Пам’ять – один з небагатьох завантажених «ресурсів» організму. Якщо ви вважаєте, що у вас погана пам’ять, значить, ви просто не намагалися її поліпшити. Будь-яка людина може пам’ятати все і завжди, якщо освоїть кілька оригінальних прийомів запам’ятовування.
Про деякі з них – у цій статті.
Асоціації
Образи – основа мемотехніки. І вони дійсно працюють. Не можете запам’ятати ім’я нового співробітника? «Пограйте» в асоціації. Припустимо, його звуть Михайло Петрович.
Найвідоміший Михайло – Горбачов (родима пляма на лобі, характерна мова, перебудова). Найвідоміший Петро – Романов, який Перший і Великий (високий, вуса, флот, Санкт-Петербург).
Уявіть собі Горбачова верхи на коні з вусами і в трикутному капелюсі. Якщо при вигляді Михайла Петровича у вас буде спливати цей образ, ви тут же згадайте його ім’я.
Аналогічно з цифрами. Я довго не могла запам’ятати серію та номер свого паспорта, поки не перетворила цифри в образи. 24 – тут все просто, це автомобільний код мого регіону, значить, уявляю собі машину. 08 – вісімка як знак нескінченності, до того ж схожа на кільце автомагістралі. І ось уже машина їде по автомобільній «вісімці» …
Дроблення і угруповання
5938750285753095 – спробуйте запам’ятати це число цілком. Чи не вийде (звичайно, якщо ви не Бен Прідмор).
А якщо записати його так: 5938-7502-8575-3095. Вже краще, чи не так? Дроблення значно спрощує запам’ятовування (хоча б тому, що число, розділене на частини, легше вимовити і сприйняти візуально). Невипадково в номерах телефонів цифри пишуть через рисочки.
Але цей прийом працює не тільки з цифрами. Наприклад, дружина надиктувала вам по телефону список покупок (і ви чомусь не користуєтеся «Купи батон!»). Щоб нічого не забути, розсортуйте, згрупуйте і пронумеруйте речі, які повинні купити.
Молоко, хліб і сіль – це для кухні (разом 3 штуки); дезодорант і папір – у вбиральню (2 найменування) і т.д.
Інший принцип: запам’ятайте, що вам потрібно купити 3 речі в молочному відділі, 2 – у м’ясному та 1 – в бакалії. У супермаркеті ви легко відтворите, що дружина просила придбати йогурт, молоко, сир, сосиски, бекон і булку.
Рими
Бісектриса – це щур, вона ходить по кутах і ділить кут навпіл; піфагорові штани в усі сторони рівні. Ці дурні віршики кожен з нас пам’ятає ще зі школи¸ а разом з ними і відповідні геометричні та алгебраїчні теореми.
Рими допомагають запам’ятовувати інформацію легко і граючи. Ви спрощуєте собі завдання, знімаючи психологічну установку «вивчити!». Ви просто розважаєтесь, ніби граєте в буриме:
Пушкін помер взимку.
Рік стояв 1837-й.
шпаргалки
«Папа! Передавай привіт своїй дружині … ». Каті? Олені? Маші? Безглузда ситуація, коли не можеш згадати імені близької людини співрозмовника або (що ще гірше) його самого.
Безглузда, але неминуча, якщо у вас широке коло спілкування.
Вихід із ситуації простий: зберігаючи номер телефону нового знайомого, пишіть в полі «примітка» важливі нюанси вашого спілкування (ім’я дружини / чоловіка, дату народження, обставини знайомства і т.д.).
У мене в контактах є Олена (перукар) з наступною «характеристикою»: візитку дала Оксана, день народження в грудні, любить собачок, її той-тер’єра звуть Джессі. Бачили б, як їй приємно, коли при зустрічі я цікавлюся її вихованцем, притому називаючи кличку.
Шпаргалки задіють не тільки словесно-логічну, але і моторну пам’ять, особливо якщо писати їх в записну книжку від руки.
Рутина
Коли Франківчани розповідали вам про 3 перевірених способи поліпшити пам’ять, пунктом №1 значилося – ламайте буденність.
Один з проявів цієї рекомендації – ставте з ніг на голову звичну вам обстановку.
Наприклад, потрібно не забути подзвонити з ранку в поліклініку. Можна намалювати хрестик на руці, а можна поставити аптечку посеред кімнати. Кладіть ключі в чобіт, щоб не забути. Залишайте дверцята шафи відкритою, щоб з ранку випити ліки, що зберігаються в ньому. Словом, будь-яким шляхом руйнуйте звичну обстановку. Це загострить увагу і допоможе краще запам’ятовувати.
Джерело: Франківчани