ПП ”Автобум”, яке займається будівництвом житла, не може знайти порозуміння з власниками металевих гаражів, які встановлені на ділянці, за яку забудовник вже 12 років сплачує орендну плату. Чи дійде до суду?
Земельна ділянка площею 2262 кв.м знаходиться в Івано-Франківську на вулиці Молодіжній, біля будинку №42. Дана територія, згідно Генерального плану міста, відведена під багатоквартирну житлову забудову. Є й підприємство, яке мало намір звести на цьому місті житловий будинок – ПП «Автобум» (власник Сергій Панькуш).
Та існує одна перешкода – цю територію займають металеві гаражі, «власники» яких не хочуть поступатися територію та не йдуть на жодні компроміси. Чому слово «власники» в лапках? Та тому, що, згідно довідки, виданої ще в 2007 році тодішнім ЖЕО-8, гаражі на даній території встановлені самовільно й люди, які користуються цими гаражами, жодних дозволів не мають.
Зрештою, питання земельних відносин з давніх давен було питанням гострим, болючим і часто доходило до насильства. При цьому кожна сторона земельного конфлікту мала свою правду і була переконана у власній правоті. Після публікації на сайті «Версії» , в редакцію звернувся власник ПП «Автобум» Сергій Панькуш, з наміром донести до загалу власну позицію та своє бачення ситуації, що склалася. «Версії» в даному випадку слугують лише своєрідним передавачем і готові вислухати всі сторони.
Сергій Панькуш розповідає, що ще в 2013 році звернувся до Зіновія Фітеля, тодішнього першого заступника міського голови, з листом в якому зазначив, що готовий, змінивши коректуру плану будівництва, надати кожному «власнику» металевого гаражу (40 чоловік) гараж в нульовому поверсі будинку, який буде споруджено. Більше того, власник ПП «Автобум» навіть просив міську владу своїм рішенням зобов’язати його надати людям ці 40 гаражів, щоб люди мали гарантію, що їх ніхто не збирається дурити.
«Я готовий був заробити менше, аби не доводити ситуацію до силового виселення гаражників з незаконних споруд», – розповідає Сергій Панькуш.
Втім, на сьогоднішній день ситуація не те що не вирішена, а навпаки – загострилась. Власники гаражів за чиєюсь порадою створили гаражний кооператив, щоб взяти в оренду дану земельну ділянку для обслуговування гаражів, що з юридичної точки зору виглядає досить абсурдно – створювати гаражний кооператив для обслуговування того, чого юридично не існує. А до цього власники незаконних гаражів спокійнісінько останні 12 років користувались ділянкою, яку оплачувало ПП «Автобум».
В березні 2016 року змінився закон, згідно якого, щоб продовжити оренду земельної ділянки потрібно мати на цій ділянці незакінчене будівництво. Але, оскільки із-за гаражів про жодне будівництво не йшлося, то процедура оренди ускладнювалась – аукціонні торги з усіма подальшими процедурами, що відбирало ще рік-півтора. ПП «Автобум» знайшло альтернативний хід. Було укладено інвестиційний договір між ПП «Автобум» та Громадською спілкою «Об’єднання інвалідів “Асамблея патріотів”» (така спілка може взяти землю в оренду без аукціону), згідно якого спілка (керівник Олег Гричанюк) виступала замовником будівництва.
«Так склалися пазли. Спілка шукала можливості забезпечити своїх членів квартирами, мені потрібно було продовжити оренду земельної ділянки. Тому ми уклали договір», – пояснює мотиви співпраці Сергій Панькуш.
Слід зазначити, що питання надання 40 гаражів власникам металевих гаражних споруд було прописане в договорі (п.3.4) й «Об’єднання інвалідів “Асамблея патріотів”» навіть звернулося з листом до міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа взяти під особистий контроль виконання цього пункту договору.
Здавалося б, що ще може бажати власник незаконної металевої конструкції під назвою «гараж»? Адже замість тимчасової споруди з сумнівною юридичною «репутацією» він отримує у власність цілком законне стаціонарне гаражне приміщення. Але ж ні. Власники металевих конструкцій категорично проти такого компромісного варіанту. Звичайно, пояснення цьому знайти досить легко – це традиційна недовіра до забудовників. Як відомо, одна паршива вівця всю отару псує.
А серед забудовників по цілій Україні таких «паршивих овець» набралося не один десяток. Скандали з будівельними аферами не оминули й Івано-Франківськ. То ж, ніякі договори, ніякі гарантії від міської влади, ніякі аргументи не в силах боротися з недовірою громадян. Особливо, якщо серед них утворюється ініціативна група, яка відчайдушно роздмухує це вогнище недовіри.
За словами Сергія Панькуша, будь-які перемовини незмінно заходили в глухий кут, бо новостворений кооператив вже бачить себе орендарем цієї земельної ділянки, адже виконком івано-франківської міської ради надав кооперативу дозвіл на складання проектної документації. Найближча сесія міської ради повинна цей дозвіл або затвердити, або відхилити.
Не маючи бажання доводити справу до суду та писати заяви в прокуратуру, забудовник, який (нагадаємо) 12 років платив за оренду землі (сума витрачених коштів складає суму еквівалентну 180 тисячам доларів США), запропонував компромісний варіант. Він знайшов земельну ділянку в 52 сотки ( з них 38 під забудову) на перетині вулиць Тролейбусної та Хіміків (мікрорайон Пасічна), де пропонує збудувати будинок на п’ять під’їздів і віддати 25 квартир ветеранам АТО.
Громадська спілка «Об’єднання інвалідів “Асамблея патріотів”» звернулася до міської влади надати їм земельну ділянку в Пасічній в оренду під будівництво багатоквартирного будинку. Виконком відмовив їм у цьому, але згодом, міський голова Руслан Марцінків пояснив цю відмову казусом непорозуміння й пообіцяв, що питання таки буде винесено на розгляд сесії міської ради 22 грудня.
В разі позитивного рішення Сергій Панькуш виступатиме вже не як власник ПП «Автобум», а як волонтер та спеціаліст по будівництву, який співпрацює з громадською спілкою, яка виступає замовником будівництва.
«Я готовий переписати «Автобум» на будь-якого з власників тих гаражів на Молодіжній і най собі роблять, що хочуть. Мають гроші, най будуються, не мають, нехай так сидять. Я вже не маю ні сил, ні бажання з ними розмовляти. На даний момент, я співпрацюю з “Асамблеєю патріотів”, бо хочу допомогти і їм, і собі. Ми вже допомагаємо один одному», – говорить пан Сергій.
20 грудня відбудеться засідання земельної комісії міської ради з цього питання.А далі все залежатиме від рішення міської ради, сесія якої запланована на 22 грудня. Наразі Сергій Панькуш відмовився від боротьби за ділянку на вулиці Молодійжній і якщо міська рада прийме рішення надати ту ділянку новоствореному гаражному кооперативу, то так воно й буде.
Але при умові, що та ж сесія погодить й альтернативний план, запропонований Громадською спілкою «Об’єднання інвалідів “Асамблея патріотів”». Якщо ж сесія відхилить альтернативну пропозицію, то не залишиться іншого виходу, як добиватися правди в суді, вважає Сергій Панькуш.
P.S. «Версії» нагадують, що, озвучивши позицію однієї сторони конфлікту, ми готові озвучити й аргументи протилежної.
Володимир Мулик