“Старайся жити своєю головою, своїм розумом”, – Зіновій Шкутяк розповів, що може порадити Марцінківу

Зіновія Шкутяка мешканцям Івано-Франківська особливо представляти не потрібно, адже саме він з 1998 по 2006 роки був міським головою нашого міста. Саме за часів...

Зіновія Шкутяка мешканцям Івано-Франківська особливо представляти не потрібно, адже саме він з 1998 по 2006 роки був міським головою нашого міста.

Саме за часів його головування обличчя Івано-Франківська почало змінюватися в кращий бік. «Версії» зустрілися з паном Зіновієм, щоб поговорити про успіхи та невдачі, про проблеми сьогодення, про культуру й комуналку, про минуле й майбутнє.

Ви були міським головою Івано-Франківська з 1998 по 2006 рік (дві повні каденції). Яке своє досягнення на цій посаді ви вважаєте найсуттєвішим?

В той час нам вдалося підтримати малий та середній бізнес, а з допомогою тих людей, які розпочали свою справу (в тому числі й в будівельній галузі) вдалося місто зрушити з місця. Бо до того, певною мірою, був застій, була певна невизначеність. Мені здається, що саме в той період вдалося започаткувати деякі речі, котрі в подальшому дали можливості для розвитку міста.

Я недарма почав з цього питання, бо більшість мешканців Івано-Франківська вашим найзначнішим досягненням вважають реконструкцію центру міста…

Справа в тому, що реконструкцію центру нам ніколи б не вдалося зробити, якби ми не розробили комплексну програму співпраці з бізнесом. Ділові люди побачили, що їм це вигідно. Згадайте перші поверхи будинків на вулиці Галицькій біля ратуші. Вони довгий час були загороджені зеленим парканом, їх ніхто не хотів брати. А коли ми почали реконструкцію площі Ринок, почали люди там більше ходити, то бізнесмени побачили, що їм це вигідно, вони почали включатися в роботу по реконструкції міста. Тому я вважаю, що нам вдалося об’єднати зусилля як ділових людей, так і громади міста – вдалося залучити певні кошти.

Як тоді було з коштами?

Коли ми починали реконструкцію, то коштів взагалі не було в бюджеті міста. Ті копійки, які ми могли зібрати, ми збирали, щоб виплатити заробітну плату. А решта – був своєрідний бартер. Скажімо завод не має грошей заплатити податки в міський бюджет, то ми просили, щоб допомагали матеріалами. Хтось труби міг дати, хтось ще щось. А будівельники тоді дуже довгий час сиділи без роботи. Тому їм потрібно було лише дати матеріали і трохи грошей людям на зарплату. Вже коли все запрацювало, то почали складатися кошториси і так далі.

Результат пошуку зображень за запитом "зіновій шкутяк площа ринок"

Раз ми вже згадали площу Ринок. Особисто в мене склалося враження, що у вас була мета – перенести центр міста до міської ратуші. За вашого головування перестали встановлювати ялинку на Вічевому майдані, народ потягнувся до площі Ринок, там збиралися на новорічно-різдвяні свята… Був такий намір?

Був такий намір. Чому? Це ж європейська традиція. Схід України не має таких традицій – ратуша, площа Ринок навколо неї. Наше ж місто збудоване в типовій європейській традиції. Воно проектувалося значно пізніше за більшість європейських міст і тому вдалося врахувати все. Не дарма кажуть, що це мало бути місто-зірка, місто-зразок. Інша справа, що виконання, можливо, підвело, плюс майже 50-ть років совєцької окупації з зовсім іншими традиціями – все це дало певний перекос…

Результат пошуку зображень за запитом "ялинка біля площі ринок івано-франківськ"

Чим тоді пояснити, що ваш наступник, Віктор Анушкевичус, перекреслив вашу спробу перенести центр міста до ратуші, поверненням до традиції встановлювати ялинку на Вічевому майдані?

Ідея в нас була така. Є сакральна площа – майдан Шептицького, є Вічевий майдан – це віче, це демонстрації, політична складова, і є площа Ринок – центр міста, де громада може збиратися для світських розваг, в тому числі святкувати і новий рік, і Різдво. Певною мірою воно зберігається й сьогодні. Інша справа, що повернулися до радянської традиції – встановлювати ялинку на Вічевому майдані. Але це така справа – в кожного можуть бути свої думки з цього приводу.

Раз ми вже заговорили про вашого наступника Віктора Анушкевичуса, то трішки про нього. Після того, як він обійняв посаду міського голови, ви з ним спілкувалися?

Спілкувався. Ми, загалом, контактували з ним протягом обидвох його каденцій.

Вже, як, певною мірою, сторонній спостерігач, як ви можете оцінити роботу пана Віктора на посаді міського голови? Що він зробив не так і в чому його досягнення?

З мого боку було б негарно критикувати наступників. В мене принцип – я нічого поганого про своїх колег не говорю. Що ж до досягнень, то Віктор Анушкевичус відновив більшість плавальних басейнів у школах. Принаймні, наскільки я чув.

Насправді, не можна назвати щось одне – будь-який міський голова має масу проблем, а чарівної палички ні в кого нема. Дуже важко психологічно працювати, проблем дуже багато виникає постійно.

Результат пошуку зображень за запитом "зіновій шкутяк міський голова Івано-Франківська"

Тоді поговоримо про те, що не вдалося зробити вам, як міському голові?

Мені здається, що не вдалося досягти об’єднання громади. В ідеалі, я хотів, щоб по місту ходили усміхнені люди. А для цього потрібно дуже багато. Не достатньо, щоб тротуар був зроблений, щоб чисто було (хоча мести вулиці теж треба, звичайно). Потрібно ще щоб кожен відчував себе в місті господарем. Кожен окремо і вся громада разом. От цього зробити не вдалося.

Вічна біда наших міст – комуналка. Що змінилося в комунальному господарстві міста, якщо порівнювати з періодом ваших двох каденцій?

Почнемо з того, що це єдина галузь, за яку повністю відповідає міська влада. Всі інші галузі є делеговані – взяти ту ж освіту, чи охорону здоров’я. За прем’єрства Юлії Тимошенко, коли Василь Куйбіда був міністром комунального господарства, вони перетягнули на себе функцію встановлення тарифів. Це неправильно. Місто має кошти? Будь-ласка, най знижує тарифи. Я свого часу добився, щоб теплоелектроцентраль (яка виробляла 40% тепла), що знаходиться на території «Обленерго» перейшла у власність міста. Щоправда згодом «Обленерго» відсудило її назад, але решта котелень у власності міста. То чому б місту самому не регулювати тарифи? Але держава відібрала цю функцію в місцевої влади. Янукович хотів, щоб всі тарифи, по всій Україні, були однаковими. Хоча, навіть теоретично, так не повинно бути. Взяти для прикладу наш «Водоканал», який стоїть на вході в місто й вода там поступає фактично самоплином, а в Галичі, воду потрібно з Дністра качати нагору. То чому тарифи мають бути однаковими, якщо в Галичі – це більш затратно? Але хотіли усереднити тарифи й усереднили так, що тепер всі незадоволені.

Тим не менше комунальне господарство – це стовідсоткова відповідальність міста, і тому на нього місто повинно найбільше звертати увагу.

Можливо децентралізація змінить щось в питанні формування тарифів? А взагалі, на вашу думку, децентралізація потрібна?

Децентралізація дуже потрібна, але варто було проводити її більш жорстко, а не запускати демократію в цьому питанні. Є села (їх  десь 80%), де сидять  – сільський голова, секретар, паспортист, ще хтось і на їхній території, в їхній бюджет жодної копійки не поступає Їхня основна функція – дочекатися, щоб в касу прийшли гроші їм на заробітну плату. Вони отримують стовідсоткову дотацію. Той сільський голова не має своїх коштів і не може нічого робити. Та він і не хоче нічого робити. І зараз такі сільські голови чинять опір децентралізації. В Польщі свого часу подібну реформу провели адміністративними методами і все працює.

Під час вашого головування ви дуже помітно підтримували митців (письменників, художників, тощо). Чому?

Не хотілося б виглядати патетичним, але щоб хто не говорив, але митці – це сіль міста. Це люди, які творять. Творять те що залишиться. Все те, що ми зробили, все одно колись доведеться переробляти, а, скажімо, картина, яку намалював художник –  вона буде вічна. Не можна правильно щось робити в місті, не розуміючи митців і не враховуючи їхньої думки. Можна не розбиратися в тому, що вони роблять, але потрібно йти до них і допомагати. Не можна не хотіти розуміти.

Я пригадую, ви ввели ще одну традицію – до дня міста в краєзнавчому музеї проводились художня виставка. А потім все це затихло…

Ну, окрім художніх виставок, ми домовилися з Києвом (з тодішнім київським міським головою Олександром Омельченком) і в нас цілий рік йшов обмін творчими колективами. І дуже багато тоді приїхало зі столиці колективів, які Івано-Франківськ не бачив ніколи. Наприклад, хор «Київ», яким керує наш земляк з Биткова Микола Гобдич. Це також дало змогу нашим артистам виступати в Києві. Я, коли прийшов, то ситуація була наступна – виділялися гроші лише на заробітну плату артистам і ні про які гастролі мова не йшла. Артист, коли не виступає, не показує себе, свої досягнення – він не реалізовується, він ображений ходить. Копійку взяв наче, повинен мовчати, а він не мовчить, він хоче показати свою творчість. Артисту не цікаво так жити – взяв зарплату і все.

В нас дотепер залишається відношення до культури, як до чогось обслуговуючого. Не лише на рівні Івано-Франківська, але й на рівні держави. Як переломити таке відношення?

Ще після Помаранчевої революції (на хвилі заінтересованості, яка виникла в світі щодо України) я задумався, що ця заінтересованість не буде вічною, потрібно чимось світ дивувати. Зрозуміло ж, що, скажімо, якимись досягненнями в автомобілебудуванні ми світ не здивуємо в найближчі кілька десятків років. І ще тоді я зрозумів, що єдине, що ми можемо дати світові – це наша культура. Але для цього потрібно збільшити фінансування на культуру, як мінімум, разів в десять. Візьмемо Францію, яка потягом тривалого часу вкладала в свою культуру величезні кошти. І тепер Франція є великою державою, не в останню чергу, саме завдяки своїй культурі. Так само й ми повинні робити – пропонувати світові свою культуру. Але це стане можливим лише тоді, коли наша культура не буде жебраком.

В нас дійсно біда з українською культурою. Особливо, якщо врахувати той факт, що після Революції Гідності значно посилились процеси русифікації. Що з цим робити?

Закон Ківалова-Колісниченка, який до сих пір не відмінений, насправді спрямований не на захист російської мови, а проти української. Та на тлі тієї війни, яку розв’язала Росія на сході України, вже не так багато залишилось тих, хто проти української мови. То чому б цей закон не відмінити? Закон продовжує діяти і мене це дивує. До війни в парламенті, якщо хтось виступав російською, то кричали «українською!». А почалася війна і прем’єр-міністр виходить на трибуну й починає виступати російською, щоб його, мовляв, зрозуміли люди на сході. І вже ніхто не вимагає виступати українською. Так не повинно бути. Захист української мови має бути послідовним. Не повинно такого бути, щоб в Україні державний службовець не розмовляв українською мовою. Нащо він тоді взагалі йде на державну службу, якщо він не хоче знати мови корінного народу цієї держави. Але що говорити, коли з усіх українських президентів (з теперішнім включно) в родині українською спілкувався лише Ющенко.

Що ж до закону Ківалова-Колєсниченка, то його потрібно відміняти, бо закон нечесний.

Від справ загальнодержавних, повернемося до наших місцевих питань. Міський голова Руслан Мацінків – вже можна говорити про якісь його досягнення, чи ще рано?

Те що сьогодні очевидні речі робляться – цей факт ігнорувати не можна. Про це потрібно чесно казати. Навіть така, здавалось би, дрібниця – я вийшов в центр, все чистенько, прибрано. Те, що їм потрібно ще багато чому вчитися – це само собою. Будуть хлопці вчитися, будемо контролювати, будемо підганяти, будемо сварити – буде в місті порядок. Дбати за місто повинен не лише міський голова – ми всі повинні дбати.

Яку б пораду ви дали Руслану Марцінківу?

Він молода людина, в нього мислення вже інакше, ніж у мене. Тому я б не хотів йому якихось особливих порад давати. Але в таких випадках людині на такій посаді я говорю одне – запам’ятай, за все будеш відповідати лише ти. Тобі можуть радити й підказувати. До тебе можуть приходити з різними пропозиціями. Але в кінці – за все відповідатимеш лише ти. Тому старайся жити своєю головою, своїм розумом. Обери людей за фаховими якостями – якщо це освіта, то її повинен очолювати найкращий освітянин, охорона здоров’я – добрий, або найкращий лікар, культура – людина від культури. Якщо ти не вибереш на відповідні посади найкращих – ти будеш завжди в провалі, ти не зможеш все потягнути.   Але повторю – вони молоді люди зі своїм баченням, тому мої поради, за 

великим рахунком, їм може й не потрібні.

 

 
Категорії
Політика
Новини
Loading...