У Галереї мистецтв у Києві пройшла виставка сакрального мистецтва прикарпатського священика Української греко-католицької Церкви, капелана із зони проведення антитерористичної операції Миколи Мединського «Від руйнування до життя».
Отець Мединський представив свої фронтові роботи. Артифактам із зони бойових дій священик надав символічного значення.
“Таким видом мистецтва я зайнявся недавно, він почав зароджуватися на війні, – розповідає о. Микола Мединський. – Коли сидів на фронті з хлопцями вечорами, крім просвітницьких лекцій, хотілося добавити і психологічну розгрузку. Думав на якому стилі зупинитися. Обрав трипільські мотиви та надав роботам внутрішній сакральний зміст”.
Ключовий елемент виставки – свічка.
“Орнамет на ній, то не просто орнамент. Він читається як “жертва во імя життя”. Кожен елемент має свій символізм. До кожного елементу є окремі виховні теми”, – розповідає капелан.
Священик пояснює, чому обрав саме давні, трипільські елементи, для оздоблення фронтових атрефактів: “Прийшла така думка, що осатнніми століттями нас намагаються переконати, що український народ піднявся нізвідки і незаслужено на хвилі історії. Але насправді ми древній народ, що підтверджують орнаменти нашої вишивки, які сягають до часів трипілля. Я надав цим орнаментам новго життя: виконав їх на військовій атрибутиці”.
Спершу на виставці було заплановано предствавити 25 композицій. Та через перипетії довкола Коломийської Благовіщенської церкви, священик встиг підготувати лише 7.
“Вони несли у собі дві ідеологічні фрази: “Через вогнище очищення засіяє сонце правди на нашій Українській землі”. Цю фразу складали перші три роботи. Та – “Через вогонь і запал завзяття, утвердиться наш рід на укаїнській землі, що породила новітніх героїв – українське воїнство”, представлену іншими трьома роботами”. – каже отець Микола Мединський.
На виставці були також нерозмальовані артифакти, які символізують те, що ми повинні зберегти свою історію для нащадків.
У отця Мединського дар до творчості проявився ще змалку. У 7 класі майбутній священик вчився в різьбяра. Потім спілкувався з багатьма митцями, здобував досвід.
Кошти від продажу робіт отець використовує на капеланське служіння.
“Я не прошу людей давати, вони допомагають заробити. І тим самим людина відчуває, що долучена до важливої роботи”, – каже отець Мединський.
На київську виставку до капелана приходили цілі класи дітей, для яких священик організовував майстер-класи.
“Ми малювали з дітьми символи, орнаменти. І малюючи орнаменти, я проводив з ними просвітницькі бесіди”, – розповідає капелан.
До наступної виставки священик планує збільшити кількість робіт до 15. Кожній роботі також буде наданий символічний зміст.
Читайте також: У Франківську пройшов семінар-практикум для лідерів молодіжних організацій