Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк днями заявив про намір підвищити ціни на газ для побутових споживачів. Діючі ціни для населення набагато нижчі за ринкові, аби наблизити їх до європейських, уряд має щомісяця протягом двох років підвищувати вартість газу на 10%
Ціни на газ для населення в Україні значно нижче ринкових і найнижчі в Європі. Цікаво, що нижче споживання – то нижче ціна на газ.
Діючі ціни на природний газ для населення (не змінювалися з 1 травня 2014 р.) у перерахунку на долар США за 1 тис. м3 становлять від $70 до $235. Тобто мінімальна ціна в Україні більш ніж в 10 разів нижча за середню мінімальну в Європі, щодо максимальної ціни аналогічний розрив – понад 5 разів (згідно до даних Євростату за 1е півріччя).
Якщо взяти ціни до 1 травня й актуальний на той момент курс долара – картина принципово не зміниться – в Україні найнижчі в Європі ціни на природний газ для населення.
Найнижчі ціни на газ в Європі – у країнах Східної Європи та Балтії, які географічно розташовані ближче до Росії. Проте навіть там населення платить за газ мінімум від $400-500 (Угорщина, Румунія) до $600-650 (країни Балтії, Польща, Болгарія). У Чехії та Словаччині – вже понад $700 за тис. м3.
Найвищі ціни в Швеції: мінімальна – $1440 (в 20 разів вища за мінімальну в Україні), максимальна $2228 (майже в 10 разів вища за максимальну в Україні).
Вільний ринок
Зараз практично у всіх країнах Європи діють правила 3-го енергопакету. Це означає можливість вільного вибіру постачальника газу, в т.ч. населенням. Тобто споживач може купувати газ у того продавця, який запропонує найкращі умови. Хоча, звичайно, ринки різних країн не однаково відкриті.
У цілому на європейському ринку немає писаного правила: що більше споживаєш, то нижча ціна. Але фактично статистика Євростату свідчить про те, що у більшості країн за мінімальними цінами газ купують споживачі, які знаходяться в умовній категорії D3 (понад 5,2 тис. м3 на рік), а за максимальними – споживачі з категорії D1 (менше 520 м3) .
Порівняння вартості газу для населення в ЄС, Україні та Росії*
* Останні доступні дані: на 1 грудня для України (НРКЕКП, постанова від 03.04.2014 № 420, у гривні діють з 1 травня), на 1 листопада для Росії (Федеральна служба з тарифів, у рублях діють з 1 липня), середні за 1е півріччя в ЄС (Євростат), де ціни досить стабільні. Вказані роздрібні ціни – включені всі тарифи, податки та збори.
** Середня в Європі – окрім зазначених на діаграмі країн враховані також ціни в Люксембурзі, Ірландії, Данії, Хорватії, Сербії та Туреччині. У всіх цих країнах і мінімальні, і максимальні ціни також вище, ніж в Україні.
А як у Росії
У Росії ціни на газ для населення окремо для кожного регіону встановлює Федеральна служба з тарифів. При цьому цінова категорія встановлюється залежно від використовуваних споживачем газових приладів. Найвищий тариф – для тих, хто користується тільки газовими плитами, найнижчий – для тих, хто опалюється газом. Тобто фактично за найнижчими цінами газ відпускається споживачам з найбільшими обсягами споживання газу.
Для порівняння, в Україні основна частина споживачів знаходиться в першій (найнижча ціна) ціновій категорії, а якщо хтось і потрапляє до другої або третьої (найвищі ціни) – то це якраз ті, хто використовує газ для опалення.
Ціни на газ для населення Московської області, руб./1000 м3*
Для чого використовується газ |
Ціни |
Приготування їжі та підігрів води за використання газової плити |
5 400 |
Приготування їжі та підігрів води за використання газової плити та газового водонагрівача |
4 770 |
За наявності індивідуального (поквартирного) опалення (у т.ч. для іншого побутового споживання) |
4 684 |
* Ціни затверджені розпорядженням Комітету з цін і тарифів МО від 16.06.2014 р. № 61-Р. Діють з 01.07.2014 р.
Джерело: Мособлгаз
Підвищувати ціни краще поступово
Прем’єр-міністр України нещодавно заявив про намір підвищити ціни для населення. Ми порахували, якщо починаючи з січня 2015 року щомісячно підвищувати ціни на газ для населення таким чином, щоб у доларовому еквіваленті ціна зростала на 8,5%, то 2017 року ціна на газ для в Україні відповідатиме мінімальній середній в Європі в 1му півріччі поточного року.
Різкі ж підвищення будуть негативно позначатися на розрахунках за газ: виростуть борги та злодійство.
Джерело:104.ua