Чи залишиться Івано-Франківськ обласним центром внаслідок децентралізації

В Україні проходить реформа децентралізації влади. Проходить не завжди так, як хотілося б. Часто, причиною є нерозуміння процесів і тих наслідків, які принесе реформа....

В Україні проходить реформа децентралізації влади. Проходить не завжди так, як хотілося б.

Часто, причиною є нерозуміння процесів і тих наслідків, які принесе реформа. Процес децентралізації обріс міфами-страшилками, одним з яких є міф про те, що обласні центри втратять свої функції, а деякі (Івано-Франківськ в тому числі) навіть будуть ліквідовані. Що ж буде насправді?

У квітні 2014 року Кабінетом Міністрів України була затверджена концепція реформування місцевого самоврядування, яка складається з трьох напрямків. Перший напрямок базовий, коли відбувається формування об’єднаних громад базового рівня, другий – створення нових районів, які вирішуватимуть лише те, що відноситься до компетенції району: комунальна власність, вторинна медицина, школи-інтернати, тощо. Решта повноважень районів перейде до компетенції об’єднаних громад. І, нарешті, третій заключний напрямок, який стосуватиметься саме реформування областей. Ось тут вже можна й розвіяти частково міф, бо, по суті, межі областей мінятися не будуть. Можливо області перейменують в регіони, але кількість обласних центрів залишиться така ж як і до реформи. Змін зазнає лише форма управління.

Івано-Франківськ, згідно реформи також має стати центром ОТГ. Які свої функції (як обласного центру) він втратить, яких набуде?

За словами директор Офісу реформ при івано-франківській облдержадміністрації Руслана Панасюка, зміни, безперечно, торкнуться міста. Внаслідок реформи базовою одиницею адміністративного поділу буде об’єднана територіальна громада (ОТГ). ОТГ візьме на себе ті функції, які зараз властиві району – з усіма повноваженнями, ресурсами та обов’язками.

877-0ed9edc7e1a94143b9b7997041db45b4

Стосовно ж Івано-Франківської області, то обговорюється питання утворення трьох повітів (пропонується й така назва) – з цетром в Івано-Франківську, з цетром в Коломиї та з центром в Калуші. В компетенції цих повітів буде надання вторинної медичної допомоги, питання утримання в належному стані інфраструктури, тощо. Словом, державницькі представницькі органи будуть зосереджені в цих містах. Але це зовсім не означає, що Івано-Франківськ втратить свої функції, як обласний центр.

«В Івано-Франківську буде центр ОТГ, в Івано-Франківську буде центр повіту, який обслуговуватиме  Тлумацький, Тисменицький, Галицький, Богородчанський райони. І Франківськ (відповідно до проведеної реформи) буде мати ще третій рівень – обласний. Місто матиме три гілки влади – мерія забезпечуватиме (як і зараз) життя міста, районна префектура матиме ширшу територію впливу (вже згадані чотири райони) і, безперечно, Івано-Франківськ залишиться обласним центром з загальною координацією роботи цілої області», – розповідає Руслан Панасюк.

Відповідно, обласні ради ніхто, звичайно ж, ліквідовувати не буде. Навіть більше – вони матимуть власні виконавчі органи. Обласні ради будуть обирати голів рад, які очолять виконкоми. Така система сьогодні працює на рівні міст, відмінність лиш у тому, що голів у містах мешканці обирають прямим голосуванням. Але, внаслідок реформи, повноважень на рівні області значно поменшає. Точніше, вони позбудуться невластивих їм функцій і повноважень. Обласні ради будуть вирішувати суто питання регіонального рівня: спеціалізована освіта і медицина, регіональна транспортна інфраструктура, розвиток культури, спорту та туризму, розвиток регіону. Більшість повноважень буде передано на рівень об’єднаних територіальних громад. Районні ради з власними виконкомами не будуть в підпорядкуванні обласних рад. На кожному рівні будуть свої повноваження і вони не перетинатимуться. В цьому, власне, і суть децентралізації.

725-d7076efbd22212c3ddb861270319841a

Для нагляду та контролю за додержанням Конституції та законів України органами місцевого самоврядування, запропоновано введення на районному та обласному рівні посади префекта.

Префекти матимуть змогу призупиняти неправомірні рішення місцевих влад і звертатися до суду. Префектів призначатиме та звільнятиме президент за поданням Кабміну. Акти ж префектів – в залежності від того, якого питання вони стосуватимуться, матиме право скасовувати або президент, або уряд.

«Завданням префекта буде не виконавча робота, а контролюючо-наглядова функція за тими законодавчими та нормативними актами, котрі будуть видаватися на території громади», – говорить Руслан Панасюк.

Реформа також торкнеться і питання фінансування. Передбачено передачу в місцеві бюджети частки загальнонаціональних податків, що повинно створити економічну зацікавленість громад в розвитку нових виробництв, підтримці місцевого бізнесу, тощо. Децентралізація і дерегуляція покликана прибрати штучні перешкоди для бізнесу і підприємницької діяльності. Мова йде про зайві дозволи, про проходження різноманітних дозвільних інстанцій, надмірний контроль зі сторони контролюючих органів.

Як бачимо, на нас очікують дуже вагомі, навіть кардинальні зміни. Чи звузяться, внаслідок цих змін, функції Івано-Франківська, як обласного центру? На це питання кожен може сформулювати власну відповідь, залежно від того, що вкладати в поняття функцій обласного центру. Директор Офісу реформ Руслан Панасюк переконаний, що функції Івано-Франківська, як адміністративної одиниці не звузяться, бо в результаті утворення Івано-Франківської ОТГ територія впливу міста значно розшириться. «Сьогодні площа, на якій місто Івано-Франківськ здійснює свою діяльність складає 84 кв. км, а після утворення ОТГ площа цієї громади буде більше 259 кв. км», – стверджує пан Руслан. До того ж, внаслідок реформи, Івано-Франківськ стане ще одним центром – районним (повітовим), при цьому зберігши свою функцію, як місто, і як обласний центр.

Наразі, в питанні децентралізації поки що зроблені лише перші (втім, дуже важливі) кроки. Не всі готові до таких реформ, тому інколи на місцях не має розуміння необхідності таких кроків, тому певні посадові особи (переважно районного рівня) чинять опір реформам. Але є позитивні зрушення, які можна спостерігати навіть на прикладі ОТГ Прикарпаття.

Саме вони повинні стати тим прикладом, який зможе переламати нерішучість тих, хто вагається й ворожість тих, хто поки що виступає проти.

Джерело

Категорії
Життя
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...