Чого чекати франківцям від комунального нововведення “Муніципальна варта”?

Менш ніж за тиждень івано-франківці мають шанс отримати ще одне комунальне підприємство під назвою «Муніципальна варта».   На сесії міської ради Івано-Франківська, яка розпочне...

Менш ніж за тиждень івано-франківці мають шанс отримати ще одне комунальне підприємство під назвою «Муніципальна варта».

 

На сесії міської ради Івано-Франківська, яка розпочне роботу 8 липня, серед іншого, будуть вирішувати питання створення в місті КП «Муніципальна варта».

Муніципальну варту планують створити згідно закону N2890 “Про муніципальну варту” від 18.05.2015.

З проектом статуту КП «Муніципальна варта» Івано-Франківська можна ознайомитись за цим посиланням.http://www.mrada.if.ua/images/document/proekt_ses/6/14-1.pdf

Підприємство створюється «з метою профілактики правопорушень і забезпечення охорони громадського порядку на території міської ради, забезпечення виконання рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, сесії міської ради». Контроль за виконанням рішення буде покладено на заступника міського голови Олексія Кайду.

Ми всі, звичайно ж, за охорону громадського порядку. Але багато хто може задатися питанням – невже для цього не досить новоствореної патрульної поліції? Як показала практика (маються на увазі масові заходи, які в останні місяці проводилися в Івано-Франківську) поліція цілком спроможна впоратись з охороною громадського порядку. Вулицями міста постійно курсують автомобільні патрулі, а з 1 липня до них долучилися ще й патрульні на велосипедах.

В чому ж справа? Можливо в тому, що поліція, хоча іноді й звітує на сесіях, все ж не підпорядковується ні міській раді, ні міському голові. В патрульних своє начальство, в якого своє начальство вже аж в столиці, а на столичних начальників місцева «еліта» впливу не має.

Народний депутат Ігор Луценко звертає увагу на те, що згаданий закон N2890 дозволяє «Муніципальній варті» сприяти виконанню підзаконних актів місцевих рад (норми яких часто суперечать чинному законодавству), а також вимагати виконання цих актів від людей (п.7 ч.1 ст.2, п.1 ч.1, ст.15). 2890 дозволяє місцевим радам своїми підзаконними актами збільшувати кількість додаткових завдань, прав і обов’язків “варти” (ч.2 ст.8). Цей же закон дозволяє затримувати людей за публічні заклики у будь-якій формі до невиконання розпоряджень або вимог “вартового” (п.1 ч.2 “прикінцевих положень”). А такі вимоги і розпорядження “варти” можуть бути незаконними.

Тобто, міська влада створить свою власну невеличку армію, для обслуговування інтересів місцевих еліт – репресивний апарат проти місцевої громадської та політичної опозиції, таких собі легальних «тітушок», які (згідно того ж закону 2890) під час охорони публічного порядку не завжди зобов’язані носити спеціальну форму з ім’ям “вартового” на ній. Принаймні таке сприйняття «Муніципальної варти» мешканцями міста можна передбачити.

До того ж «Муніципальна варта» може і повинна співпрацювати з правоохоронними органами з різних питань – від забезпечення громадського порядку до затримання зловмисників, то ж цілком можна припустити, що їх застосовуватимуть там, де поліція не захоче «світитися» у разі, якщо громадський порядок потрібно буде забезпечувати не зовсім законними методами, затримуючи призначенихзловмисників. Не факт, що саме так буде в Івано-Франківську, але повністю виключати таку можливість необачно.

Звідки братимуть кадри для муніципальної варти? Можливо, що з різних «патріотичних» організацій, цивільних корпусів, тощо, які наразі фінансуються силовими структурами.

Після наради з цього питання, яка відбулася 4 липня, міський голова Руслан Марцінківповідомив, що в першу чергу в КП «Муніципальна варта» набиратимуть ветераніва АТО. Воно звичайно похвально, але чи буде передбачена при прийомі на роботу психіатрична експертиза? Не формальна, а справжня. Адже посттравматичний синдром, на який страждає значна кількість тих, хто пройшов через війну, ніхто не відміняв. Питання, насправді серйозне, бо людина з ПТС швидше нестиме загрозу для громадян, ніж захищатиме їх. Це не намагання когось образити – це медичний факт. Адже одним з проявів ПТС є агресивність,  прагнення вирішувати проблеми за допомогою грубої сили. Попросту кажучи, людина схильна застосовувати силовий тиск на оточуючих щоразу, коли хоче домогтися свого, навіть якщо мета не є життєво важливою.

Хто фінансуватиме КП «Муніципальна варта» в Івано-Франківську? Цілком слушне запитання, на яке є цілком очікувана відповідь – мешканці міста.

«Муніципальна варта» – комунальне підприємство зі статутним капіталом в 1 млн. гривень, фінансуватиметься з місцевого бюджету того органу самоврядування, який прийняв рішення про створення у себе цієї муніципальної варти, тобто з бюджету івано-франківської міської ради.

Яку зарплату отримуватимуть вартові? Рішення про рівень заробітної плати співробітникам муніципальної варти буде приймати, знову ж таки міська рада і чомусь є великий сумнів, що вона буде на рівні прожиткового мінімуму, як у переважної більшості мешканців Івано-Франківська. То ж обиватель цілком справедливо буде задаватися питанням, чому на оплату харчування дітей в школах міста грошей забракло, зате на створення муніципальної варти знайдеться? Тим більше, що деякі функції муніципальної варти перетинатимуться з функціями нещодавно створеної Муніципальної інспекції з благоустрою і, звичайно ж, з функціями патрульної поліції.

Зокрема (згідно закону 2890):

про порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини (стаття 92 Кодексу України про адміністративні порушення);

про порушення правил користування житловими будинками і приміщеннями (стаття 150 КУАП);

про самоправне зайняття житлового приміщення (стаття 151);

про порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів (стаття 152); про порушення правил паркування транспортних засобів (стаття 152-1);

про знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об’єктів озеленення населених пунктів (стаття 153);

про порушення правил тримання собак і котів (стаття 154); про порушення правил торгівлі на ринках (стаття 159);

про торгівлю з рук у невстановлених місцях (стаття 160); про куріння тютюнових виробів у заборонених місцях (стаття 175-1);

про виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення (стаття 176);

про придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення (стаття 177);

про розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді (стаття 178);

про доведення неповнолітнього до стану сп’яніння (стаття 180);

про порушення порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування (стаття 180-1); про азартні ігри, ворожіння в громадських місцях (стаття 181);

про порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях (стаття 182).

Охорона громадського порядку? Та ніхто ж не проти? Боротьба з порушеннями закону? Всі тільки за. Але той же пересічний мешканець міста може спитати, а чи не забагато наглядачів за ним сердешним? Особливо, якщо врахувати, що оплачується весь цей «парад охоронців» з його ж дірявої кишені.

Гадаю, що відповіді на ці питання ми отримаємо на сесії міської ради, 8 липня, після доповіді начальника Управління з надзвичайних ситуацій Ігоря Влізло, з яким, на жаль, від 1-го липня «Версіям» так і не вдалося зв’язатися.

Джерело: Версії

Категорії
Життя
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...