В той час, коли українці очікують на входження до Європи і безперешкодне пересування по її території.
Виявилося, що Великобританія вустами свого прем’єр- міністра Девіда Кемерона запропонувала обмежити вільне переміщення в середині країн Євросоюзу.
Кемерон скасовує Статут ЄС
У своїй статті , вміщеній наприкінці листопада минулого року в газеті Financial Times , британський прем’єр- міністр Девід Кемерон запропонував де факто скасувати одні з основних принципів ЄС – ввести обмеження на вільне переміщення в середині країн Євросоюзу, зокрема , для громадян Болгарії та Румунії.
На думку прем’єра , заборони для громадян нових країн – членів Союзу на вільне пересування в середині ЄС треба дотримуватися аж до того часу , поки ВВП цих держав у розрахунку на душу населення не досягне середньоєвропейських показників .
Зрозуміло, що , якщо обмежують у пересуванні «своїх» , « асоційованим членам » та іншим, що перебувають в « добросусідських відносинах з Євросоюзом, взагалі розраховувати нема на що. Більш того , якщо вирішили покінчити з однією з фундаментальних «свобод» ЄС , розвиток кризи може привести до замаху і на інші : пересування товарів , послуг і капіталів . Пошлються , знову-таки , або на кризу, або на « недобросовісну конкуренцію , або ще на щось – фантазія у лідерів ЄС працює справно.
Чи хочуть бачити в ЄС Україну ?
Цікаво , що вимога Кемерона була озвучена за день до саміту « Східного партнерства» у Вільнюсі , коли вже було відомо про рішення України пригальмувати на шляху до набуття «асоційованого членства» в Євросоюзі , але деякі надії на підписання угоди ще залишалися .
Зрозуміло , що подібний збіг обставин здатен викликати ряд питань. Наприклад , чи так вже сильно в ЄС ( і чи всі ? !) хотіли бачити Україну в якості «асоційованого члена» , який , зрозуміло , кожен день буде голосно стукати в брюссельську двері , наполягаючи на повному членстві ? !
Ось що пише з цього приводу британська газета The Times : «У Києві десятки тисяч демонстрантів скандують: ” Ми хочемо , щоб наші діти росли в Європі “. Але ось у чому проблема : ми не хочемо їх приєднання . І друга проблема: ми вдаємо , що хочемо ». Видання впевнене, що думка про приєднання до ЄС багатонаселеної України – кошмар для західних столиць , бо українці – молоді , мобільні , освічені і жадають заробляти хоча б більше 280 фунтів на місяць (середня зарплата в Україні ) .
До того ж , відзначає видання , ЄС втомився розширюватися і «страждає геополітичним аналогом еректильної дисфункції ». Причина – триває криза єврозони. Тому «проект розширення відпав і для єврофілів , і для євроскептиків ».
Але , якщо навіть уявити неможливе , тобто входження України в «сім’ю європейських народів» , свободою пересування її громадяни все одно обтяжені не стануть. Адже озвучений британським прем’єром критерій – середньоєвропейський рівень ВВП на душу населення – дорівнює сьогодні 30 тис. доларів на рік. А в Україні він становить всього лише близько 8 тис. доларів. Якщо Україна за 22 роки незалежності не зуміла відновити рівень ВВП 1990 року, можна навіть не задаватися питанням , скільки десятиліть їй знадобиться для того , щоб вийти на середньоєвропейський показник – адже він теж стояти на місці не буде. Ось тобі , бабуся , і Європейський день!
« Стара Європа » проти « молодоєвропейців »
Що стосується Великобританії , вона вже найближчим часом , не чекаючи інших, планує вжити низку односторонніх заходів , зокрема , обмежити право мігрантів на отримання допомоги і пільг , а також видворяти за межі країни тих , хто займається жебрацтвом або не має постійного місця проживання.
Треба сказати , що до теми введення обмежень на пересування всередині країн Євросоюзу останнім часом звертаються постійно. Зокрема , в 2011 році про відновлення митного контролю на кордонах із сусідніми країнами оголосила Данія . Рішення було викликано збільшеним потоком мігрантів з Азії та Африки.
Ініціативу відновлення прикордонного контролю підтримують Франція і Італія , які зіткнулися з проблемою напливу біженців з країн «арабської весни» , яку, до речі , Париж активно роздмухував , аж до застосування військової сили у випадку з Лівією. У 2012 році екс -президент Франції Ніколя Саркозі навіть закликав виключати з Шенгенської зони країни , нездатні встежити за припливом мігрантів. В іншому випадку він погрожував призупинити членство Франції в Шенгені . Тепер соціаліст Франсуа Олланд продовжує лінію свого правого попередника.
Про бідного румуна замовте слово
А на початку листопада минулого року Єврокомісія заявила , що через проблеми мігрантів Румунії та Болгарії знову відмовлено ( в який уже раз! ) Під входження до Шенгенського простору. «У майбутньому році ні Болгарія , ні Румунія не увійдуть до Шенгену » , – виголосив як відрізав , вето Брюсселя голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу.
За словами єврокерівника , « існує занадто великий опір в Євросоюзі » приєднанню цих країн до Шенгенської угоди . Він нагадав , що в жовтні проти цього виступили Німеччина , Франція і Нідерланди , а принцип консенсусу вимагає , що для того , щоб стати членами угоди , Румунії та Болгарії необхідно отримати схвалення всіх 22 країн-учасниць.
Експерти дивуються , навіщо взагалі потрібен тоді Євросоюз , якщо для всіх там різні правила і закони. Оглядач Радіо RomaniaInternational Богдан Кіреак обурюється : « Немає ніякого логічного пояснення. Велика , західна , демократична і багата Європа не стримала своїх зобов’язань стосовно Румунії. У договорі про вступ в Шенген йшлося про забезпечення безпеки на кордонах. Безпека забезпечена – Румунія витратила на це мільярд євро ».
Відзначимо цей факт: Румунія вступила в ЄС у 2007 році , витратила на кордон один мільярд євро , власних , а не дарованих , а до Шенгенського простору потрапити не може. Заповзятливі румунські роми , потрапити все ж якось зуміли , але , чхнувши на «права людини» , Ніколя Саркозі їх відловив і відправив літаками назад в Бухарест .
МЗС Румунії наївно стверджує , що циганська меншина у Франції не має ніякого зв’язку з Шенгеном . Вони європейські громадяни і не можуть бути зупинені на кордоні , яку вони можуть перетнути за наявності внутрішнього паспорта.
Цілком очевидно інше : у Європі є громадяни різних сортів. Є румунські громадяни , яких скрізь можна зупинити , загорнути , просто депортувати , ніби мова йде не про громадян країни – члена Союзу , а про якісь бездомних дворняг . А є громадяни , наприклад , з «двоспальним англійським левом » , для яких всі країни і межі, в тому числі й українські проблемою не є , також як і для німців з французами.
Іншими словами , криза , як і голод , – « не тітка ». Про себе змушує думати , а не про румунів або українцях . Породжене кризою політичне безумство , подібне тому , яке ми бачили в роки Великої депресії , триває і , хто знає, які ще фортелі з боку Старої Європи доведеться побачити «молодоєвропейцям » і « асоційованим членам ».
Який статус очікує Україну ?
Наприкінці листопада опубліковано матеріал Європейського банку реконструкції і розвитку ( ЄБРР) “Доповідь про перехід ». У ньому робиться висновок , що економічний і соціальний розрив між розвиненими країнами Європи та країнами Центральної та Східної Європи зберігається. Темпи зростання економіки останніх постійно сповільнюються і в наступному році складуть не більше 2 %. У такій ситуації « зближення з рівнем життя в Західній Європі в деяких країнах сповільниться , а в деяких – практично припиниться ».
Таку ситуацію в Берліні і Брюсселі звично пояснюють відсутністю реформ і недостатнім рівнем економії коштів. Однак істина полягає в тому , що розвинені країни Європи проводять по відношенню до « недорозвиненим » неоколоніальну політику , суть якої полягає в експлуатації їх матеріальних , трудових та інтелектуальних ресурсів . При такій політиці ніякого зближення рівня економічного і соціального розвитку , так само як і рівня, і якості життя бути не може.