Готуємося до Великодня: правила та забобони

Ось і добігає кінця Великий піст, розпочався Страсний тиждень. Для багатьох це час, пов’язаний з передвеликодніми клопотами.     Стільки ще слід зробити, щоб...
Ось і добігає кінця Великий піст, розпочався Страсний тиждень. Для багатьох це час, пов’язаний з передвеликодніми клопотами.

 
 
Стільки ще слід зробити, щоб гідно зустріти Пасху! Господині поспішають на закупи, квапляться закінчити прибирання домівок.
Проте надзвичайно важливо серед буденних клопотів, турбот про матеріальне не забути про духовний сенс цих семи особливих у житті кожного християнина днів, наголошує єпископ Іоан (Швець).

Що означає кожен день Страсного тижня? Яких традицій, пов’язаних із цими днями, варто дотримуватися?

До останнього тижня Великого посту – увага особлива. Є глибокий сенс у кожному з семи днів перед Великоднем. Страсний тиждень названий так у пам’ять про останні дні земного життя, страждання і смерть на хресті Сина Божого. Тому кожен день цього тижня називається Великим.

Велика середа – то день зради. Це день, коли ми згадуємо, як Юда отримав свої 30 срібників – за те, що зрадив Спасителя та пообіцяв виказати його. На згадку про цей жахливий вчинок ми постимо в середу протягом усього року.

Особливо ж важливими вважаються останні три дні перед Великоднем — великі четвер, п’ятниця та субота. У кожний з них на службах читаються уривки з Євангеліє, що розповідають про страждання Христа. У Великий четвер віруючі згадують становлення Таїнства Причастя Тіла і Крові Христових – Євхаристії (від грецького “подяка”). І саме на Чистий четвер припадає найбільше народних обрядів, дійств та прикмет. Вважається, що цього дня в домі все вже має бути чисто і прибрано. Традиційно цього дня печуть паски. Паска символізує тіло Христове, і до її виготовлення треба ставитись з особливим трепетом. Водночас за хатніми клопотами християнам не слід забувати про відвідання храму.

Увечері Великого четверга здійснюється одна з найдовших служб у році, відома під назвою “Дванадцять Євангелій”. На ній згадуються Страсті Господні від молитви Спасителя в Гефсиманському саду до покладання Його Тіла в домовину.

Є марновірство, що у Великий четвер слід обов’язково помитися саме до заходу сонця. Не варто перейматися такими деталями. Найважливіше – дбати про очищення серця, помислів. Адже можна омити руки, як це зробив Понтій Пилат, віддаючи Христа на страту. Назва Чистий четвер – символ того, що людина сповідається, очищується і причащається Святих Тайн Христових.

Велика п’ятниця – день великої скорботи. Адже саме цього дня Син Божий упокоївся й був похований. Цього дня здійснюється вечірня з винесенням плащаниці. Це день, коли кожному особливо доречно покаятися у гріхах, та й загалом цілий Страсний тиждень – час не лише на молитви, а й на покаяння, на щиру сповідь.

До речі, поширене марновірство: начебто цього дня господиням не можна пекти пасок. Насправді ж усе, що робиться для слави Господа, – добра справа.

Велика субота. Її називають Тихою: Христос уже воскрес, але Його учні ще не знають про це. На літургії Великої суботи духівництво переодягнеться з чорних риз у білі. Після літургії цього дня відбувається перше освячення пасхального частування – пасок. Заведено освячувати їжу не тільки для себе, частину її залишають
у храмі, жертвують бідним.

Мине ніч – і засяє ранок Великодня. Ми всі казатимеме одне одному: “Христос воскрес!”

Джерело

Категорії
Життя
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...