репертуару “Скрябіна”.
РУСЛАНА
Андрій був одним із перших, хто почав формувати стильну українську музику. Його перші музичні проекти були надзвичайно стильні. Це була така унікальна електронна музика, з якою він дуже вдало експериментував. Вона мала особливий настрій, особливий стан… Кузьма 90-х років дуже відрізнявся від того, що тоді було… Багато хто тоді експериментував з електронною музикою, але Кузьму неможливо ні з ким сплутати.
Він був завжди оригінальним і самобутнім… Це була жива пластична українська мова… Він її такою робив, і ніхто, крім нього, її більше такою не зробить. Він по-особливому відчував усі звуки, всі слова. Воно у нього завжди так поєднувалося. Ніхто, крім нього, так не міг і, напевно, не зможе. Такого другого Кузьми в нас не буде вже ніколи.
Він умів зробити атмосферу, збуджував простір – простір навколо нього просто бринів… Мені навіть із моєю “дикою енергією” було поруч із ним і дуже екстремально, і водночас дуже комфортно.
Я пригадую, як ми останній раз пили чай у нього вдома. Він знав, що я дуже люблю трав’яні чаї, і подарував мені дуже багато свіжої м’яти і меліси… З тим, що обірвалося його життя, обірвалися і наші плани. Я планувала робити разом з ним пісні, і ми домовилися про це, але події відклали роботу над моїм новим альбомом, у якому він мав брати активну участь. Кузьма… Він назавжди залишиться у пам’яті. Ця смерть – це фатальна помилка. Вона не для нього. Такі, які він, не помирають.
Це ясно без слів. Я безмежно вдячна йому за поезію до пісні “Скажи мені” з альбому “Дикі Танці”, яка була написана разом із моїм чоловіком. Це одна з найулюбленіших моїх пісень. Я щаслива була виконати “Старі фотографії”, тепер це вже класика. Я йому безмежно вдячна за всі пісні, які він подарував світу, і за слова, які подарував особисто мені. В моєму серці вони залишаться назавжди. Він – один із моїх найулюбленіших музикантів. Вічна пам’ять моєму братові.
ІРИНА БІЛИК
У нас був один момент, коли ми стали називатися зірками. Ми виступали на передвиборчих концертах. Я працювала на площі, “Скрябін” – у палаці культури, поряд з площею. Відігравши виступ, я пішла переодягатися у палац. І раптом чую, що грає “Скрябін” і починається пісня “Мовчати”. А я встигла зняти спідницю, стою у колготах чорних в сіточку, черевиках та довгій чоловічій сорочці. Мене ніхто не міг зупинити, я кидаю все і кажу: “Там “Скрябін”, там наша пісня. Я побігла”. А мені кажуть: “Іро, куди ти, ти ж в одних колготах!”. Я кажу: “Нічого, це круто”.
Біжу по всіх коридорах, розумію що він тільки-но почав співати, йде вступ, я вибігаю на сцену, він мене не бачить і починає співати. Я з-за спини починаю йомі відповідати свою партію наживо. Він не очікував. Я була в такому образі “рок-н-рол живий”.
Коли почалася війна в Україні, ми зідзвонювалися і підтримували одне одного. Це були поради, як працювати у таких умовах. Він завжди говорив чесно про те, що відбувається. Він намагався пояснити своїм друзям, що не все так просто, що політичні ігри присутні, що ми маємо просто перечекати.
“Пам’ятаю, коли я його запросила на свій сольний концерт і він мені сказав: “Звичайно я буду. Білик – ти крута чувіха”. Це його останні слова. Для мене вони лунають як девіз. Ми говорили з ним у суботу і в понеділок його не стало”.
Я не просто даю інтерв’ю в пам’ять про нього. Я була днями у церкві, поставила свічку за нього окремо, за Сергія Галібіна, за Тетяну Луканову. Нехай люди знають, що ми маємо не просто говорити про них слова, ми маємо ставити свічки і замовляти служби. Поки наші серця їх пам’ятають, люди мають за них молитися.
ДЗІДЗЬО
А ми тоді ще тільки починали. Він йшов по сходах палацу культури “Кристал” і я запитав у нього, що треба щоб стати популярним? Він каже :”Одна пісняра, чувак!” “І все?” – думаю, – “Як то одна пісняра? У мене є багато пісень, але я чомусь не популярний!”
“Я їм апаратуру ремонтував кожен місяць. Тому що вони десь у підвалі, в вогкості грали. Була в нас інтимна історія, коли ми з ним на підлозі спали. На Петрівці у нього була малосімейка. Я приїхав туди з дружиною, з донькою вступати до інституту. І ми з Кузьмою спали на підлозі, а жінки – на дивані”, – згадує Баранов.
“Моя донька навчалася в Києві, а Кузьма з Новояворівська їздив туди. Якось я йому передав картоплю, щоб він доці завіз. Я телефоную доньці, кажу: “Там приїде Кузьма, привезе тобі передачу”. Кузьма потім розповідає: “Під’їжджаю до гуртожитку, на вулиці натовп народу”. Донька ж по всьому гуртожитку побігла і всім розповіла, що приїздить “Скрябін”, привезе їй картоплю”, – каже він.
{youtube}OZh0j8-2odw{/youtube}
ТАРАС ТОПОЛЯ
Мені здається, що цікава і сама історія нашого знайомства. Нас запросили на знімання однієї програми, де він був ведучим. Так от, він поїздив на моєму тільки придбаному на той момент “Доджі”, відзняли майже всю програму, і на фінал зайшли у звичайну школу для знімань останніх кадрів програми. Там нас запросили до їдальні.
“Сьоме Кенгуру” називався”. Він піднімає голову і каже: “Пам’ятаю”. Я здивувався… Приємно. А він далі: “Чувак, но то повна х…ня була. Викинув у перший смітник і руки помив”. – І сміється”. Андрій був відвертим і щирим. З прекрасним почуттям гумору.
{youtube}G54QzeE46KQ{/youtube}
СОЛОМІЯ ВІТВІЦЬКА
Це таке культове місце у Львові для мистецтвознавців. Він настільки мені тоді видався людиною, яка не є байдужою, не стоїть осторонь. Це один із найяскравіших спогадів. Потім ми багато разів зустрічалися, я брала у ного інтерв’ю, ми і вели заходи разом, коли я вже стала ведучою.
Він тоді дуже поплатився іміджем, це був договір із сумлінням. Коли він працював на одному з каналів, то не міг вчинити інакше. Його зобов’язували певні угоди. Потім він вирішив, що ніколи більше не буде підписувати щось схоже і підтримувати жодних політиків.
Він говорив чіткі речі. Є багато різних пісень і артистів, у “Скрябіна” такі пісні, які, мені здається, через багато років викликатимуть гострі думки і дискусії в кожного всередині. За такою музикою майбутнє. Така, скажімо, безальтернативна позиція, як була у Кузьми, дається тільки сильним, особливим, людям.
ВІТАЛІЙ КОЗЛОВСЬКИЙ
Дуже багато світлих і добрих спогадів про нього. Від самого початку моєї кар’єри Андрій був моїм “хрещеним татом” у шоу-бізнесі. Саме від нього я отримав багато слушних порад, якими користуюсь донині. Назавжди запам’ятаю Кузьму балагуром, веселою, але при цьому дуже глибокодумною людиною, яка могла говорити про вічні, важливі речі легко, зрозуміло, дотепно.
Років 5 тому, за лаштунками одного концерту, я поділився з Андрієм тим, що в моєму житті не найсвітліша смуга, мало концертів, почуваюся незатребуваним. І він з посмішкою сказав мені: “Ти що, чувак, не переймайся. І в мене були важкі часи, а ще була маленька дитина на руках, яку мав забезпечувати. Але ж владналося. В тебе все набагато простіше, це просто такий момент, який треба пережити і все стане добре”. Він так легко сказав, і ці слова так втішили мене тоді, що від серця по-справжньому відлягло. З часом все дійсно налагодилося.
А ще згадую таку історію. Одного разу в одному і тому ж місті на Західній Україні ми з Кузьмою виступали в один день. Це були різні заходи, різні майданчики, він удень, а я ввечері. Але, знаючи про його день народження, я спеціально поїхав на концерт. На пісні “Старі фотографіі” несподівано для нього самого вийшов на сцену, ми заспівали, а потім я розповів усій залі, що Кузьма – іменинник, і ми всі разом привітали його. Було здорово, і мені було радісно від того, що йому приємно.
{youtube}SE4QwuJgneY{/youtube}
ОЛЯ ПОЛЯКОВА
Найсмішніше, що в цей день Андрій горілку остуджував в заметі. Не обійшлося і без танців. У перервах між зніманнями ми дуже багато жартували, зігрівалися коньяком і я підгодовувала колег із шоу домашніми сирами власного приготування.
У мене в один вечір було два корпоративи, на одному з них Кузьма був ведучим. Перший захід дуже затягнувся, і я не встигала вчасно приїхати на другий виступ. Я одразу ж повідомила про це Андрію і він рятував мене півтори години, як тільки міг: жартував із залом, танцював, і як бонус за моє запізнення для гостей виконав кілька своїх пісень. Такі щирі люди, на жаль, зустрічаються рідко і передчасно йдуть.
ПОТАП
ОЛЬГА СУМСЬКА
Вже рік немає з нами Андрія Кузьменка. Легендарного співака, письменника, телеведучого, актора. Він був таким справжнім, таким величним. Андрію, дякуємо тобі за твій сильний, непримиримий дух, який об’єднав усіх нас. Дякуємо за твою творчість і неповторні пісні.
{youtube}nnCBRJ_bnqg{/youtube}