– Коли одночасно революція , війна , економічний спад , криза держави , та ще й президентські вибори , то це все посилює нестабільність , – каже 58 -річний Вадим Карасьов , директор Інституту глобальних стратегій .
Зустрічаємося у столичному ресторані ” О’Панас” в парку ім. Тараса Шевченка. Сідаємо в окремому невеликому залі на другому поверсі. Вадим Юрійович замовляє імбирний чай і продовжує:
– До історії з Кримом ми були найбільшою за територією країною Європи . Після нас Англія , Німеччина , Франція , Італія . Інші – це країни на 10 мільйонів. Території у них невеликі . Нація і держава збігаються, тому у них і національна солідарність , мобілізація , єдність. Всі в єдиному пориві. Такі країни створювалися на війнах в ХVIII -XIX століттях. Нам часто ставлять у приклад Польщу. Але вона пережила чотири розділи між німцями та росіянами . Весь ХХ століття Польща витратила на формування нації. У них одна релігія , вони сколотили територію. Побудували державу нації.
Покійний всесвітньовідомий політолог і соціолог Чарльз Тіллі говорив , що війна будує держави , держави будуються на війні. Якщо вдасться антитерористична операція і вичистимо сепаратистів , то зможемо сформувати національну державу.
Чому цього не вдалося за більш ніж 20 років?
– Ми отримали свою територію від Радянського Союзу. Вона зліплена . Державу нації намагався побудувати Віктор Ющенко в м’якому варіанті. У нього не вийшло , тому що всі 20 років це була держава, яка грунтувалося на елітах , грошах , корупції. Коли державою керують п’ять- шість сімей або кланів , їм легко домовитися. Пакт еліт розпався на Майдані. Перший Майдан не вийшов , тому що його перехопили олігархи. А тут вже нікому перехоплювати , адже умовний польовий командир Андрій Парубій очолив Раду національної безпеки і оборони . В Україні завжди суспільство сильніше влади. І влада боїться суспільства.
Мао Цзедун був правий : гвинтівка народжує владу. Тому виникло питання : як побудувати країну для суспільства , а не еліт ? Щоб держава знизу було ефективне , захищене , з працюючою економікою . У нас за 20 років так і не було своєї економіки. Була держава , що торгувало , чим тільки можна. Товарообмін з Росією 15 мільярдів доларів , з Євросоюзом – 16 мільярдів . Ми пов’язані з обома. Якщо піти тільки в Європу , то задіємо аграрний потенціал. А що робити з індустріальним ? Тоді Україна стане аграрної провінцією Європи. А там цінують індустріальну культуру.
Як виходити з цього?
– Домовлятися і з Європою , і з Росією.
Це перше, що повинен буде зробити новий президент?
– З путінською Росією говорити буде дуже важко. Ми країна , у якої немає ніяких гарантій безпеки . Захід , Росія і Україна повинні напрацювати новий міжнародний договір . Американські політологи Бжезинський , Кіссінджер говорять про федералізацію України , нейтралітет , автономному статусі регіонів. Можливо , Донбас потрібно віддати , хай займаються своїми проблемами.
Донбас віддати Ахметову ?
– Коломойському ми віддали Дніпропетровськ і Одесу. Це хіба не федералізація ? Це феодалізація . Я жартую , що замість Новоросії можемо отримати Коломойщіну . У Коломойського там скрізь розставлені свої люди. Він уже президент Південного Сходу України . А на Донбасі бігають люди з гвинтівками . І їм вже пофіг , хто такий Ахметов.
Карасьову дзвонять журналісти. Домовляється по скайпу прокоментувати референдум 11 травня на Сході.
– У Ахметова металургійний бізнес. Це порти Маріуполя через Азовське море , яке сьогодні контролює Росія . На Донбасі більше бідних , ніж в Дніпропетровській області. Донбас каже, що годує всю Україну . Але нехай спочатку прогодує себе .
Всі говорять про децентралізацію . Як її проводити ?
– Хіба у нас була дуже вже централізована країна? Фактично була корупційна вертикаль , а регіони жили своїм життям. Іспанія офіційно не називається федерацією . Там автономні області. Але у тій же Каталонії дуже багато прав . Проблема не в назвах , а в дизайні державності. Потрібно розібратися , як правильно вибудувати не просто відносини центр – регіони , а регіональну структуру країни. Черкаська область не те ж саме , що Донецька . Черкаси та Кіровоград ” сидять” всередині країни. А Донбас сусідами з Росією. Вони разом дивляться московське телебачення .
Які повинні бути повноваження у президента для проведення реформ?
– Нам зараз не потрібен начальник країни , як було за Конституцією 1996 року. Україна вже інша . Люди не хочуть начальника . Президент повинен бути главою держави , Верховним головнокомандувачем. Повинен вибудувати систему безпеки.
Що робити з цим парламентом ?
– Розпустити і провести дострокові вибори. Подивіться, скільки на Майдан вийшло нових і молодих людей. Якщо партії хочуть бути конкурентними , повинні їх брати до себе .
Історію творять маси. У 2004 році була репетиція . Тоді еліта змогла швиденько перегрупуватися і перестрахуватися. По вертикалі країну легко ” зшити ” : поназначал губернаторів , розставив своїх людей. А спробуй домовитися по горизонталі. Як це зробити жителям Луганщини та Закарпаття? Їм тільки на дорогу з одного кінця в інший потрібно витратити 30 годин. Потрібно починати з того , що країна слабо консолідована. На відміну від Європи , у нас немає такої мережі доріг , залізничного сполучення. А літаки? Щоб злітати в Харків або Луганськ , потрібно більше грошей , ніж на квиток до Берліна . Багато рейсів скасували. Люди живуть у своїх світах , майже не спілкуються. Луганськ їздить до Росії , продає там сигарети. Він не знає , що діється на Галичині. Країну потрібно зібрати інфраструктурно . Тоді нація буде єдиною. Починати потрібно фактично з нуля. Пострадянська державність звалилася на Майдані. Раніше все було зав’язано на корупції та обслуговуванні корумпованих еліт. Чому сьогодні міліція така? Тому що її вчили : треба у бабусі на базарі взяти гроші , віддати керівництву , а воно передасть далі . А коли потрібно захищати людей – їх немає .
Що новому президенту робити з олігархами ?
– У нас є два варіанти: перетворюємося на демократичну федерацію або до Польщі XVI століття – шляхту . Ми скинули свого короля , але Схід цього не підтримав. Треба йти на поступки. Якщо центральна влада домовиться з народом , то не потрібно буде робити це з олігархами. Ті стануть заручниками. Вже впала радянська і пострадянська Україна . Але ми не знаємо , якою буде Україна майбутнього. Фінал відкритий. Президенту доведеться стати виконробом , архітектором нової країни. Багато що залежатиме від того , наскільки широкою буде у нього коаліція на рівні суспільства . Це серйозне питання , тому що потрібно буде вирішувати проблему Сходу.
Яка Україна тепер ?
– Починається процес будівництва держави , нації , економіки . Ми доїдали , дотискували , доживали радянське. Тепер потрібно створювати , займатися творчістю. Суспільство дає карт- бланш. Але лідерів нових масштабів ще немає. У тихій і спокійній обстановці вони не народжуються. Це відбувається , коли нація опиняється перед драматичним вибором. Зараз ми перед історичним викликом . Нинішні лідери повинні стати державними діячами – або з’являться нові .
Виховував молодшу сестру
До 14 років Вадим Карасьов хотів бути музикантом. Грав на барабанах у кількох рок -групах . Однак у музичну творчість пішла його молодша сестра , співачка 42 -річна Карина Карасьова .
– Наші з Вадимом батьки були інженерами – меліораторами . Вони пропадали на роботі , тому мене виховував брат. Артисткою я стала завдяки йому , – каже Карина .
Карасьов навчався в Харківському держуніверситеті за спеціальністю ” політична економія ” . Викладав там 10 років.
На початку 2000 -х переїхав до Києва. У 2006 – му балотувався в народні депутати від партії ” Віче ” Інни Богословської. В останній скликання йшов за київським мажоритарному округу № 217. Обидва рази депутатом не став. Очолює Інститут глобальних стратегій .
Одружений на Наталії Ушакової , завідуючої кафедри економічної теорії в Харківському держуніверситеті . Дочка Олена дизайнер одягу та аксесуарів.
Автор: Оксана Смола, Ольга Москалюк