Про зловживання в соціальній сфері Івано-Франківської області, якою безпосередньо займається Департамент соціальної політики, говорять вже не вперше (і навіть не вдруге).
Ось і знову черговий скандал – надвірнянські чиновники, купили для чотирьох осіб, позбавлених батьківської опіки (один з яких неповнолітній), будинок з житловою площею 13,8 кв.м. Наразі, по даному факту розпочате кримінальне провадження.
Існує Закон України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, згідно до ст. 33 пункту 64 якого визначено порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, який визначеє, що у випадку, якщо у дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності (користування), або якщо повернення до нього неможливе, органи місцевого самоврядування за місцем її походження, вирішують питання щодо забезпечення житлом дітей.
Надвірнянська районна рада 20 серпня 2015 року вирішила внести зміни до рішення районної ради від 10.03.2011 № 75-5/2011 “Про Програму підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах на 2011- 2015 роки “. На цю програму було видіоено 340 тисяч гривень (40 000 – з районного бюджету і 300 000 – обласного). В жовтні 2015 року районною державною адміністрацією та службою у справах дітей було придбано житловий будинок та земельну ділянку у с. Цуцилів для осіб позбавлених батьківського піклування – неповнолітнього Яворського Юрія Анатолійовича та ще для трьох осіб: Козінчука Миколи Вікторовича, Козінчука Івана Вікторовича та Яворського Сергія Анатолійовича, на суму 161 718 грн. Здавалось би – чиновники виконують закон і дбають (згідно закону) про певну категорію громадян.
Втім, не все аж так гарно, якщо придивитися до ситуації не через звіт чиновників, а через документи про купівлю-продаж. А з них випливає, що для чотирьох людей влада Надвірної купила будинок в селі Цуцилів загальною площею 38,2 кв.м (жилої площі 13,8 кв.м). Тобто, на одну людину припадає «аж» 3,45 кв.м житлової площі. Воно, звичайно трішки більше, ніж собача буда, але в даному випадку ми говоримо про людей.
Об’єктивності ради, зазначимо, що окрім маленької хатинки на земельній ділянці розміром 0,1169 га є стайня 18.3 кв.м, стодола – 17.9 кв.м, шопа – 8 кв.м і вуличний нужник загальною площею 1 кв.м. Водогін в будинку відсутній. Що ще потрібно для щастя чотирьом людям, які належать до двох різних родин? Адже формально все зроблено вірно – житло сиротам куплене, закон виконано, папери підписано, нотаріус (щоправда, приватний) був присутній. Навіть був присутній опікун неповнолітнього Юрія Яворського, директор надвірнянського ПТУ №11 Ігор Микитюк. Решта троє вже були на той момент повнолітніми – старшому Козінчуку Миколі вже виповнилося на той момент 23 роки, то, як кажуть, – всі формальності були дотримані.
І байдуже, що в даній ситуації чиновники явно скористалися недосвідченністю хлопців, які підписали папери, бо їм сказали, що так треба. Нічого дивного в цьому немає.
Дивує інше, як опікун, котрий не міг не бачити, що це узаконене «розводілово», погодився взяти в ньому безпосередню участь? До того ж цікавим є той факт, що державна установа (якою без усякого сумніву є Надвірнянська районна рада), звернулася до приватного нотаріуса, а не скористалася постугами державного.
Також виникають питання щодо озвучених сум. Адже, за даними Звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки ринкова вартість відчужуваного домоволодіння становила 51 531 гривню, вартість землі – 110 187 гривень. В сумі ми отримуємо згадані 161 718 гривень, але ж на програму було виділено 340 тисяч – суму, цілком достатню для того, щоб купити двохкімнанту квартиру в центрі Надвірної.
Чому замість квартири в Надвірній, купили будиночок без будь-яких санітарних умов в селі Цуцилові і куди поділося ще 178 282 гривні? Ну і ще одне суттєве питання – чому Надвірнянська РДА не виконала вимоги законів України у частині забезпечення дітей сиріт позбавлених батьківського піклування в дотриманні мінімальних обов’язкових норм житлової площі на одного члена сім’ї, яка передбачена законом? У нашому випадку на 4-х осіб припадає 13,8 кв.м житлової площі, а відповідно до ст. 47 Житлового Кодексу України житлова площа має видаватися з розрахунку 13,56 квадратних метрів на одного члена сім’ї.
Громадські активісти, які зацікавилися цим питанням, надіслали кілька запитів, в тому числі і в Надвірнянську РДА, звідки отримали відповідь, за підписом заступника голови РДА Богдана Зеленчука, в якій написано, що «Житловий будинок придбано з метою виконання законодавства України щодо забезпечення житлом дитини, позбавленої батьківського піклування та осіб з їх числа, які його не мають або втратили з незалежних від них причин. Відповідно до ст. 33 Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, пункту 64 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008р. № 866». Тобто, ніякого пояснення, чому купили саме цей будинок в селі Цуцилів, чому не використали всю виділену суму (340 000 грн.) на купівлю житла, громадські активісти не отримали.
8 жовтня 2016 року Громадсько-політична рада Надвірнянщини звернулася до прокурора Івано-Франківської області Стратюка О.М. з листом, в якому виклала вище наведені факти і просила прокуратуру невідкладно провести перевірку даній справі та перевірку можливих службових зловживань працівниками Надвірнянської РДА.
Також Громадсько-політична рада Надвірнянщини 25 жовтня 2016 року звернулася з листом до Голови Надвірнянської районної ради І. Гурмака та депутатів Надвірнянської районної ради з пропозицією (цитуємо): «заслухати звіт Надвірнянської РДА виконання рішенням сесії Надвірнянської районної ради від 20.08.2015 р. №973-34/2015 затверджено кошторис для даної програми у сумі 340.0 тис. грн. та окремо вияснити, у чиїх кишенях осіло ще 178 тис.грн.».
Звернення не залишилися по-за увагою тих, до кого зверталися і 3 листопада 2016 року відбулося засідання дев’ятої сесії Надвірнянської районної ради сьомого скликання, на якому депутати заслухали звіт по цій справі від Служби у справах дітей Надвірнянської РДА, звіт начальника поліції, та звіт прокуратури міста Надвірна.
По даному факту відкрите кримінальне провадження за статтею 191 ч.2 ККУ (привласнення, розтрати або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем).
На наступній сесії Надвірнянської районної ради планують розглянути дане питання вже за результатами кримінального провадження.
На жаль, це вже не перша скандальна справа, котра стосується соціальної сфери області. Нагадаємо, що 5 серпня 2016 року в місті Снятин заступник директора територіального центру соціального забезпечення РДА Дмитро Сідлярчук (ветеран війни в Афганістані та член громадської ради Снятинського району) повертаючись додому, відчинивши на воротах хвіртку до свого обійстя та підірвався на професійно встановленій розтяжці.
Одразу після трагедії снятинські активісти заявили, що замах мав відношення до справи із виділенням коштів на закупівлю житла для неповносправного мешканця Снятинського району. Адже напередодні, саме Дмитро Сідлярчук виявився єдиним, хто розповів громадськості про “схеми” в соціальній сфері краю.
Чудом залишившись живим після підриву на розтяжці, потерпілий снятинець Дмитро Сідлярчук брутальний замах пов’язав виключно з діяльністю Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА і його керівника О. Бурдяк, яка була звільнена з займаної посади 31 жовтня 2016 року згідно розпорядження голови ІФОДА Олега Гончарука.
Тим не менш, “схема” по купівлі непридатного для проживання будинку в 20 кілометрах від міста для інваліда зі Снятина Василя Бойчука, через яку ледь не загинув Сідлярчук, один в один схожа на “схему” з купівлею житла для дітей позбавлених батьківської опіки в Надвірній. Подібні “оборудки” чиновники намагались “протягнути” і в Косові, де чотирьом сиротам хотіли надати житло вартістю 695 тисяч гривень у відверто закинутому помешканні в сільській глухомані сусіднього району(селі Завалля Снятинського району).
В Снятині та Косові, так само як і в Надвірній, організатором та куратором процесу закупівлі житла є той самий обласний Департамент соціальної політики. За інформацією громадських активістів, подібні оборудки мали місце і в Калуші, і (можемо припустити) в інших населенних пунктах області.
Тому будемо сподіватися, що кримінальне провадження в Надвірній – це лише початок і злочинний клубок зловживань в соціальній сфері буде нарешті розплутано.