Що означає кожен день Страсного тижня? Яких традицій, пов’язаних із цими днями, варто дотримуватися?
До останнього тижня Великого посту – увага особлива. Є глибокий сенс у кожному з семи днів перед Великоднем. Страсний тиждень названий так у пам’ять про останні дні земного життя, страждання і смерть на хресті Сина Божого. Тому кожен день цього тижня називається Великим.
Велика середа – то день зради. Це день, коли ми згадуємо, як Юда отримав свої 30 срібників – за те, що зрадив Спасителя та пообіцяв виказати його. На згадку про цей жахливий вчинок ми постимо в середу протягом усього року.
Особливо ж важливими вважаються останні три дні перед Великоднем — великі четвер, п’ятниця та субота. У кожний з них на службах читаються уривки з Євангеліє, що розповідають про страждання Христа. У Великий четвер віруючі згадують становлення Таїнства Причастя Тіла і Крові Христових – Євхаристії (від грецького “подяка”). І саме на Чистий четвер припадає найбільше народних обрядів, дійств та прикмет. Вважається, що цього дня в домі все вже має бути чисто і прибрано. Традиційно цього дня печуть паски. Паска символізує тіло Христове, і до її виготовлення треба ставитись з особливим трепетом. Водночас за хатніми клопотами християнам не слід забувати про відвідання храму.
Увечері Великого четверга здійснюється одна з найдовших служб у році, відома під назвою “Дванадцять Євангелій”. На ній згадуються Страсті Господні від молитви Спасителя в Гефсиманському саду до покладання Його Тіла в домовину.
Є марновірство, що у Великий четвер слід обов’язково помитися саме до заходу сонця. Не варто перейматися такими деталями. Найважливіше – дбати про очищення серця, помислів. Адже можна омити руки, як це зробив Понтій Пилат, віддаючи Христа на страту. Назва Чистий четвер – символ того, що людина сповідається, очищується і причащається Святих Тайн Христових.
Велика п’ятниця – день великої скорботи. Адже саме цього дня Син Божий упокоївся й був похований. Цього дня здійснюється вечірня з винесенням плащаниці. Це день, коли кожному особливо доречно покаятися у гріхах, та й загалом цілий Страсний тиждень – час не лише на молитви, а й на покаяння, на щиру сповідь.
До речі, поширене марновірство: начебто цього дня господиням не можна пекти пасок. Насправді ж усе, що робиться для слави Господа, – добра справа.
Велика субота. Її називають Тихою: Христос уже воскрес, але Його учні ще не знають про це. На літургії Великої суботи духівництво переодягнеться з чорних риз у білі. Після літургії цього дня відбувається перше освячення пасхального частування – пасок. Заведено освячувати їжу не тільки для себе, частину її залишають
у храмі, жертвують бідним.
Мине ніч – і засяє ранок Великодня. Ми всі казатимеме одне одному: “Христос воскрес!”