Ціни на пальне не будуть знижені через курс долара та вартість нафти.

Минулого тижня у Коломиї активісти громадського об’єднання «Коломия-Центр» провели ряд пікетів на АЗС міста із вимогою знизити ціни на пальне до того рівня, який...

Минулого тижня у Коломиї активісти громадського об’єднання «Коломия-Центр» провели ряд пікетів на АЗС міста із вимогою знизити ціни на пальне до того рівня,

який був на початку року. Серед інших, активісти пікетували і мережу АЗС «ОККО». Керівництво мережі ОККО ініціювало зустріч із активістами, на якій вони детально і аргументовано пояснили, як відбувається ціноутворення на ринку пального і чому не варто сподіватися на миттєве здешевлення нафтопродуктів.

Дієвими посередниками цієї зустрічі виступили представники львівської автосотні Самооборони. На зустрічі з активістами представники «ОККО» наголосили, що паливним операторам також не вигідно працювати в умовах високих цін і, як наслідок, падаючого попиту. Однак спроби директивним порядком встановлювати ціни на пальне чи то з боку держави, чи з боку громадських об’єднань лише поглиблюють розхитування і без того непростої ситуації в Україні.

Щоб аргументи операторів ринку були зрозумілішими, ми попросили їх пояснити як формується ціна пального на АЗС. Загалом ціну пального формують три основні фактор: вартість нафти, курс долара, величина податку. Основною причиною цьогорічного стрімкого росту цін на пальне стало значне зростання курсу долара і євро. «ОККО» реалізовує на своїх АЗС тільки пальне імпортного виробництва. На превеликий жаль, вітчизняні нафтопереробні заводи або виробляють пальне низької якості, або взагалі закриті (Надвірнянський, Дрогобицький, Лисичанський, Одеський та Херсонські НПЗ). За поставки пального з Литви, Польщі чи інших країн Європи компанія розраховується доларами. Акциз, частка якого становить третину у вартості пального на АЗС вираховується у євро, по міжбанківському курсу.

Таким чином роздрібна вартість пального більше ніж на 80% залежить від курсу долара і євро.

«Ми розуміємо, – зазначив на зустрічі керівник Івано-Франківського регіонального відділення мережі «ОККО» Василь Кіндій, – що нестабільність національної валюти б’є по кишені кожного українця, як і по національній економіці в цілому. Гіршим у цій ситуації можуть бути хіба що дії, які можуть спричинити колапс цілих галузей національної економіки. У результаті блокувань АЗС і ультимативних вимог встановити економічно необґрунтовані ціни можуть бути підірвані основи ринку нафтопродуктів в Україні, який навіть у цих складних умовах працює безперебійно, забезпечуючи повністю потреби в пальному і посівної, й армії, й звичайних громадян. Без перебільшення можемо сказати, що дестабілізація національного ринку пального, дефіцит пального, закриття АЗС – лише на руку зовнішньому агресорові який усіма можливими засобами намагається розхитати і дестабілізувати Україну і штовхнути її в хаос громадянського протистояння. Усі відповідальні громадяни повинні розуміти, що перед нашою державою стоять нині серйозні не тільки політичні, а й економічні виклики. Але подолавши їх, перетерпівши тимчасові труднощі ми зможемо забезпечити собі і своїм дітям життя у цивілізованій європейській країні».

Так, в останні тижні курс долара дещо знизився, але він далеко не опустився до січневого рівня, тому безпідставно вимагати від АЗС-мереж опускати ціни до тих значень, які було в січні, наголосив пан Кіндій. При цьому слід зауважити, що хоч долар в Україні ріс упродовж усього січня, ціни на АЗК «ОККО» почали зростати лише з лютого. Тобто завжди існує певний часовий проміжок у залежності між курсом валюти і ціною пального, як у разі зростання цін, так і при їх зниженні.

Крім того, у період з січня по квітень 2014 року сталося ще кілька подій, які додатково вплинули на подорожчання нафтопродуктів. Так, від початку року світові ціни на нафтопродукти зросли. Згідно з котуваннями Platt’s (незалежне англійське аналітичне агентство, яке робить моніторинг на щоденній основі і публікує котування, що є визначальними при формуванні закупівельної ціни на НПЗ) від початку січня до середини квітня 2014 світові ціни на бензин А-95 зросли на 85 $ за тонну, на ДП – на 29 $, що в перерахунку на літру та враховуючи ПДВ складає 8 центів для бензину і 3 центи для дизпального.

Окрім того, від 1 квітня 2014 в Україні зріс акциз на дизпальне з 46 EUR за тонну до 98 EUR, що у перерахунку складає 7 центів на літрі. Також дещо збільшилася й величина екологічного збору. В результаті у квітні мережа «ОККО» продавала пальне, втрачаючи в середньому 4 центи на кожному літрі. Поки що ці втрати компенсуються за рахунок доходів попередніх періодів. Тому говорити зараз при зниження цін на пальне можна тільки за умов подальшого зміцнення гривні або ж зменшення податкового навантаження на паливних операторів.

Власне на цій зустрічі було опрацьовано ряд конструктивних пропозицій до уряду, які могли б допомогти зняти напругу на ринку нафтопродуктів. Зокрема, пропонується внести такі зміни в чинне законодавство:

1. Тимчасово знизити рівень податкового навантаження на операції імпорту/виробництва нафтопродуктів, в першу чергу зменшити ставки акцизного збору;

2. Встановити ставки акцизного збору на пальне в національній валюті України – гривні (зараз вони встановлені в євро), перерахувавши їх за офіційним курсу НБУ, що існував на початок 2014р.

Такі зміни, на думку учасників зустрічі, повинні позитивно вплинути на динаміку цін на АЗС та здатні бути ефективним важелем впливу на цінову політику операторів нафтопродуктового ринку України.

 

 

Коломийські вісті

Категорії
Економіка
Немає кометарів

Залишити коментар

*

*

Новини
Loading...