54 лелечі сім’ї Прикарпаття цієї весни оселяться у безпечних гніздах, укріплених спеціальною конструкцією.
Лелеки самі обирають собі місце для гніздування. Переносити їх домівки не можна, адже птахи не житимуть на новому місці, і щороку самець буде повертатись саме туди, де гніздо було збудоване. Тому енергетики виявляють просілі або пошкоджені гнізда під час обстеження мереж, і поки бусли летять зимувати – встановлюють на їх місце спеціальні платформи, щоб вберегти птахів від ураження струмом і підвищити надійність електропостачання для споживачів.
“Копітка робота, але потрібна. Кожного року ми виглядаємо птахів і дуже сподіваємось, що вони поселяться в безпечних домівках, – розповідають в АТ “Прикарпаттяобленерго” – Працівники знімають з опори гніздо або залишки гнізда, якщо воно зруйнувалось, і на його місце надійно прикріплюють платформу, яка підіймає гніздо над проводами на півметра. Змонтувавши платформу, електромонтери кладуть на її основу частину природного матеріалу з самого гнізда – так, щоб не світилася крізь гілля земля. Таку заготовку самець зазвичай визнає за свою оселю і щороку розбудовує до прильоту самки. Кажуть, лелеки повертаються в відбудовані гнізда у 90 % випадків”.
Модернізовувати оселі птахів енергетики почали у 2011 році і за 8 років було встановлено 411 конструкцій. З осені минулого року встановили 43 гнізда і ще 10 сподіваються облаштувати до прибуття усіх лелек. Тому цієї весни 54 лелечі сім`ї повернуться в безпечну домівку.
До речі, одна така платформа з протиптаховим ковпаком чи птахозагороджувачем важить близько 60 кг. Собівартість такої лелечої оселі зараз становить близько 1500 гривень. Щоб її встановити, потрібно двоє-троє електромонтерів, 3-4 години і повністю знеструмлена лінія.
Завдяки оновленим гніздам лелеки, вилітаючи з гнізд, не травмуються від зіткнення з електролініями, не спричиняють замикань в електромережі, обривів на лініях та збоїв в електропостачанні.
Перших лелек на Івано-Франківщині бачили ще в лютому, але повернулись далеко не всі. А поки решта лелек в дорозі, енергетики встигнуть зробити ще кілька лелечих осель безпечними.
Читайте також: У Франківську організували арт-терапію для психологів та соціальних педагогів шкіл міста. ФОТО