Хто забезпечує правопорядок в Івано-Франківську або чи стане безпечніше на вулицях міста

Напевно вже всі громадяни України помітили, що найуспішніше в державі реформуються силові структури. При цьому йдеться не про докорінне реформування старих структур, а про...

Напевно вже всі громадяни України помітили, що найуспішніше в державі реформуються силові структури. При цьому йдеться не про докорінне реформування старих структур, а про створення нових. В цьому контексті Івано-Франківськ не є виключенням.

Напевно лише невиправні оптимісти можуть не помічати того факту, що Україна впевнено й неухильно скочується до поліцейської держави. Кількість силових структур зростає мало не кожного дня. І що цікаво, на їх створення й фінансування знаходяться кошти. Можливо ті самі, яких бракує на підвищення зарплат бюджетникам та на підвищення пенсій.

Івано-Франківськ в цьому питанні не пасе задніх. Минулого року в нас запрацювала нова патрульна поліція, а цього року створили Муніципальну інспекцію з благоустрою та, нещодавно міська рада проголосувала за створення комунального підприємства «Муніципальну варту».

При цьому «Муніципальна варта» створювалась на основі не затвердженого Верховною радою України закону, а також всупереч тому, що статут підприємства суперечить законодавству, на чому наголосив під час сесії міської ради 8 липня цього року заступник начальника управління патрульної поліції Івано-Франківська.

«Версії» вже задавалися питанням про доцільність створення «Муніципальної варти» в статті «Чого чекати франківцям від комунального нововведення “Муніципальна варта”?

Слід визнати, що в тій статті «Версії» жодним словом не згадали таку структуру, як громадське формування з охорони громадського порядку міста «Штаб», котре давно існує в Івано-Франківську та фінансується з міського бюджету. В минулому році (згідно Звіту про роботу Відділу з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи міськвиконкому) на потреби громадського формування було виділено 100 тисяч гривень.

Структура має 8 опорних пунктів по місту (вулиці Стуса, Військових ветеранів, Довженка, Коновальця, Галицька, Ленкавського, Івано-Павла ІІ та Незалежності)  і дозволи на носіння травматичної зброї. «Штаб» був створений ще 27 лютого 2004 року (ЕГРПОУ: 26534590) за ініціативи рухівця зі стажем (був дотичний до «Руху», як до культурно-просвітницької організації, а не тільки до політичної формації) Маланюка Богдана Михайловича, який ще чотири місяці тому очолював згаданий вже Відділ з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи. Наразі вважається таким, що звільнився.

Діє  «Штаб» по принципу ДНД (добровільних народних дружин). Під час Помаранчевої революції та Євромайдану  структура охороняла стратегічні об’єкти Івано-Франківська.

Основні завдання «Штабу» згідно статуту:

У сфері охорони громадського порядку:

– надання допомоги міліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам;

– інформування міліції про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця зосередження злочинних угруповань;

– сприяння міліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань;

– участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями  неповнолітніх;

У разі виникнення надзвичайних ситуацій:

– надання невідкладної допомоги особам, які потерпіли від нещасних випадків чи правопорушень.

Як бачимо, завдання «Штабу» тісно переплітаються зі статутними завданнями новостворюваної «Муніципальної варти». Чи є потреба в ще одному дублюванні, «Версії» поцікавилися в начальника громадського формування з охорони громадського порядку міста Івано-Франківська “Штаб“ Петра Павлюка.

Поясніть, що це за структура «Штаб»? З чого вона фінансується,  як працює?

«Штаб» працює на добровідьних засадах – на підприємствах, в установах. Є Закон України про участь громадян в охороні громадського порядку від 2000 року. На підставі цього Закону ми й проводимо свою діяльність. В 2004 році в Івано-Франківську зібралися люди й створили це громадське формування. І не лише це. В нас дуже багато було створено подібних формувань – і в 2001 році, і в 2003 році.

А залишився лише «Штаб»?

Ні, чому? Деякі з утворених формувань по охороні громадського порядку й досі діють на різних підприємствах міста. Це і майже всі школи, і Станція переливання крові, і спиртзавод, вищі навчальні заклади. Діють вони всі на добровільних засадах. Останнім часом в них така домовленість з патрульною поліцією – патрулюють вони лише на території своїх установ і, якщо фіксують якесь правопорушення, то вони телефонують на 102 і викликають патрульних, які приїжджають і діють згідно чинного законодавства.

Скільки зараз в місті подібних організацій?

На даний час 38 – це ті які обновили списки. В 2004 році, коли створювався «Штаб» на нас поклали обов’язок об’єднувати всі ці громадські формування. Ми ведемо облік посвідчень, оновлюємо списки, але формування з установ і підприємств до охорони громадського порядку на публічних заходах не залучаються.

Хто має у вас право на носіння травматичної зброї?

Всі члени наших громадських формувань, які мають посвідчення, мають право на травматичну зброю. Звичайно що після того, як проходять правову й спеціальну підготовку в поліції.

Зараз міська влада взялася за сворення комунального підприємства «Муніципальна варта». Чи є потреба його створювати, якщо є ви?

Гадаю, що є, бо, як я вже казав, формування з підприємств не охороняють публічні заходи. А «Муніципальна варта» буде залучатися поліцією саме до цього виду діяльності. Вони будуть отримувати зарплату і віповідати за свою роботу. В Калуші в нас вже діє подібна структура «Міська варта», яка охороняє порядок і в школах, і в лікарнях. Так буде і в Івано-Франківську – державним установам вже не потрібно буде винаймати приватні охоронні фірми. Я оцінюю намір створити таке комунальне підприємством лише позитивно. До того ж, ніхто не заборонятиме працівнику комунального підприємства вступити в наші ряди.

Чому комунальне підприємство?

Напевно тому, що не прийнятий Закон про муніципальну поліцію.

Багато хто задається питанням, чи варто створювати підприємство, яке фінансується з міського бюджету і функції якого пересікаються не лише з вашими, але й, не в останню чергу, з функціями патрульної поліції, функціями нещодавно створеної Інспекції з благоустрою? Але моє питання в іншому – чи збережеться «Штаб» в умовах, де так багато різних структур дублюють одна одну?

Ми громадське об’єднання і розпустити нас можемо лише ми самі – загальними зборами. Якщо ми приймемо рішення про самоліквідацію, тоді так і буде. Але, таких намірів в нас немає.

Плануєте налагоджувати зв’язки з «Муніципальною вартою»?

Звичайно, так само, як ми налагодили зв’язки з патрульною поліцією.

Дякую за розмову.

Який висновок можемо зробити наприкінці? Лише той, що представник громадського формування, яке покликане охороняти громадський порядок, не заперечує проти створення ще й комунальної організації, яка займатиметься тим самим. Воно й не дивно. Адже буває й так, що кількість таки переростає в якість.

Чи стане безпечніше на вулицях Івано-Франківська? Побачимо з часом.

Джерело

Категорії
Життя
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...