Прикарпатців попереджають про можливу загрозу занесення збудника африканської чуми свиней

У зв’язку з можливим захворюванням свійських тварин, Верховинське районне управління Держпродспоживслужби інформує жителів населених пунктів про одне з найпоширеніших захворювань – африканську чуму свиней....

У зв’язку з можливим захворюванням свійських тварин, Верховинське районне управління Держпродспоживслужби інформує жителів населених пунктів про одне з найпоширеніших захворювань – африканську чуму свиней.

На території України з початку 2016 року зареєстровано 11 випадків захворювання на африканську чуму свиней а саме: Полтавська область ( 3 випадки ), Житомирська область ( 1 випадки ), Кіровоградська область ( 1 випадки ), Одеська область ( 3 випадки ), Хмельницька область ( 1 випадки ), Сумська область ( 1 випадки ), Чернівецька область ( 1 випадки 07.06.2016р. ).Всі випадки захворювання зареєстровані.

У Верховинському районі відгодівельні свиногосподарства відсутні. Враховуючи епізоотичну ситуацію, розвиток туризму, торгівельних зв’язків, існує реальна загроза занесення збудника африканської чуми свиней на територію району в господарства індивідуального сектору. Враховуючи швидке розповсюдження захворювання служба ветеринарної медицини району рекомердує жителям району , господарям які утримують та вирощують свиней згодовувати харчові відходи тільки після термічної обробки в приміщеннях де утримуються поголівя свиней проводити дезинфекцію ( хлорним вапном чи дезінфікуючими розчинами) не завозити поголівя свиней, кормів, м’яса свинини з областей не благополучних щодо даного захворювання.

Етіологія Збудник африканської чуми свиней – ДНК-місний вірус. Йому характерна вираженість у високостійкості до факторів середовища: зберігається тривалий час – від тижнів до місяців. Також зберігається в продуктах свиного походження, які не мали термічної обробки (соління та сирокопчені харчові вироби, харчові відходи, які використовують для годування свиней). Його знаходять в крові, лімфі, у внутрішніх органах, секретах і екскрементах хворих тварин. Вірус стійкий до висушування та гниття; при температурі 60 °C гине протягом 10 хвилин.

Епізоотологія В природних умовах на африканську чуму свиней можуть занедужати як домашні так і дикі свині будь-якого віку. Джерелом збудника інфекції є хворі тварини та вірусоносії. Здорові свині заражаються при спільному утриманні їх з інфікованими вірусоносіями. Збудник передається через корм, пасовища, транспортні засоби забруднені випорожненнями хворих тварин. Використання для корму незнезаражених харчових відходів також сприяє поширенню хвороби. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, домашні та дикі тварини, гризуни, нашкірні паразити (деякі види мух, кліщів, вошей), які контактували з хворими свинями та трупами тварин.

Осередками вірусу в природі є дикі свині. Перебіг хвороби та симптоми Залежно від кількості збудників, які потрапили в організм тварини, а також від її стану та перебігу хвороби інкубаційний період триває від 2 до 6 діб.

Перебіг хвороби ділять на блискавичний, гострий, підгострий, рідше хронічний. При блискавичному перебігу тварини гинуть без будь-яких ознак; при гострому – у тварин підвищується температура тіла до 40,5-42,0 °C, спостерігається , кашель, з’являються напади блювання, парези та параліч задніх кінцівок. Спостерігаються виділення з носа та очей, інколи кров’яний пронос, частіше закреп (запор). Хворі тварини здебільшого лежать, зарившись в підстилку, в’яло піднімаються, пересуваються та швидко втомлюються. Вони мають слабкість у задніх кінцівках, хитку ходу, голова опущена, хвіст випрямлений, посилена спрага. Шкіра на внутрішній поверхні стегон, на животі, шиї, біля основи вух вкрита червонувато-фіолетовими плямами. При натисканні вони не біліють (різко виражений ціаноз шкіри). На ніжних ділянках шкіри можуть з’являтися гнояки, згодом на їх місці утворюються струпи та виразки. у поросних хворих свиноматок відбуваються викидні (абортація). Смертність, залежно від перебігу, може бути від 50% до 100%. Тварини які перехворіли і вижили, залишаються пожиттєвими вірусоносіями.

Профілактика та засоби боротьби Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней на даний час не знайдено, лікувати тварин заборонено. У випадку виявлення вогнища інфекції практикується поголовне знищення свиней безкровним методом, а також ліквідація всіх тварин у радіусі 20 кілометрів від нього. Хворих свиней та тих, які контактували з хворими тваринами забивають. Трупи свиней спалюють. В господарстві, в якому виявлено африканську чуму, запроваджують карантин. Всіх тварин забивають. Трупи, залишки кормів, допоміжний малоцінний реманент спалюють. Попіл змішують з вапном та закопують. Приміщення та територію ферм дезинфікують гарячим 3% розчином їдкого натра, 2 % розчином формальдегіда. На відстані 10 кілометрів від небезпечного пункту все поголів’я свиней знищують, а м’ясо переробляють на консерви. Карантин знімають через 45 днів після останнього зафіксованого випадку загибелі тварин, а розводити свиней на даній території дозволяється не раніш, ніж через рік після відміни карантину.

В разі захворювання, загибелі чи підозрі в захворюванні свиней звертатися до дільничних лікарів ветеринарної медицини або в Районну Державну лікарню ветеринарної медицини. Тел .2–15-37, 2–14-75, 068 726 17 67, 097 895 62 14.

 

Джерело

Категорії
Життя
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...