Сьогодні, 27 червня, на позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради виступив депутат Сергій Палійчук і запропонував заборонити використання поліетиленових пакетів.
Таку пропозицію підтримав міський голова Руслан Марцінків і відповів, що потрібно розробити відповідне положення, пише МІСТО.
До слова, на сесії мер повідомив про те, що незабаром планують завершити облаштування фільтратопроводу.
Останнім часом використання пакетів настільки збільшилося, що сьогодні вони становлять половину всього поліетиленового сміття у світі. Більшість пластику, за підрахунками ООН, потрапляє на сміттєзвалища, перероблюють лише 9%, і то лише 2% перетворюють у якісні вторинні товари. Якщо людство продовжить використовувати пакети з такою ж швидкістю, то вже у 2050 році на звалищах лежатиме 12 млрд тон пластикового сміття, а вся індустрія з виробництва цього світового зла поглинатиме 20% світового видобутку нафти.
Щороку у світі виготовляють 400 млн тонн пластику, левова частка якого – 36% – використовується у виготовленні пакування, яке має переважно одноразове використання, 16% використовується у будівельній галузі, 14% – у текстильній промисловості.
Дослідники світового океану вже не одне десятиліття вивчають новий «морський вид» – сміття. І це не просте перебільшення. Із сміття вже утворюються цілі острови. Залишки пакетів, обгорток і кришок знаходять у шлунках морських ссавців і риби. Якщо це потраплятиме в океан такими ж темпами, у 2050 році сміття буде домінуючим «видом» у Світовому океані. За даними International Coastal Cleanup Report 2017, уже сьогодні у водах океанів мігрують «зграя» нових інвазивних «видів»: окурки, пластикові пляшки, кришечки від пластикових пляшок, обгортки (наприклад, від цукерок), пакети, трубочки, контейнери, кришечки для кавових стаканчиків і самі стаканчики тощо.
Основна причина цієї ситуації – безвідповідальна поведінка людей, які викидають використаний пластик та, меншою мірою, відсутність системи і стимулів для сортування сміття. Зрештою це призводить до того, що кожного року у світі використовується 5 трильйонів пакетів або 10 млн за хвилину. Якщо їх зв’язати докупи, вони двічі покриють територію Франції, або обігнуть Землю 7 разів. Додамо сюди ще 1 млн пластикових пляшок, які продаються щохвилини. А ще ж варто врахувати недопалки, обгортки інші види упаковки тощо та й весь пластик загалом.
Пакети використовуються надзвичайно неефективно: їхня середня «тривалість життя» всього 20 хвилин, а в природі вони розкладаються до тисячі років. Однак, і після цього вони становлять небезпеку, оскільки речовини після розкладу потрапляють у ґрунт та воду.
Усе це веде не лише до забруднення морів та океанів. Накопичення поліетиленових пакетів у деяких регіонах світу спричиняє повені, вбиває місцевих тварин, є однією з причин поширення небезпечних хвороб, перешкоджає потраплянню дощової води у ґрунт і, таким чином, зменшує врожайність і забруднює ґрунтові води. Морські тварини заплутуються в поліетилені або з’їдають його, оскільки не можуть відрізнити їжу від пластику. Всесвітня організація охорони дикої природи підрахувала, що кожного року від нього помирає 100 тис. китів, тюленів та черепах.
Читайте також: На Прикарпаття приїде Андрій Шевченко