З появою дитинки у молодих батьків є нові клопоти і нові запитання. Дитинка не може пожалітися де саме іі болить чи, що саме ій не подобається. Часто з перших днів батьки помічають закисання очей немовляти, почервоніння чи набряк повік. Що це і що з цим робити?
Дитячий офтальмолог розповіла про перші проблеми з очима у новонароджених та їх вирішенням.
Найчастіше гнійні виділення з слизової очей та почервоніння повік у перші дні життя дитини можуть бути проявом кон’юнктивіту, тобто бактеріального запалення слизової оболонки очей. Проходячи крізь родові шляхи жінки ймовірний контакт з патогенною флорою жінки, яка в подальшому і є причиною запалення. В більшості випадків батьки самостійно розпочинають лікування розчинами антибактеріальних крапель та промиванням очей відварами трав. В більшості випадків це призводить до вилікування. Хочеться застерегти батьків від нетрадиційного лікування грудним молоком. Адже молоко є прекрасним поживним середовищем для мікробів і як результат прояви запалення погіршуються.
Якщо використання антибактеріальних крапель не дало покращення впродовж 7 днів варто звернутись до фахівців. На сучасному етапі більшість педіатрів володіють навичками відрізнити запалення слизової від непрохідності слізно носового каналу.
Непрохідність слізно-носового каналу є проблемою проходження сльози по канальцям які відкриваються в носик і по яким сльоза вільно має проходити. В процесі внутрішньоутробного розвитку канали закрити спеціальною ембріональною плівкою з метою запобігти попаданню навколоплідних вод. Підчас першого вдоху дитини ця плівочка повинна розірватись. Бувають випадки коли цього не стається. Тоді у перший тиждень життя дитинки виникає сльозотеча, липкі виділення з очей, і незначний гнійний вміст в слизовій оболонці. У таких випадках помічним є проведення масажу слізного мішка, що може спричинити розрив цієї плівки, та використання антибактеріальних крапель. Ефективним масаж є перші місяці життя дитини. Якщо ж і надалі продовжується сльозіння і гнійні виділення слід звернутись до дитячого офтальмолога. Той у свою чергу за допомогою спеціально проби зможе встановити прохідний канал чи ні. Не зайвим буде відвідати дитячого ЛОРа, щоб запевнитись що нема набряку слизової носа, що може завадити вільному відтоку сльози. У разі підтвердження закритого слізного каналу усунення цієї проблеми проводиться зондуванням його. Слід це зробити у віці до 3-6 місяців, тому що надалі ембріональна плівка може уплотнюватись та наростати судинами, що значно утруднює маніпуляцію зондування каналу. Не слід боятися цієї процедури. Проводиться вона під знеболенням спеціальними каплями, що закапуються у око безпосередньо перед маніпуляцією. Далі за допомогою спеціальних зондиків перешкода усувається. І малюк здоровий! В більшості випадків ця процедура одноразова і не потребує повторів.
Окремо слід виділити таке захворювання як дакріоцистит новонародженого. Це гостре захворювання, яке проявляється у перший тиждень різким набряком і почервонінням та ущільненням в ділянці внутрішнього кута ока. Як правило прояви ці є однобічними. Причиною є порушення розвитку слізних шляхів внутрішньоутробно. Стан такий є небезпечний тим що може призвести до гнійного розплавлення слізного мішка або самовільного вскриття його назовні з утворенням нориці. Тактика дитячого офтальмолога у випадку дакріоциститу є зондування каналів без очікування лікувального ефекту від масажа слізного мішка. Слід якнайшвидше евакуювати вміст слізного мішка, часто він є гнійним, бо приєднюється бактеріальна інфекція. У випадка вродженого дакріоциститу зондування буває не єдине а з певним повтором. До повного вилікування.
У будь якому випадку, тісна співпраця батьків та педіатрів-неонатологів а також із залученням дитячого окуліста та дитячого ЛОРа є запорукою швидкого одужання та втіхи і спокою батьків
Олена Рибачук, офтальмолог