Кому “перейшов дорогу” Ігор Стефурак? Ексклюзивне інтерв’ю з опальним інспектором

Сьогоднішній співрозмовник «Версій» – Ігор Стефурак. На даний час – знову начальник Державної екологічної інспекції Івано-Франківської області.   Чому «знову»? Бо комусь дуже хочеться...

Сьогоднішній співрозмовник «Версій» – Ігор Стефурак. На даний час – знову начальник Державної екологічної інспекції Івано-Франківської області.

 

Чому «знову»? Бо комусь дуже хочеться звільнити його з займаної посади, що, власне, й було зроблено. Та за поданням Національного агенства державної служби його поновили на роботі. Кому перейшов дорогу Ігор Стефурак? Для кого хочуть звільнити крісло, яке він займає? Про це та про інше в нашому інтерв’ю.

Розкажіть про себе, про ваш, скажімо так, шлях в екологічну службу.

Я народився в місті Сокаль, Львівської області. Закінчив в Івано-Франківську педагогічний інститут ім. Стефаника – це моя перша спеціальність. Другу вищу освіту здобув в Галицькій академії за спеціальністю «Екологія та охорона навколишнього середовища». Зараз здобуваю третю вищу освіту в альма-матер в Прикарпатському університеті ім. Стефаника за спеціальністю «Правознавство».

Чому захотілося здобути екологічну освіту?

Все просто – я захотів здобути екологічну освіту, що й зробив. Після цього вісім років працював в рибохороні – «Головному державному управлінні охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства області». В рибохороні чотири роки працював заступником, чотири роки начальником. Найвищою своєю заслугою вважаю те, що добився заборони електротралу на Бурштинському водосховищі, тому що це варварський спосіб вилову риби, який ніде в Європі не використовується. За вісім років управління рибохорони два рази ліквідовували, два рази відновлювали. В 2012 році мене та влада посунула з посади. Вони провели конкурс, на якому я набрав 16 балів, але на посаді мене не залишили. Водночас представники Львівщини, Вінничини та Чернівців, котрі набрали по 13 балів, на своїх посадах залишились. Просто моєму конкуренту, котрий ніколи не працював в природоохоронних органах (пенсіонеру КГБ СРСР) поставили 18 балів і сказали, що він виграв. Мені пропонували перевестися в Київ, але я відмовився. Потім, в 2013 році, пішов працювати радником патронатної служби Коломийської райдержадміністрації. Згодом мені запропонували очолити Державну екологічну інспекцію івано-Франківської області. Я погодився. З 22 квітня 2015 року я обіймаю цю посаду.

А не виглядає так, що історія повторюється? Я про ваше звільнення з рибохорони і про нещодавне звільнення, яке ініціював міністр екології Остап Семерак?

Відбулося наступне – мої люди почали фіксувати значні збитки по незаконній рубці лісу. Лише за цей рік – 11 мільйонів гривень. Це на даний момент, бо зараз ще нарахували на 4 мільйони. Ми проводили перевірки й виявляли незаконні рубки. Кутський лісгосп – 1 мільйон 300 тисяч гривень, Паляницьке лісництво (там де Буковель) – 2 мільйони 600 тисяч і 2 мільйони 300 тисяч, Новокутський лісгосп – 1 мільйон 300 тисяч, Національний природний парк «Гуцульщина» – 4000 тисяч, 500 тисяч і ще раз 500 тисяч. Загалом, за півтора роки набігло більше 20 мільйонів збитків.

Те, що ми робимо, не подобається лісовій мафії. Вони працюють в цій сфері 20-30 років на керівних посадах в Управлінні лісового господарства. Вони мають зв’язки? Вони мають гроші? Звичайно. Є в них кришувальники в адміністраціях і в правоохоронних органах? Звичайно є. Їм не подобається моя діяльність, вони беруть ці гроші, їдуть в Київ і просять «зніміть його, бо він нам заважає працювати». В результаті з’являються незаконні вказівки, чи, навіть, письмові накази про перенесення перевірок. Прийшли такі накази, наприклад, перенести перевірку Делятинського і Солотвинського лісгоспів. А в нас такі перевірки забиті в план роботи на рік і без вагомої причини я не маю права їх переносити чи відміняти. Тим більше, якщо ми йдемо на перевірку водночас з якимись іншими структурами.

Як наслідок, моя робота багатьом не подобається, для багатьох я, мов кістка в горлі. Я це все розумію, але такий я є й мінятися не збираюся.

Дивно, бо Семерак якраз вас звинуватив в потаканні незаконним вирубкам в природному парку «Гуцульщина»?

Управління лісового господарства відноситься до структури міністерства агро-промислового комплексу. А національні природні парки відносяться якраз до структури міністерства екології та природних ресурсів. Воно ними керує – це робота міністерства. НПП «Гуцульщина» – там є адміністрація та охорона, котра має посвідчення інспектора-еколога, в чиє завдання входить охороняти ці рубки. Там штат – сто двадцять чоловік. Для порівняння – у мене у відділі шість чоловік. То до кого питання, чому в національному парку ці рубки. Міністр мене, насправді, хотів звільнити не за рубки, а за те, що мене там немає, а також за те, що я комусь там щось не доповів. Але це був явно замовний варіант – він приїхав і йому хтось уже цей сценарій у вуха вклав. При цьому були присутні депутати від «Народного фронту» Анатолій Дирів та Володимир Шкварилюк.

Тобто ваша служба до НПП «Гуцульщина» не має стосунку?

Раз на рік ми приходимо туди з перевіркою. В суспільстві є така помилкова думка, що держекоінспекція проводить свою роботу методом патрулювання. Що ми йдемо вулицею, бачимо порушення й складаємо протокол. Але це не так. Ми працюємо з 8.00 до 17.15, якщо людина у відрядженні (на перевірці) – з 9.00 до 16.00, субота-неділя вихідні. А люди думають, що вони нам зателефонували й ми маємо вилітати. Для екстрених випадків у нас є служби 101, 102, 103 і 104. Якщо людині потрібно екстренно кудисть звернутися, то вона повинна звертатися в ці служби. Наприклад, якщо бачить, що вирубують ліс, чи вивозять гравій, то потрібно викликати поліцію. А вже поліція, виїхавши за викликом, згодом долучає нас, якщо порушення в нашій компетенції.

А, загалом, які проблеми у вашого відомства?

Одна з проблем – це те, що держекоінспекцію звинувачують в усіх бідах, які творяться в області. Умовно кажучи – збільшилась кількість крадіжок, винувата екоінспекція, не платять людям зарплату, знову винувата екоінспекція, піднялись тарифи – знову ми винуваті. Я звичайно гіперболізую, але в облаті є багато проблем, в тому числі й екологічних.  Нещодавно журналісти написали «Ігор Стефурак скаржиться на малу кількість бензину». Я не скаржуся, я просто довожу до відома – нам виділили 60 літрів бензину на місяць. В мене немає структурних підрозділів по області. Ось ми є тут – в Івано-Франківську і мені потрібно послати людину в Болехів, у Верховину, в Рогатин. Виділив по 20 літрів на поїздку і вже, скажімо, в Снятин чи Городенку нема на чому їхати. Для того, щоб послати людину на роботу після 10-ї вечора (якийсь захід разом з поліцією, чи з лісниками, наприклад), я, згідно закону, маю їй додатково платити, а грошей на це немає.

А загалом, внаслідок нерозуміння в суспільстві функцій та можливостей держекоінспекції, хочуть всі проблеми з вирубкою лісів звалити на нашу службу і ніхто не згадує, що в нас в області є 1 200 чоловік лісової охорони в лісгоспах. Є Лісовий Кодекс. Там чітко вказано, що саме лісова охорона відповідає за те, що йде незаконна рубка, пожежі в лісі, тощо. За всі порушення в лісі вони несуть пряму відповідальність. Ми ж здійснюємо державний нагляд та контроль за дотриманням законодавства в сфері охорони навколишнього середовища.

stefurakhttp://www.versii.if.ua/wp-content/uploads/2016/05/stefurak-200×102.jpg 200w, http://www.versii.if.ua/wp-content/uploads/2016/05/stefurak-300×153.jpg 300w” sizes=”(max-width: 459px) 100vw, 459px”>

Що це означає?

Ми проводимо планову (чи позапланову) перевірку, берем документи, перевіряємо дозволи. А люди чомусь думають, що ми маємо стояти за деревом з фузією й чекати, коли попри нас повезуть зрубаний ліс. А це не наша компетенція – в нас немає таких повноважень.

Тобто, звинувачення Семерака надумані?

Звичайно. Є відео, на якому він говорить, що мене потрібно звільнити, бо нас (тобто представників нашої служби) тут (в парку «Гуцульщина») немає, що ми не доповідаємо своєму керівництву. Це взагалі нісенітниця.

7.07.2016 року під тиском міністерства був виданий наказ про моє звільнення. При цьому наказ цей був під грифом «Цілком таємно». А це є порушенням Закону про державну службу. В Законі є чітки положення, як людину призначають на роботу і як звільняють. Є статті, в яких прописано за що можна звільняти. В моєму випадку підставою для звільнення послужила Службова записка начальника відділу перевірок та лісового фонду Олександра Томченка, в якій навіть не вказано моє прізвище. Там лише йдеться про те, які ми проводили перевірки, скільки було тих перевірок і написано, що під час проведення перевірок нами не було враховано ліміти на санітарні рубки. При цьому, ніде в законодавстві не написано, що мають бути якісь ліміти на ці санітарні рубки. Є висновок науково-правової експертизи при Інституті держави і права ім. В. М. Корецького НАН України де чітко написано «ніякі ліміти на використання лісових ресурсів при санітарних рубках не потрібні».

Можливо це й стало підставою для Національного агенства з питань державної служби висунути вимогу про ваше відновлення на посаді?

Підставою стала моя заява. Згідно Закону про державну службу, чиновники категорії «Б» мають прово звертатися або в Національне агенство або в суд. Національне агенство з питань державної служби являється вищим органом виконавчої влади. Їхня вимога є обов’язковою до виконання, так само, як і рішення суду. Але в Державній екологічній інспекції України по 8-9 місяців не виконуються рішення судів. Адже це не лише мене незаконно звільнили. Таких нас чотири чи п’ять чоловік, яких Голова Державної екологічної інспекції України Андрій Заїка незаконно звільнив. Звільнені звернулися до суду, суди виграли, але Голова Державної екологічної інспекції рішення суду ігнорує і на роботі цих людей не відновлює.

Взагалі незрозуміло, що робить підприємець, в якого журнал «Фокус» нарахував близько $ 115 100 000 (102 місце в рейтингу 200 найбагатших людей України) на державній службі.

Розкажіть як, загалом, виглядає вся ця історія з вашим звільненням?

Після лікарняного, 4 листопада, я вийшов на роботу. Працював у звичному режимі. 5-6 були вихідні. В понеділок, 7 листопада, я знову вийшов на роботу, потім був на засіданні суду. Через годину після закінчення суду мені зателефонували й сказали, що певні особи таки наполягають на моєму звільненні, тобто я рахуюсь як звільнений.

Я написав заяву в Національне агенство. 17 листопада з’явилося розпорядження Агенства про моє відновлення на посаді з 7 листопада. В понеділок, 21 листопада я знову вийшов на роботу, а вже в середу приїжджає незрозуміла комісія, котра починає проводити перевірку по фактах піврічної давності. При цьому до складу комісії входять люди, котрі брали безпосередню участь в моєму незаконному звільненні: начальник відділу кадрів, начальник аудиту і той, хто написав ту службову записку. Тут наявний очевидний конфлікт інтересів. За законом, не можуть зацікавлені особи проводити перевірки. Вони один раз мене незаконно звільнили (по ним немає ніякого дисциплінарного покарання), а тепер, виглядає так, що вони другий раз приїхали мене незаконно звільняти. Я за таке обов’язково притягну їх до відповідальності.

Сьогодні (розмова відбувається 24 листопада – ред.) були збори трудового колективу Державної екологічної інспекції Івано-Франківської області. Я так розумію, що збори були відносно вашого звільнення?

На зборах трудового колективу ми піднімали кілька питань: щодо мого незаконного звільнення, щодо законності проведення цієї перевірки, яка зараз проходить та звернення до центральних органів виконавчої влади та до Президента України щодо порушення Конституції та щодо тиску, який здійснюється на наш трудовий колектив. Оскільки я є членом профспілки, а згідно закону в комісію по звільненню має входити представник профспілки, чого не було, то через сім днів ми плануємо зібрати ще й позачергові збори профспілки, для обговорення нагальних питань, зокрема й того, що робота профспілки не може зводитись лише до виділення грошей на якісь святкування, аби на вихідні попити чаю з тортиком. Профспілка – це серйозний орган, який покликаний захищати права своїх членів.

 Що вирішили збори?

Колектив одноголосно проголосував підготувати звернення, щодо мого незаконого звільнення і притягнути до відповідальності осіб причетних до цього звільнення. І щоб держава перестала здійснювати на нас тиск, щоб вберегти підприємства-порушники. Має бути так – винуватий – відповідай. Не ми закриваємо підприємства. Це робиться за рішенням суду, ми лише подаєм…

Багато в Івано-Франківській області підприємств порушників?

Тут потрібно застосовувати спеціальні індикатори – вирубані ліси, забруднені річки, забруднене повітря, збільшування захворюваності населення.  Можу назвати Бурштин, Брошнів… Там де є підприємець і немає контролю – там є порушення. На жаль, наші можливості по контролю обмежені, в тому числі й в матеріально-технічному забезпеченні.

А в самому Івано-Франківську залишились шкідливі підприємства?

Колись, дійсно, все місто було в цих великих підприємствах (Позитрон, Автоливмаш, інші), які забруднювали середовище. Тепер цього немає. В «Теплокомуненерго» минулої зими перевіряли кілька твердопаливних котелен, які працювали без відповідних дозволів.

Яких дозволів?

Зараз ті підприємства, котрі здійснюють викиди в повітря, отримуюьть відповідні дозволи і якщо такий дозвіл є, ми безсилі. Замість того, щоб покращувати фільтрацію, такі підприємства беруть дозволи на викиди. Є норми встановлені Кабінетом міністрів і якщо підриємство отримало дозвіл на викиди, то раз на рік можна прийти перевірити, чи не перевищують викиди встановлені норми. Але мешканцям Івано-Франківська можна бути спокійними – ми не Кривий Ріг і не Нікополь, тому можемо спокійно дихати.

Сьогодні (24 листопада – ред.) також має відбутися суд за вашим позовом. Оскільки вас поновили на роботі, то які вимоги ви будете висувати?

Я підготував позовний додаток, щоб поки що залишили позов без розгляду. Це, щоб позов було легко поновити, бо мало що у них там в голові.

А щодо відшкодування моральних збитків?

Це я ще буду подавати наступного тижня. На Семерака і на свого безпосереднього керівника Заїку. Щоправда до останнього позовні вимоги будуть менші. Думаю тисяч сто буду вимагати з нього за те, що він підписав наказ про моє незаконне звільнення. Може буду подавати ще на начальника відділу кадрів. Не багато – тисяч двадцять. Я хочу, щоб ці люди були покарані.

Якщо вам вдасться виграти суд по відшкодуванню, то що ви робитимите з отриманими коштами?

Компенсую свої судові витрати, а решту на благодійність. Бо зараз, коли не включиш телевізор, бачиш – дитина потребує допомоги, дитина потребує операції. Звичайно й хлопцям в АТО допоможу. За кожну копійку я перед громадою відзвітуюся.

Немає такого відчуття, що просто вашу посаду хочуть для когось звільнити?

Якщо заводять людину з Франківська, без спеціальної освіти, звичайним працівником в Державну екологічну інспекцію Одеської області, роблять головним спеціалістом відділу охорони біоресурсів, через тиждень (доки я на лікарняному), його заводять вже сюди головним спеціалістом сектору оперативного контролю, наступного дня його ставлять виконуючим обов’язки начальника Державної екологічної інспекції Івано-Франківської області, з категорії «В» одразу в категорію «Б». Ця посада пов’язана з підвищеним корупційним ризиком, потрібно пройти спеціальну перевірку, а цю людину призначають без усякої перевірки. Він колись проходив таку перевірку, але в нього розрив в державній службі дев’ять місяців. То скажіть, може бути в мене відчуття про яке ви питаєте?

Ви виграєте суди, залишитись на посаді. А чи є бажання працювати під таким тиском?

Я маю надію, вщо в нашій державі все змінюється на краще. Я гадаю, що тих людей, котрі на плечах Революції Гідності незрозумілим чином обійняли керівні посади до весни вже не буде на цих посадах. А прийдуть патріоти, прийдуть фахівці. Бо зараз прийшли бізнесмени. Який з бізнесмена може бути еколог? У нас з ними зовсім різні погляди на екологію. Для нас з вами – це те середовище в якому ми існуємо, тварини існують, флора, фауна… А бізнесмен дивиться на це, як на своє господарство, як на ресурс, на якому можна заробити гроші.

Але я маю надію, що прийдуть професіонали, котрі розумітимуть, що таке державна служба, яке її призначення.

P.S. Вже після інтерв’ю стало відомо, що Голова Державної екологічної інспекції України Андрій Заїка видав наказ про відсторонення Ігоря Стефурака від роботи на час перевірки.

Джерело: Версії

Категорії
Особистості
Новини
Loading...