У тому випадку, якщо нові мінімальні роздрібні ціни не будуть прийняті найближчим часом, у 2017 році бюджетна система недоотримає 5 млрд грн При цьому місцеві бюджети втратять 519 млн грн – прогнозують експерти галузі.
Представники алкогольної галузі звернулися з листом до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, Першого віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва, Міністра фінансів Олександра Данилюка та Міністра аграрної політики Тараса Кутового з вимогою негайно встановити новий рівень мінімальних цін на міцні напої.
Відзначається, що наслідком неприйняття нових мінімальних цін стане активне зростання контрафактного ринку і скорочення легальних виробництв, які не зможуть витримати конкуренцію з виробниками дешевого низькоякісного фальсифікату. Багато підприємств будуть змушені припинити свою роботу через катастрофічне падіння продажів і обсягів виробництва.
У свою чергу, це призведе до значного зниження надходжень до бюджету, а також різкого зростання безробіття в лікеро-горілчаній, виноробній, коньячній промисловості та суміжних галузях.
Як стверджують виробники, прийняття рішення про новий рівень мінімальних цін затягується вже вісім місяців. У той час, як компанії-виробники горілки з неоднозначною репутацією виграли суд в уряду і домоглися зниження мінімальних цін майже вдвічі до 34,90 грн.
Йдеться про підприємства «Олександрія БЛіГ» і Люботинський завод «Продтовари», які випускають горілку «Краля» і «Пшенична» в десятилітрових картонних упаковках без акцизних марок. Відзначається, що різниця між діючою мінімальною ціною за півлітрову пляшку горілки (34,90 грн) і економічно обґрунтованою (мінімум 69,90 грн) становить 35 грн і складається з суми податкових зобов’язань.
«Наслідком такого значного розриву між цінами виробників легальної та нелегальної продукції є неринкова перевага останніх, які на основі сумнівного судового рішення продовжують наповнювати своєю продукцією полиці супермаркетів і магазинів», – акцентують увагу гравці ринку.
У листі до уряду також наголошується, що, за оцінкою спецкомісії Міжнародного валютного фонду, сьогодні Україна займає перше місце у світі за часткою контрафактного алкоголю, що перевищує 50%.
При цьому смертність від отруєнь сурогатом становить майже 35%. Щорічно через отруєння сурогатним алкоголем в Україні помирає 14-20 тисяч чоловік, що можна порівняти з населенням невеликого районного центру. Раніше ЗМІ вже неодноразово публікували інформацію про результати експертизи горілок «Пшенична» («Олександрія БЛіГ») і «Краля» (Люботинський завод «Продтовари»).
Вона показала, що зразки не відповідають ДСТУ за міцністю, органолептичними і фізико-хімічними показниками, а також містять сторонні домішки. «Напій виготовлений кустарним способом з грубим порушенням технології горілчаного виробництва і небезпечний для вживання», – зазначається у висновках експертизи.