Вибори в контексті політичної ситуації в Україні.

Політична ситуація в Україні в контексті виборів Вперше за історію незалежної України президентська виборча кампанія відбувається у настільки складних умовах. У той час, як...

Політична ситуація в Україні в контексті виборів

Вперше за історію незалежної України президентська виборча кампанія відбувається у настільки складних умовах.

У той час, як офіційно непереборних перешкод для проведення позачергових виборів Президента наразі немає, велика кількість загрозливих факторів – як внутрішніх, так і зовнішніх, – ускладнює та робить непрогнозованим подальший перебіг виборчого процесу. Потенційним викликом для українського народу загалом та для долі дострокових виборів Президента України зокрема залишається небезпека подальшої військової інтервенції Російської Федерації на українську територію. Загрозлива концентрація військових сил РФ біля україно-російських кордонів, небажання визнавати легітимність нового українського уряду та інша риторика та дії РФ, спрямовані на втручання у внутрішні справи України вказують на те, що Російська Федерація і надалі усіма силами буде створювати перешкоди проведенню дострокових виборів Президента у травні 2014 року та визнанню їхніх результатів. Нагадаємо також і те, що у разі початку активних військових дій та введення надзвичайного чи військового стану в Україні, позачергові вибори буде скасовано.

У контексті президентської кампанії джерелом занепокоєння залишається ситуація з окупованими російськими військами Автономною Республікою Крим та містом Севастополь, які юридично залишаються територією України. Військова окупація цих земель становить серйозні перешкоди для вільного і безперешкодного волевиявлення частини українських громадян та створює непересічний прецедент у контексті організації виборчого процесу. ЦВК та законодавчі органи влади ще не виробили остаточне рішення з приводу того, у який спосіб забезпечити реалізацію виборчих прав жителів окупованих територій. Ухвалення відповідного законодавчого акту є нагальною потребою та очікується найближчим часом. Зовнішньополітична загроза з боку РФ національному суверенітету та територіальній цілісності України підсилюється активною діяльністю сепаратистських сил на Сході країни, які захопили і утримують низку адміністративних будівель, закликають до федералізації України та іншими способами домагаються державного розколу (як приклад, шляхом створення так званої Донецької народної республіки). У разі, якщо конфліктна політична ситуація та небезпека реалізації «кримського сценарію» в нестабільних східних регіонах триватиме і надалі, зокрема до дня виборів, це може у кінцевому рахунку поставити під загрозу зриву процес голосування, підрахунку голосів та інші передбачені законом процедури.

Загалом, виборча кампанія, яка офіційно триває уже більш ніж місяць (стартувала 25 лютого 2014 року) досі не перейшла в активну фазу, більше того, на тлі вищезазначених загроз постає питанням другорядного плану.

Головною особливістю цьогорічних дострокових виборів став млявий старт та майже повна відсутність будь-яких проявів передвиборчої кампанії на місцевому рівні. Лише деякі кандидати відносно активно включилися до кампанії, проте в більшості випадків ця підготовка ще не пройшла внутрішньоорганізаційний етап. Виборчі штаби кандидатів по всіх областях України ще не є остаточно укомплектованими, доволі часто досі функціонують без керівників, у терміновому порядку займаються добором кадрів, орендою приміщень, розподілом повноважень, пошуком ресурсів тощо. Найбільш чисельний склад і розгалужена структура у штабів тих кандидатів, яких підтримують партії, що мають розвинену мережу регіональних осередків (ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», ПП «УДАР Віталія Кличка» в якості структур, що сприяють кампанії кандидата Петра Порошенка). Загалом, найбільш активними у розгортанні своїх штабів по регіонах України є Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Олег Тягнибок, Дмитро Ярош, Анатолій Гриценко, Василь Куйбіда, Олег Ляшко і Ольга Богомолець.

Такі види передвиборчої агітації, як розміщення агітаційних наметів з друкованою продукцією на користь кандидатів, проведення спортивних, екологічних та благодійних заходів, публікація рекламних матеріалів у ЗМІ тощо використовуються у поодиноких випадках. Характерно, що станом на початок квітня 2014 року практично відсутня агітація на зовнішніх носіях реклами (білборди, сіті-лайти тощо).

Кандидати у Президенти досі не розпочали, за невеликим виключенням, свої передвиборчі «турне» регіонами країни. Виключенням є візити на свої «виборчі оази» (О. Ляшка на Чернігівщину, П. Порошенка на Вінниччину), презентація своїх програм і команд журналістам та студентам у Києві (Ю. Тимошенко, П. Порошенко, М. Маломуж), візити, продиктовані суспільно-політичною необхідністю (відвідування Ю. Тимошенко і Д. Ярошем Донецької області, О. Ляшком Луганської області) та деякі інші (як приклад, візит О. Богомолець до Херсону).

У той час, як загальною тенденцією є тимчасове ігнорування кандидатами засобів прямої  агітації, О. Ляшко – єдиний, хто активно включився у безпосередню роботу з виборцями. Станом на початок квітня 2014 р. цей політик здійснив низку візитів до різних областей, його команда організовує публічні акції та заходи, зовнішня реклама О. Ляшка (з лозунгом «Смерть окупантам») чи не першою з’явилася на вулицях українських міст. Порівняно активним з візитами у регіони та зустрічами з виборцями, зокрема під час мітингів ВО «Свобода», є також і О. Тягнибок.

Варто відзначити, що напередодні дострокових виборів по всій Україні продовжується процес кардинального оновлення керівництва ОДА і РДА, а нові посади отримують переважно представники колишньої опозиції, зокрема, ВО «Батьківщина». У той самий час кадрові ротації серед голів районних та обласних рад проходить повільніше і нерідко зі значними перепонами (відсутність кворуму під час голосування про відставку або нове призначення, супротив самих очільників різними методами (лікарняний, відпустка) тощо). Попри значні кадрові ротації загальноукраїнського масштабу, в регіонах  ще не зафіксовано жодного прецеденту, коли б посадові особи місцевих органів влади використовували свої повноваження, з метою розгортання агітації за будь-кого з кандидатів у Президенти.

Станом на початок квітня 2014 р. ЗМІ приділяють мінімальну увагу передвиборчим перегонам, що можна пояснити відсутністю інформаційних приводів з боку кандидатів на представників їхніх штабів. Наявні лише поодинокі випадки подання недостовірної інформації, що стосується виборів (на Чернігівщині), друку агітаційних матеріалів у ЗМІ, розповсюдження провокативних листівок без вихідних даних (Чернігівська, Чернівецька області).

У зв’язку з окупацією Криму військами РФ, організувати виборчий процес на території автономної республіки виявилося неможливим. Жодна передвиборча діяльність та агітація у цьому регіоні не проводиться. Ознайомитися з інформацією про поточний перебіг президентських перегонів жителі Криму мають можливість лише через мережу Інтернет, адже мовлення загальноукраїнських та більшості місцевих українських теле- та радіоканалів було примусово припинене в цьому регіоні.  

У підсумку, ускладнена військовою загрозою та важким суспільно-політичним становищем виборча кампанія стартувала досить мляво, а основні її учасники досі не провели усіх необхідних для повноцінної участі у президентських перегонах підготовчих заходів.

ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

Кандидатам в Президенти та політичним партіям

  • Кандидати та політичні партії-суб’єкти виборчого процесу повинні максимально уникати риторики, дій чи використання закликів, що підбурюватимуть сепаратистські настрої, роздмухуватимуть протистояння між громадянами та шкодитимуть цілісності держави. Виборча кампанія повинна бути максимально конструктивною та сприяти виходу з політичної кризи, зменшувати напругу між громадянами та органами влади;
  • Кандидати повинні бути відкритими і готовими підписати з ініціативи громадськості меморандум щодо добросовісної поведінки під час виборів, дотримання принципів законної та конкурентної боротьби, відповідальності за порушення з боку власних виборчих штабів.

Верховній Раді України

  • Необхідно підготувати та якнайшвидше розглянути проект змін до ЗУ «Про вибори Президента України», або ж спеціального Закону «Про організацію голосування для громадян, що проживають на тимчасово окупованих територіях АР Крим». Ініціатива сприятиме інтеграції кримського населення до політичних процесів у державі Україна та слугуватиме довготерміновій меті відновлення статусу Криму де-факто;
  • Посилити відповідальність за вчинення порушень виборчого процесу, зокрема, внести зміни до Кримінального Кодексу України щодо організації відповідальності за організацію купівлі та продаж голосу, фальшування виборчої документації і зловживання службовим становищем посадовими особами, з метою надання переваг та преференцій окремим кандидатам (адміністративний ресурс).

РНБО, УМВС, СБУ та Прикордонній службі

  • Розробити та погодити повноцінний план щодо застосування підвищених заходів безпеки, недопущення провокацій, силового протистояння, втручання третіх країн, з метою захисту виборців та кампанії в цілому. Оголошення військового чи надзвичайного стану призведе до загострення конфлікту всередині країни та з державою-сусідом, тому, вище вказані органи влади зобов’язані виконувати службові обов’язки на високому професійному рівні та бути активними щодо зовнішніх та внутрішніх загроз, направлених на зрив виборчого процесу;
  • Інформувати в допустимих межах громадськість через ЗМІ про виконання плану та проводити просвітницькі кампанії щодо запобігання провокаціям, поведінці в ситуації силового протистояння тощо;
  • Прийняти адекватні кадрові рішення щодо бездіяльності правоохоронних органів на місцях під час сепаратистських акцій, побиття протестувальників, захоплення державних та комунальних будівель. На жаль, поглиблення проблеми може мати негативні наслідки для виборів в цілому.

 

 

Опора

Категорії
Аналітика
Новини
Loading...