Минулого тижня проблему громадського транспорту було винесено на виконком.
Як сказала заступник начальника управління економіки та реформування департаменту комунального господарства Олена Іванів, цього вимагали перевізники.
«У зв’язку з ростом цін на паливно-мастильні матеріали, запасні частини, автошини до нас звернулася Асоціація перевізників з вимогою внести рішення на розгляд виконавчого комітету, – каже вона. – Вони пропонують погодити для приватних перевізників граничний розмір тарифу – 3 грн.».
Крім цього, франківські перевізники вимагають зменшити час безкоштовного проїзду пенсіонерів за віком (жінки після 55 років, чоловіки – після 60) з шести до трьох годин. Тобто возити їх у необмеженій кількості не з 10:00 до 16:00, як це робиться зараз, а лише з 11:00 до 14:00.
Нагадаємо, що таке рішення рівно три роки тому міська влада уже приймала – 5 квітня 2011-го виконком проголосував за те, щоб пільговики їздили безкоштовно тільки з одинадцятої до другої. Однак рішення опротестував прокурор. Обґрунтував так: місцева влада не має права зменшувати мешканцям пільги, може їх лише збільшувати.
Натомість міський голова Віктор Анушкевичус пішов іншим шляхом. «Проблема – у системі пільг, – заявив мер. – У нашій державі побудована заплутана система пільг, із потужною бронею. А моя принципова позиція в тому, що пільги треба давати в натуральній грошовій адресній допомозі. От, є інвалід І групи, має пільги, а чи багато він їздить на тому «Богдані»? Деякі з хати не виходять. То дайте йому гроші й він використає їх на лікування. У нас через цю систему ще й багато псевдопільговиків і псевдопенсіонерів появилося».
Міський голова говорив так завзято та аргументовано, що, виглядало, вже й сам забув – оцю систему безкоштовного безлімітного проїзду з десятої до четвертої години придумав саме він. Нагадаємо: у грудні 2009 року на звернення перевізників, які також просили підняти тариф, мер запропонував у години, коли автобуси їздять напівпорожніми, безкоштовно возити пільгові категорії. Попри те, що вся Західна Україна на той час їздила ще з тарифом 1,5 грн. і ніхто навіть не думав його збільшувати, франківські перевізники так сильно хотіли прибутків, що погодилися на цю умову. Тільки один підприємець – Ольга Костів, власник більше десятка автобусів – не пристала тоді на таку пропозицію і ще півтора роки її маршрутки возили пасажирів за 1,5 грн. Звідси можна припустити, що ціна проїзду в 1,5 грн. була достатньо рентабельною до 2011 року.
Право на страйк
На виконкомі Анушкевичус погодився з тим, що пільги треба зменшувати, а тариф – збільшувати. А от чи до 2,5, 2,75 чи до 3 грн., на його думку, ще варто буде подискутувати пізніше.
За словами Бандури, перевізники «впали до межі», половина з них уже готові відмовитись від роботи. Та, напевно, він мав на увазі лише не дуже вигідні для підприємців маршрути. Бо кілька десятків автобусів на нерентабельних маршрутах уже відмовились їздити, а більш прибуткові наразі вимагають збільшення не так за себе, як за своїх колег. Бо переживають, що будуть нові конкурси, які їм узагалі не вигідні.
Та в будь-якому разі, за законом, піднімати тарифи без громадських слухань не можна. А на їх підготовку потрібно не менше місяця. Тому вирішили, що виконком збереться приблизно в середині травня. «Якщо до 15 травня виконком не збирається, то маєте право організовувати страйк», – підсумував Віктор Анушкевичус і пообіцяв голосувати за пропозицію перевізників.
Отже, мусимо зауважити.
Перше – у наших автобусах багато років не видають квитки, тож облікувати справжні прибутки і перевізників, і водіїв дуже важко. Часто навіть самі власники автобусів не можуть перевірити своїх же водіїв. Та й автобуси іноді курсують «без шоферів», бо їх не оформляють офіційно.
Друге – останні кілька років водії їздять лише так, як їм вигідно, а не за графіком. Після дев’ятої вечора на деяких маршрутах просто нема нікого. І це при тому, що за умовами конкурсів вони мають працювати до 23:00.
І третє, вічне – сервіс, культура обслуговування. До десятої й після четвертої години водії часто відповідають пільговикам «у мене вже є», навіть якщо в автобусі лише один пенсіонер. Невимушено хамлять тим же пенсіонерам або мамам з візочками. А свої природні потреби іноді справляють прямо під своїм автобусом…
Дивно, ніхто на виконкомі навіть не спитав, чи готові перевізники поставити GPS-прилади. А це б дозволило відслідковувати маршрути й дотримання графіків.
Схоже, про покращення якості на транспорті нині можемо лише мріяти. Хіба члени виконкому пересядуть із власних авто у маршрутки. Тоді їм точно буде не все одно.
Михайло Смушак переконаний: у Страсний тиждень не можна займатися дурницями, треба працювати. Однак, якщо перевізники таки вийдуть на страйк, то департамент буде приймати рішення про розірвання з ними угод і недопущення їх до конкурсу. Адже охочих на їхні місця – достатньо.
«У нас є дуже багато зауважень, – підсумовує комунальник. – До того, як водії ставляться до пасажирів, до стану автобусів, до порушень правил руху. На все це ми будемо реагувати. Крім цього, не варто забувати, що в Івано-Франківську по автобусах щомісяця гуляє готівка в розмірі 6-7 млн. грн., а в бюджет ідуть «копійки» у форматі єдиного податку. Ми будемо реагувати на все».